Кабінет Міністрів України 15 листопада 2024 р. прийняв постанову «Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», у зв’язку з чим установлено новий порядок проведення оцінювання і замінено процес медико-соціальної експертизи. Зазначена ініціатива запрацює з 1 січня 2025 року.
Серед змін, на яких наголошує Міністерство охорони здоров’я України:
Також важливо знати, що особи призовного віку, які під час дії воєнного стану не проходили встановлений повторний огляд, матимуть пройти його до 1 листопада 2025 р., інші – до 1 квітня 2026 року
Водночас документи для осіб із безстроковим статусом інвалідності після 1 січня 2025 р. залишатимуться чинними. Їх інвалідність може бути переглянута виключно за їх бажання або за рішення суду. Водночас люди з інвалідністю, чий повторний огляд припаде на час упровадження нової системи (за винятком осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, та осіб із важкими станами здоровʼя), матимуть статус інвалідності 6 місяців, протягом яких їм потрібно буде пройти такий огляд. На цей час за такими особами зберігатимуться всі соціальні гарантії (виплати, пільги, соціальні послуги, відстрочки тощо).
Насамкінець у випадку з дітьми залишається чинна система встановлення інвалідності за рішенням лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоровʼя. Її реформування відбуватиметься згодом.
Інформація підготовлена в рамках проєкту «Криза в Україні: Реагування та відновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю (2-га фаза)», який реалізується Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України у співпраці з Європейським Форумом інвалідності (European Disability Forum, EDF) та Християнською місією незрячих (CBM).