ПОСТРАЖДАЛІ ЦИВІЛЬНІ УКРАЇНЦІ: СКЛАДНИЙ ДОСВІД БОРОТЬБИ

ПОСТРАЖДАЛІ ЦИВІЛЬНІ УКРАЇНЦІ: СКЛАДНИЙ ДОСВІД БОРОТЬБИ
17 Березня 2023
Друкувати цю новину

Війна — це завжди про втрати як на фронті, так і серед цивільного населення. Так, з 24 лютого 2022 року, з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, до 12 березня 2023 року Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ ООН) зафіксувало 21 965 втрат серед цивільного населення країни: 8 231 загиблих і 13 734 поранених. Більш того, УВКПЛ вважає, що фактичні цифри значно вищі, оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, було відкладено, а багато звітів все ще очікують підтвердження. Постраждалі від війни цивільні (мирні) українці, які втратили здоров’я, потребують справедливості, правового захисту та соціальних гарантій вже сьогодні!

Втім, незважаючи на те, що з початку повномасштабного вторгнення пройшло більше року, люди залишаються сам на сам зі своїм горем. Більш того, вони змушені доводити державі, що отримали каліцтво саме через війну.  У суспільстві ця проблема, на жаль, немає достатнього розголосу, а отже постраждалим доводиться самотужки виборювати свої права, на що наважується далеко не кожний.

Про власну складну історію боротьби за права постраждалого від війни цивільного населення, яка ще триває, спеціально для редакції ІА “HUBZ Inform” розповів Ігор Палець. На момент повномасштабного вторгнення Росії в Україну, чоловік разом із сім’єю, проживав у заміському будинку у Вишгородському районі Київської області. 4 березня 2022 року будинок опинився в епіцентрі бойових дій і в результаті ворожого обстрілу Ігор втратив рідних, а сам отримав важкі мінно-вибухові поранення. Чоловіка госпіталізували до лікарні у Вишгороді, де він перебував тривалий час, після виписки продовжив амбулаторне лікування у Києві за місцем реєстрації. У вересні 2022 року Ігор Палець почав займатися оформленням інвалідності, де зіштовхнувся з серйозними перешкодами.

“Не знаємо, на який МСЕК Вас відправити”

“Насамперед, я звернувся до свого сімейного лікаря з тим, що я хочу проходити МСЕК у зв’язку з тим, що погано почуваюся. Далі пройшов відповідно до процедури всіх необхідних лікарів, за результатами чого склали супровідний лист, який подали на МСЕК. Це подається через центральне відділення поліклініки району, то там сказали, що таких випадків в них ще не було. Але кажуть: “Ось Ви і ще один чоловік є поранений, будемо вас відправляти, але навіть не знаємо на який МСЕК”.  У мене черепно-мозкова травма, сколок в шиї, поламані кістки обличчя, скрізне поранення гомілки. Лише через тиждень, вони з’ясували, на яку комісію мене подавати — це спеціалізована нейроофтальмологічна МСЕК. Весь пакет оригіналів  необхідних документів  медзаклад передає на пряму до комісії, в мене на руках були лише копії, і те тому, що я їх сам для себе зробив”

МСЕК: “Немає нормативно-правової бази щодо Вашого випадку”

“Наприкінці листопада 2022 року я пройшов відповідний медогляд, навіть шрам виміряли на обличчі. Потім сказали з’явитися за два тижні у назначений день для отримання результатів. І коли я отримав довідку від МСЕК, я отримав третю групу інвалідності, категорія “загальне захворювання”, терміном на рік. У зв’язку з чим в мене постало питання : Чому третя група, “загальне захворювання”? Мені пояснили, що немає відповідної нормативної бази. Втім, я отримав довідку, це здається було 14 грудня, тоді як вже була Постанова Кабміну № 1356 від 02.12.2022 року “Про внесення зміни до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності”, яка передбачає, що причинний зв’язок інвалідності з пораненням чи іншим ушкодженням здоров’я, одержаними від вибухонебезпечних предметів, встановлюється на підставі витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Я власне сам надав голові МСЕК інформацію про цю Постанову, на що отримав відповідь про те, що їм нічого не доводили до відома і вони нічого не знають”.

Довелось доводити, що отримав травми внаслідок ворожих обстрілів

“Я почав шукати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань по своїй справі. Адже, в перший день після госпіталізації з пораненням, в лікарню приходили слідчі, які зафіксували все до деталей. Спочатку я звернувся до поліції з проханням отримати витяг з реєстру, щоб довести, що отримав поранення саме внаслідок обстрілів. Там в базі нічого не знайшли щодо моєї справи, адже по процедурі дані передають до прокуратури. Я звернувся до прокуратури, там мені надали інформацію, що справа вже у СБУ. Наприкінці травня 2022 року я вже приїздив на допит до СБУ, де детально надавав свідчення і в мене залишився контакт слідчого. Я зв’язався зі слідчим, який повідомив, що справу передано до Головного Управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області. Я звернувся туди і мені за тиждень надали витяг з реєстру, де чітко зазначено коли все сталося і за яких обставин”.

Довідка МСЕК з позначенням категорії “ушкодження одержані від вибухонебезпечних предметів”

“Це вже був січень 2023 року. І коли почала працювати МСЕК, я з цим витягом прийшов до них. Весь час, поки шукав витяг з реєстру, я був зі МСЕК на зв’язку. На момент, коли я до них прийшов, вже було доведено до їхнього відома щодо дій відповідно до вищезазначеної Постанови Кабміну. Я залишив їм витяг, МСЕК чомусь потрібен був оригінал, хоча в СБУ мені сказали, що оригінал комісії не має бути потрібним, буде достатньо номеру витягу. Потім в МСЕК мені сказали приїхати за тиждень і написати відповідну заяву. Це мене здивувало, адже я вже був там і міг написати її одразу, але в МСЕК чомусь наголосили на необхідності приїхати за тиждень. Ніяким чином це не пояснивши.

Я приїхав через тиждень, написав заяву. Мені сказали приїхати ще через тиждень, щоб отримати довідку. Я приїхав за тиждень і чекав ще певний час, щоб її сформували, бо вона по суті не була готова. В результаті все таки сформували довідку, внесли в базу і передали до Пенсійного фонду. Саму групу інвалідності мені не змінили. Сказали, що на той термін, на який вона діє залишиться так, як було. Можуть лише при наступному медогляді змінити. Це у листопаді 2023. А ось категорію, що ушкодження одержані від вибухонебезпечних предметів , вони вписали”.

Під категорію особа з інвалідністю внаслідок війни не підпадають цивільні особи

“За 10 днів, в особистому електронному кабінеті Пенсійного Фонду, мені висвітилось, що відбулась зміна посвідчення без зміни групи та категорії, тобто так само залишається категорія “загальне захворювання”. У зв’язку з чим телефоном я звернувся до Управління Пенсійного фонду. Там мені відповіли, що вони не мають інших формулювань для цивільної особи.

Тобто, якщо МСЕК напише, що я є особою з інвалідністю внаслідок війни, то вони так і позначать. А таке формулювання як в мене у довідці, вони з ним ніколи не стикались. І в них немає до чого в правовому аспекті його прив’язати. І тут парадокс, бо МСЕК мені не напише, що я особа з інвалідністю внаслідок війни, бо для людей, які не брали безпосередню участь у бойових діях, такий статус законодавчо не передбачений. Тобто все залишилось як і було, перерахунку пенсії не буде. Раніше я звертався на гарячу лінію МОЗ, де мені теж підтвердили, що для цивільних осіб з інвалідністю, які постраждали внаслідок війни, відповідного статусу немає”.

Вирішив лобіювати інтереси цивільних українців, які втратили здоров’я під час війни

Ігор Палець наголосив, що незважаючи на те, що процес лікування забезпечується за рахунок бюджету,  дороговартісні медичні препарати доводиться купувати за власний кошт. І це серйозна проблема, адже лікування і реабілітація довготривалі, пенсійних виплат, що є на сьогодні на це не вистачає, а повернутися до роботи не дозволяє стан здоров’я. Через відсутність відповідних соціальних гарантій, постраждалі від війни цивільні (мирні) громадяни, які втратили здоров’я, залишаються напризволяще. Тому чоловік вирішив не зупинятися на півшляху і підняти цю проблему на якісно новому рівні. Він почав звертатися до ЗМІ, депутатів різної ланки. Зрештою Ігор звернувся до депутата Верховної Ради Дмитра Гуріна.

“Мені пообіцяли допомогу, щоб ця справа не лягла у довгий ящик. За рекомендацією Дмитра Гуріна, я написав звернення у довільній формі на Голову Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Третьякову Галину Миколаївну. Суть мого звернення — прохання проявити ініціативу з внесення змін та уточнень до нормативних актів, постанов та законів України, з метою соціального захисту цивільного (мирного) населення України, яке отримало поранення, каліцтва, контузії та інвалідність внаслідок війни. Адже, МСЕК встановлює постраждалим громадянам третю групу інвалідності категорії “загальне захворювання”, строком на один рік, що позбавляє права на відповідні пільги та інші соціальні гарантії”.

Боротьба киянина Ігоря Пальця за справедливість по відношенню до цивільного (мирного) населення, яке втратило здоров’я внаслідок війни, триває. Про подальший розвиток ситуації ми обов’язково напишемо згодом. Сподіваємось, що ця історія допоможе іншим українцям не боятися діяти і рухатись вперед.

  Категорія: