Путівник для демобілізованих з АТО

Путівник для демобілізованих з АТО
14 Січня 2016
Друкувати цю новину

Путівник для демобілізованих з АТОЧасто воїни, повернувшись до мирного життя, не знають як скористатися своїми законодавчо визначеними правами. Приміром, як оформити статус учасника бойових дій (УБД), отримати матеріальну допомогу, поліпшити житлові умови,скористатися пільгами з оплати комунальних послуг, освіти, санаторного лікування тощо. Полтавець Олександр оформив статус людини з інвалідністю війни і скористався перевагами. Дослухайтесь до його порад.

Будь-які дії починайте з копій документів. Одразу зробіть не менше 10-ти примірників всіх довідок, паперів, документів, паспорту, ідентифікаційного коду. з військового квитка достатньо двох копій, радить Олександр. – Наприклад, для оформлення статусу УБД просять віддати довідку про безпосередню участь в АТО. Вона вам ще не раз знадобиться! Або робіть нотаріально завірену копію або вимагайте працівників воєнкомата зробити копію і завірити печаткою воєнкомата! Також, вимагайте зробити копії усіх документів, оригінали яких намагаються у вас забрати (обов’язково завірені печаткою воєнкомата та підписом).

Термінологія

Почну з вступної інформації про терміни, які я буду згадувати. Це своєрідний лікнеп, якщо ви знаєте ці слова, гортайте далі, якщо ні, читайте.

У нашій країні є дві гілки влади: державний апарат і самоврядування. Державні програми, пільги, виплати, путівки та служби однакові у всіх областях:

  • УПСЗН – Управління праці та СОЦІАЛЬНОГО захисту населення (зазвичай находяться при/у будівлі райвиконкомів).
  • Територіальний центр Надання СОЦІАЛЬНИХ послуг (при райвиконкомах)
  • МСЕК – медико-соціальна експертиза
  • ВЛК – військово-лікарняна комісія

Самоврядування, пільги, виплати, путівки можуть бути або не бути, залежно від місцевих рішень:

  • Районна рада (райвиконком)
  • Міська рада
  • Обласна рада.

Демобілізація

Насамперед потрібно стати на облік у військоматі.

Якщо вже є статус УБД, то далі. Якщо УБД ще немає, пишіть заяву в якій ви прохаєте відправити запит до частини для отримання необхідної документації на отримання статусу УБД. Якщо за 30 днів відповідь не надходить, пишіть другий запит. Якщо відповіді немає за наступні 30 днів, просіть довідку про те, що частина не відповідає на запити. Робите копії усіх своїх наявних паперів, додаєте довідку з військкомату про запити без відповідей і несете все це до військової прокуратури у своєму місті (обласному центрі). Далі це не ваш головний біль. Я УБД отримував так.

Якщо ви були поранені або серйозно погіршився стан здоров’я і ви проходили лікування у госпіталі та маєте висновок ВЛК, але не спрямовані на МСЕК. Ви маєте право пройти МСЕК. Поки проходите службу, направлення на МСЕК дає військкомат або військова частина. Якщо ви демобілізувалися – йдіть до своєї поліклініки. Ви берете направлення на МСЕК та проходите медкомісію. Медико-соціальна експертиза вас оглядає, у випадку, якщо все погано, вам дають групу інвалідності, якщо не дуже, встановлюють відсоток втрати працездатності. Рішення МСЕК ви несете до військкомату і пишете заяву на ОГД (одноразову грошову допомогу).

Якщо вам дали групу, йдете до райвиконкому, вам повинні дати статус і посвідчення Інваліда війни, далі йдете до військкомату та оформляєте пенсію. Для неї вам знадобиться грошовий атестат та довідка про додаткові нарахування. Їх я запитував в обласному військкоматі. Також для оформлення пенсії попрохають копію трудової книжки (додатково до стандартних документів)

Зі статусами розібралися. Далі йдете у свою поліклініку до вашого сімейного лікаря. Приносьте копії усіх медичних документів із госпіталів і підклеюйте їх до медичної карти. Прохайте поставити вас на облік як УБД або людини з інвалідністю війни. Прохайте видати форму 070 – це форма на путівки до санаторію. Можуть поганяти по лікарях і аналізах для цієї форми (а можуть і не поганяти).

Просіть поставити вас у чергу на путівку до госпіталю осіб з інвалідністю війни. Це такий стаціонар для ветеранів з повністю безкоштовним лікуванням. Є черга, госпіталізація за путівками. Але якщо вам погано, вас покладуть і без цієї путівки.

Йдемо в райвиконком за пільгами.

Щоб не бігати 10 разів беремо з собою власника житла у якому живете, документи на житло, паспорти та свідоцтва про народження усіх прописаних, всі книжки про оплату комунальних рахунків. У віконцях ЖЕКу беремо довідку про склад сім’ї (і робимо ксерокопії з неї). Далі запитуємо де тут УПСЗН і де оформляються пільги. Ви подаєте оригінали та копії паспорту, коду, посвідчення, довідку про склад сім’ї. Можливо щось забув, носіть із собою всі папери. Вам видадуть довідку, на яку кількість осіб поширюється пільга. Це дружина, діти, і батьки якщо вони пенсіонери. Відразу робіть копії цієї довідки. Повертаєтеся до віконця ЖЕКу та даєте копії посвідчення, довідки, паспорта та ідентифікаційного коду.

Запитуємо де кабінет по санаторно-курортному лікуванню для ветеранів. Вам покажуть, там і потрібна форма 070. Вас поставлять у чергу на путівку до санаторію від держави на 24 дні. АЛЕ можна потім здзвонитися із санаторієм та попрохати поїхати з дружиною, але вже на 12 днів. Але я вам цього не казав. Там же питаємо, куди вам ще потрібно зайти. Нас ще заводять до територіального центру соцпослуг, складають соцпас-порт у якому записують сімейний стан, житловий стан, що з роботою тощо. Також! Там приймають заяву на матеріальну допомогу від обласної ради. У Полтаві вона становила 25 тис. сім’ям загиблих, 15 тис. пораненим, 5 тис. тим, хто відслужив без поранень. Усі ці дії у нас в одній будівлі. Там же можна запитати архітектурний відділ і написати заяву на ділянку землі (10 соток) для будівництва. Вам можуть говорити що землі немає, але заяву пишіть, до неї додаються копії статусів, довідок, документів.

Міськрада. У кабінеті для Звернень громадян, на ім’я мера міста пишіть заяву на отримання ділянки землі. Він його читати не буде, але розішлють по райрадам міста і ті письмово повинні відповісти вам про стан справ. Так ви накриє відразу всі райони міста. Не бійтеся дублювати звернення. При міськраді по наших місцевих рішеннях приймають ще заяви на матеріальну допомогу в розмірі 1 тис. Вона видається тим у кого вже є статус. Також там знаходиться Центр соціальних служб для сім’ї та молоді, вони теж вимагають форму 070 (копію) і оформлюють путівки до санаторію на 12 днів за місцевою програмою, теж заводять соцпаспорт і обіцяють прийти в гості та допомагати вирішувати наявні проблеми.

Із виданою довідкою на пільги, копіями та оригіналами паспорту, ід. коду, довідки, посвідчення та документами на житло ви йдете до «газу / світла / води». Там вам оформлюють нові книжечки на комуналку із зазначенням пільгових метрів / кубів і розповідають, що та скільки коштує.

Пільга починає діяти з моменту її оформлення у «газі / світлі / воді / ЖЕКу», а не з моменту отримання статусу і не з моменту видачі довідки. Пільга ‑ це певна кількість метрів / кубів та іншого, якими ви можете користуватися безкоштовно, якщо ви перевищуєте цей ліміт, зайве оплачуєте.

Якщо у вас немає роботи, ви йдете до центру зайнятості та стаєте на облік. Вам відразу оформлюють допомогу в розмірі 970 грн. (у нас так) і прохають принести документ про доходи з армії. Я просив, щоб вони самі зробили запит і вони це зробили, я не бігав. Після цього перерахували на 1300 (приблизно). Якщо у вас є вища освіта, можете прохати сертифікат на отримання другої вищої, понавчаєтеся рік безкоштовно, заочно.

Якщо немає вищої освіти, але хочете її отримати, потрібно уточнювати про ЗНО. Точно не можу сказати. Можете поступити до ПТУ/технікуму, і після них підете до ВНЗ. Але чув лазівки якось шукають. Деталей не знаю.

Якщо є статус людини з інвалідністю війни, можете поступити до будь-якого вишу, на будь-яку спеціальність і принести документи до Фонду захисту осіб з інвалідністю, він розгляне і приймає рішення про сплату до 100% плати за нав-чання. Я так вчуся вже рік, з минулої осені.

Так само при статусі «інвалід війни», в УПСЗН можна взяти документ для поліклініки на комісію для отримання автомобіля. У поліклініці вас направляють на транспортний МСЕК і якщо вам належить, дають рішення, що ви потребуєте автомобіля. За цим папером ви можете пригнати собі авто з-за кордону без розмитнення або чекати отримання авто з ручним керуванням від держави.

Житло. У міськраді є житловий відділ. Йдете туди (хоч УБД хоч ІВ) вам дають список документів. Потрібно в інвентар бюро взяти довідку (платно), що ви не маєте у власності житла або маєте, але мало. Для того, щоб стати до черги на житло, в Полтаві застосовуються норми 6.5 м2 на людину. Якщо ж у вас прописані близькі родичі і на кожного припадає менше цієї квадратури, вас поставлять до черги на житло.

Усіх деталей можу не знати, варто піти і про все дізнатися особисто.

Олександр

Журнал «Соціальний захист»
вересень – жовтень №9-10

  Категорія: