Профілактика і вчасне лікування недуги допомагають зберегти здоров’я і життя. Вже 11-й рік поспіль управління охорони здоров’я міста Львова проводить акцію «Дні профілактики та раннього виявлення патології шийки матки і грудної залози у жінок», аби вберегти львів’янок від захворювань, які дуже часто стають причиною інвалідності та смертності. В цьому році лікарі оглянули 17 464 жінки, понад 1 тисячу жінок взяли на диспансерне спостереження.
Як розповіли в управлінні охорони здоров’я Львівської міської ради, у жіночих консультаціях міста були окремі оглядові кабінети для забезпечення цитологічного скринінгу патології шийки матки. Із сімейними лікарями, терапевтами та вузькими спеціалістами провели тренінги щодо навчання жінок самообстеженню грудних залоз. Жіночі консультації були забезпечені щіточками для якісного забору цитологічного мазка, що їх отримали в рамках субпроєкту «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області». Також в установах були інформаційні матеріали – буклети, санбюлетені і плакати з профілактики раку молочної залози, транслювався відеоролик щодо навчання жінок самообстеженню грудної залози. Львів’янок скринінгового віку скерували на безкоштовне обстеження в міський міжрайонний скринінговий центр.
Жінок з виявленими патологіями лікарі акушер-гінекологи взяли на диспансерне спостереження, і вони є забезпечені лікуванням відповідно до клінічних протоколів та наказів МОЗ України.
Так, під час акції лікарі оглянули 17 464 жінки. Зокрема, для 17 121 жінки провели цитологічне дослідження, і патологію виявили у 2 729 жінок (це 15,94%), у тому числі рак шийки матки виявили у 3-х жінок, підозру на рак шийки матки – у 2-х, дисплазії важкого ступеню – у 18-ти, дисплазії легкого ступеню – у 167-ти жінок. На диспансерне спостереження взято 1 932 жінок (11,28%). Мамографічне обстеження пройшли 343 жінки, і вперше рак молочної залози виявили у 9-х жінок.
Слід зазначити, що під час акції обстеження пройшли 2 167 жінок-працівників закладів охорони здоров’я м. Львова.
Варто пам’ятати кожній жінці!
Рак молочної залози – займає перше місце у структурі онкологічної захворюваності та онкологічної смертності жінок в Україні. Щороку на рак грудей хворіє понад 16 тисяч українок, і ця хвороба щорічно забирає життя майже 7,5 тисяч українських жінок. Статистика доводить – від раку молочної залози виліковуються 95% жінок, у яких захворювання виявлено на першій стадії, 80% жінок, у яких виявлено другу стадію захворювання, 50% – із третьою стадією захворювання. Наразі найбільш інформативним методом діагностики раку молочної залози є мамографія. Першу мамографію жінки повинні робити у 40 років. Після 40 – кожен другий рік, а після 50 – щорічно. Жінкам, які не досягли 40 років, рекомендується робити ультразвукове дослідження (УЗД) молочних залоз.
Рак шийки матки – це другий за поширеністю вид раку серед жінок віком 15-45 років, і третя за рахунком причина смерті серед жінок, після раку молочної залози та раку легенів. Одним з факторів пізнього виявлення раку шийки матки є низька медична культура та нерегулярне проходження жінками профілактичних оглядів. Жінки повинні вчасно та регулярно звертатись до акушера-гінеколога – як мінімум один на рік, що знижує ризик розвитку раку шийки матки на 80%.
Львівська міська рада