Підприємства громадських об’єднань осіб з інвалідністю: поховання відбудеться 01.01.2020

Підприємства громадських об’єднань осіб з інвалідністю: поховання відбудеться 01.01.2020
31 Травня 2019
Друкувати цю новину

Саме так, керівники громадських об’єднань осіб з інвалідністю та директори підприємств, на яких працюють понад 50% громадян з інвалідністю оцінили неприйняття Верховною Радою України 28 травня 2019 року законопроєкту «Про внесення змін до Податкового кодексу України» (реєстр. № 8402 від 24.05.2018).

Звертаємо увагу, що ще рік тому законопроєкт був  внесений Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України з метою приведення термінології Податкового кодексу України у відповідність із офіційним перекладом Конвенції про права осіб з інвалідністю і Факультативним протоколом до неї. Зокрема, пропонувалось слова «інвалід», «інвалід війни» та «дитина-інвалід» замінити відповідно словами «особа з інвалідністю», «особа з інвалідністю внаслідок війни» та «дитина з інвалідністю». Але для нас, людей з інвалідністю, це не просто зміни  термінології, для нас це визнання Державою людини з інвалідністю як платника податків, працівника, підприємця! Тобто повноцінного та повноправного громадянина України,  який робить внесок у розбудову своєї держави! Необхідно зазначити, що згідно з даними Міжнародної організації праці, виключення осіб з інвалідністю з ринків зайнятості обходиться економікам бідних країн у 7% від ВВП.

Законопроєкт 8402, який був внесений на розгляд народних депутатів, мав вирішити ще одне не менш важливе завдання.

Протягом останніх двох років Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич, Національна Асамблея людей з інвалідністю України, Асоціація підприємців та працюючих осіб з інвалідністю України, інші громадські об’єднання відкрито заявляють та наголошують на проблематиці діяльності підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю на яких працює понад 50% осіб з інвалідністю: відсутність державної фінансової підтримки за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів (який створений заради працевлаштування осіб з інвалідністю), відсутність державного замовлення на продукцію цих підприємств (замовлення є  багатьох країнах світу); відсутність програм підтриманого працевлаштування осіб з розумовою та психосоціальною інвалідністю на відкритому ринку праці тощо (про це чітко зазначено в заключних зауваженнях Комітету ООН з прав людей з інвалідністю стосовно первинного звіту України по виконанню Конвенції) тощо.

За даними Мінсоцполітики у 2018 року 275 підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю отримали державну підтримку у вигляді пільг з оподаткування, що на 24 підприємства менше ніж 3 роки тому (на 12 % зменшилась чисельність працівників з інвалідністю). І це в той період, коли зі Сходу повертаються військові та цивільні після поранень, контузій та потребують соціально-трудової реабілітації, працевлаштування для подальшого незалежного життя.  Єдиним видом державної підтримки підприємств ГОІ на сьогодні, є підтримка у вигляді пільгового оподаткування їх діяльності.  Щорічна  сума отриманих  податкових пільг підприємствами складає до 500 млн.грн, з них 390 млн.грн – нульова ставка податку на додану вартість. Оподаткування постачання товарів і послуг за нульовою ставкою ПДВ дозволяє таким підприємствам отримувати бюджетне відшкодування вже сплачених сум ПДВ. За наявності такої пільги  соціально орієнтовані підприємства громадських об’єднань осіб з інвалідністю, які використовують працю осіб з інвалідністю, мають можливість конкурувати з іншими суб’єктами господарської діяльності.

Але, норма п.8 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового Кодексу України, що передбачає право підприємств ГОІ на користування нульової ставки ПДВ,  діє до 01.01.2020.  І саме, завдяки членам Комітету ВРУ податкової та митної політики, особисто Голові Комітету Н.Южаніній запропоновано у законопроєкті 8402 внести зміни щодо продовження дії податкової пільги терміном на 10 років.

Що маємо в підсумку? У вівторок, 28 травня, законопроєкт був винесений на розгляд парламенту та  набрав 186 голосів на свою підтримку. Зазначаємо, що жодного голосу «проти». Більше народних депутатів України з залі Парламенту не було. Зрозуміло, що цих голосів  не вистачило для прийняття вкрай важливого для подальшої діяльності  соціальний підприємств законопроєкту.

Ми вдячні всім народним депутатам України, хто прийшов та проголосував за законопроєкт, особисто Голові Верховної Ради України  А. Парубію та Голові профільного Комітету Н. Южаніній. Подяка від всіх Уповноваженому Президента України з прав людей з інвалідністю Валерію Сушкевичу за наполегливість, підтримку та багаторічну боротьбу за права працюючих осіб з інвалідністю.

Що далі? Якщо не буде внесено змін до законодавства України, якими закріплено право на дієву державну підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, в т.ч. на підприємствах громадських об’єднань, то з  1 січня 2020 року понад 200 соціальних підприємств припинять свою роботу, а тисячі працівників з інвалідністю залишаться без роботи та коштів до існування.

Громадський рух людей з інвалідністю сподівається, що найближчим часом Мінекономіки, Мінсоцполітики, Мінфін, Державна служба зайнятості, Фонд  соціального захисту інвалідів за участю роботодавців, громадських організацій осіб з інвалідністю розроблять конкретну програму, направлену ні підвищення рівня зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю в України.

Відлік до 01.01.2020 розпочато!

 

Вікторія Назаренко, Генеральний Секретар Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

 

  Категорія: