Про жіночі проблеми при раку молочної залози: симптоми і наслідки естрогенного дефіциту

Про жіночі проблеми при раку молочної залози: симптоми і наслідки естрогенного дефіциту
26 Червня 2019
Друкувати цю новину

Про жіночі проблеми при раку молочної залози: симптоми і наслідки естрогенного дефіциту

Хіміотерапія і антигормональна терапія – у багатьох випадках обов’язкові етапи комплексного лікування раку молочної залози.

Після закінчення лікування швидко зникають побічні явища, які проявляються під час хіміотерапії: проходить нудота, повертається апетит, відростають волосся і вії, відновлюються нігті. Однак є деякі наслідки терапії, які проявляються пізніше і залишаються на тривалий час після закінчення терапії. Це прояви естрогенного дефіциту, пов’язані з пошкодженням чи пригніченням функції яєчників. Такі зміни нерідко залишаються без належної уваги як з боку онкологів, так і гінекологів. Ми задали Олександрі Громовій питання, які найчастіше турбують пацієнток.

– Чому в молодому віці під час або після хіміотерапії припиняються менструації і чи можуть вони відновитися?

– При проходженні хіміотерапії припинення менструальної функції пов’язане з пошкодженням фолікулів в яєчниках. Фолікули – це місце в яєчниках, де живуть і чекають “зоряного” часу жіночі яйцеклітини. Під час росту фолікули відбуваються два паралельні процеси: дозрівання яйцеклітини і виробництво жіночих статевих гормонів. В процесі росту фолікули перетворюються просто на “міні-фабрики” з виробництва естрадіолу. Так як функція яєчників порушується, порушується виробництво естрадіолу і здатність до зачаття. Всі ці процеси супроводжуються змінами, подібними до менопаузи, але не абсолютно ідентичними. Спільними з менопаузою є негативні прояви: “припливи”, нічна пітливість, зміни настрою, зниження щільності кісткової тканини, сухість слизових оболонок, напади серцебиття та інші симптоми. Згодна, що ці симптоми для будь-якої жінки – “погані новини”. Але є і хороші!

По-перше, у багатьох жінок після завершення курсу хіміотерапії функція яєчників відновлюється в проміжку від 6 місяців до 2 років. До 40 років це відбувається у 60% жінок, після 40 – у 20%. Шанси на спонтанне відновлення функції яєчників тим більші, чим молодша жінка на момент старту хіміотерапії. Причому, це саме спонтанне відновлення. На жаль, поки що не існує спеціальних можливостей для збільшення ймовірності цього процесу певними лікарськими діями.

По-друге, якщо це спонтанне відновлення сталося, пацієнтка вилікувалась від РМЗ при варіанті не гормонозалежного раку молочної залози – можлива успішна вагітність. Термін, коли настання вагітності є безпечним, визначає виключно онколог, а не гінеколог.

По-третє, переважна більшість негативних наслідків естрогенного дефіциту піддаються корекції або, щонайменше, можуть бути значно знижені!

Про жіночі проблеми при раку молочної залози: симптоми і наслідки естрогенного дефіциту

У разі гормонозалежного раку зупинка менструацій у молодому віці пов’язана з антигормональною терапією (препарати групи агоністів ЛГРГ- золадекс, декапептил, диферелін та ін.). Припинення функції яєчників в результаті такого типу терапії також супроводжується значним зниженням рівня естрадіолу і симптомами, подібними до менопаузи. Симптоми схожі, але суть процесу принципово інша. При природній менопаузі так само, як і при хіміотерапії, основною проблемою є пошкодження фолікулів (хіміотерапія) або значне зменшення їх кількості (менопауза). При антигормональній терапії яєчники залишаються здоровими, але перестають працювати.

Це пов’язано з припиненням подачі команди до дії яєчникам від гіпофізу. Саме на такому рівні працюють золадекс і препарати, подібні до нього. Через два-три місяці після скасування антигормональної терапії функція яєчників обов’язково відновлюється. Яєчники можуть не запрацювати після скасування агоністів ЛГРГ в разі їх пошкодження внаслідок супутньої хіміотерапії або у жінок, які за віком близькі до природної менопаузи. Проблема в тому, що онкологічне лікування зазвичай тривале. Через довгочасне використання антигормональної терапії знижується щільність кісткової тканини і відбуваються несприятливі зміни в складі крові.

– Чи можна боротися з симптомами та наслідками естрогенного дефіциту і як це робити?

– Боротися можна і потрібно! Відразу домовимося, що гормональна терапія для пацієнтів, хворих на РМЗ або перенесли РМЗ – під забороною. Також вкрай обережними потрібно бути з негормональними фітопрепаратами. Під питанням залишається використання фітопрепаратів на основі рослинних естрогеноподібних компонентів. Це широко розрекламовані засоби на основі цимицифуги, червоної конюшини і сої. Для цих препаратів не проводились належні високоякісні дослідженя у жінок, які перенесли РМЗ. Тому з приводу будь-якого рослинного, гомеопатичного, натуропатичного препарату – обов’язково радитися з лікарем. Незважаючи на те, що ці засоби безрецептурні, самостійно приймати їх не можна!

Проте полегшити собі життя можна. Насамперед, необхідно внести невеликі зміни в стиль одягу, в звички щодо харчування і організації простору. Одягайтеся багатошарово, повинна бути можливість зняти теплу кофтину або жакет на час припливу. Влітку носіть з собою віяло, відчуваючи себе романтичною персоною. Спіть в прохолодному приміщенні, обов’язково прогуляйтеся перед сном. Знизити частоту припливів, поліпшити настрій і зменшити прояви депресії допомагають йога і практики медитації. Це доведено серйозними науковими дослідженнями. Якщо такі прості заходи виявляться нерезультативними, порадьтеся зі своїм лікарем про можливість прийому в-аланіну або антидепресантів. В-аланін володіє певною ефективністю і абсолютно безпечний при раку грудей.

Антидепресанти також здатні знижувати припливи. Їх можна приймати тільки за призначенням лікаря, оскільки ці препарати мають ряд протипоказань і деякі з них не можна застосовувати разом з тамоксифеном. Захистити кісткову тканину допоможуть добавки кальцію і вітаміну D3,  фізичні вправи помірної інтенсивності, наприклад, плавання, йога, скандинавська ходьба. Більш потужну захисну дію на кістки чинять препарати групи біфосфонатів або стронцію ранелатн. Використання цих засобів можливе виключно за призначенням лікаря після спеціального обстеження. Крім того, поліпшити стан ліпідного обміну і запобігти судинним порушенням допоможуть фолієва кислота і омега-3 кислоти. При виражених порушеннях застосовуються препарати групи статинів, але це також компетенція лікаря.

– Чи можлива вагітність після повного одужання?

– Дуже складне питання. Довгий час вагітність була під забороною. Коли стало відомо про різні форми раку – гормонозалежні і не гормононезалежні – ця парадигма дещо змінилася. Зараз накопичуються дані про жінок, які завагітніли і народили дитину після лікування від РМЗ. Ці дані дуже обнадійливі! Але поки їх мало. Сьогодні питання безпеки та допустимості вагітності вирішується тільки в процесі індивідуальних консультацій з клінічним онкологом – з урахуванням даних про гормональні рецептори пухлини, стадії на момент захворювання, тривалість безрецидивного періоду.

Можливість безпечної для матері і дитини вагітності існує! Однак допустимість і час настання вагітності узгоджуються виключно з онкологом.

І найголовніше. Незважаючи на всі труднощі онкологічного лікування, кожна пацієнтка має можливість залишатися ЖІНКОЮ – прекрасною, ніжною, люблячою і коханою. Головні союзники в боротьбі з хворобою – професіоналізм лікарів, ваш оптимізм, віра в успіх лікування, підтримка близьких людей.

Я бажаю вам успіхів і повного одужання!

Олександра Громова,
кандидат медичних наук,
гінеколог-ендокринолог лікарні LISOD

Амазонки

  Категорія: