Особливості та шляхи розвитку Інклюзивного суду

Особливості та шляхи розвитку Інклюзивного суду
7 Жовтня 2019
Друкувати цю новину

4 жовтня 2019 року на базі П’ятого апеляційного адміністративного суду проведено черговий семінар-тренінг “Інклюзивний суд: основні поняття і шляхи розвитку”.

Організаторами заходу вкотре виступили Правозахисна спілка інвалідів, Національна асамблея людей з інвалідністю України; Директорат правової політики у сфері судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів Міністерства юстиції України за підтримки Ради суддів України.

Особливості та шляхи розвитку Інклюзивного суду

Що таке інклюзивний суд? Як його «побудувати»? Які є етичні особливості спілкування з людьми з особливими потребами? Саме до цих питань була прикута основна увага.

Інклюзія передбачає повне включення людей з інвалідністю в будь-яку сферу діяльності, тому суди – не виключення. Адже саме безбар’єрний суд забезпечує рівний доступ населення до правосуддя та захисту своїх прав, тому працівникам судової системи необхідно бути обізнаними про етику спілкування з людьми з інвалідністю. Адже представники мало мобільних груп населення можуть бути не тільки відвідувачами суду але й працівниками.

Особливості та шляхи розвитку Інклюзивного суду

Тренінг провели адвокати-представник НАІУ Олег Полозюк та представник мінюсту Анастасія Уласевич у форматі двох блоків. У першій частині тренінгу щодо загальних понять про людей з інвалідністю, їхнього правового статусу тренери нагадали, що в 2009 році в Україні була ратифікована Конвенція про права осіб з інвалідністю. В документі інвалідність визначена як результат взаємодії, що відбувається між людьми, які мають порушення здоров’я, і відносницькими та середовищними бар’єрами і яка заважає їхній повній та ефективній участі в житті суспільства нарівні з іншими.

Особливості та шляхи розвитку Інклюзивного суду

Тренери також звернули увагу, що у ст. 13 Конвенції «Доступ до правосуддя» зазначено, що держави-учасниці забезпечують особам з інвалідністю нарівні з іншими ефективний доступ до правосуддя, зокрема, передбачаючи процесуальні та відповідні вікові корективи, які полегшують виконання ними своєї ефективної ролі прямих і опосередкованих учасників, у тому числі свідків, на всіх стадіях юридичного процесу, зокрема на стадії розслідування та інших стадіях попереднього провадження. Щоб сприяти забезпеченню особам, що відносяться до мало мобільних груп населення, в тому числі й з інвалідністю ефективного доступу до правосуддя, держави-учасниці сприяють належному навчанню осіб, які працюють у сфері здійснення правосуддя.

Особливості та шляхи розвитку Інклюзивного суду

У ході другого блоку тренінгу «Безбар’єрний суд» тренери навели приклад облаштування приміщення Шевченківського районного суду м. Києва. Зокрема, для зручності орієнтування в приміщенні суду як осіб із порушеннями зору, так і всіх відвідувачів установи реалізований проєкт «Навігація в суді», який полягає в облаштуванні будівлі суду тактильними смугами, табличками, вказівниками з напрямом руху, показниками номерів поверхів, списком кабінетів, виготовлених за європейськими стандартами доступності, інформація на яких продубльована шрифтом Брайля. Для осіб із порушеннями зору на мнемосхемі продемонстровано розташування кабінетів на першому поверсі.

  Категорія: