Вчора, 13 січня 2022 року, Національна Асамблея людей з інвалідністю України ініціювала спільно з УТОГ, УТОС та іншими громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю проведення Зум-наради з представниками ГОІ та директорами підприємств ГОІ.
Мета – обговорення проєкту постанови Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю ” (постанова №1010 від 08.08.2007).
Зміни до постанови підготовлені Міністерством соціальної політики України на виконання рішення Антимонопольного комітету України щодо розгляду повідомлення про державну допомогу у вигляді податкових пільг підприємствам громадських організацій осіб з інвалідністю.
Метою підтримки є розв’язання соціальних та економічних проблем загальнонаціонального характеру, підтримка діяльності підприємств, які засновані ГОІ, на яких працює понад 50% осіб з інвалідністю. Очікувальний результат – забезпечення зайнятістю (робочими місцями) та заробітною платою осіб з інвалідністю.
На нараді виступили Валерій Сушкевич – голова Національної Асамблеї людей з інвалідністю України, який наголосив на необхідності активізації ГОІ та їх підприємств у процесах формування державної політики у цій сфері з урахуванням внутрішніх та зовнішніх викликів (необхідність забезпечення збереження діючих робочих місць для осіб з інвалідністю, висока конкуренція, втрата ринків збуту, суттєве підвищення витрат на сировину, енергоносії тощо).
Виступаючи керівники ГОІ та директори підприємств звернули увагу, що зміни, які пропонуються, погіршать і так складне соціально-економічне становище таких підприємств. Зокрема пропонується: здійснювати додаткові перевірки контролюючих органів при подачі підприємством документів на пільги на предмет достовірності поданих даних; збільшення термінів розгляду документів на користування пільгами; встановити мінімальну кількість працюючих на підприємстві ГОІ; не можливість оскарження рішення органу який прийняв рішення про скасування дозволу.
Окремо обговорили питання щодо висновку Антимонопольного комітету України та відповідних пропозицій. На думку директорів в цьому питані є багато розбіжностей та непорозумінь, зокрема: термінологія «вивільнені за рахунок пільг кошти (їх не має на підприємствах ГОІ, продукція продається з нижчою ціною); трудові можливості осіб з інвалідністю, … полегшені режимі праці,.. спеціальні умови,… обмежені можливості … відшкодування пільг (?!!) та інші). Яким чином робити економічні розрахунки зазначених критеріїв і як відокремлювати (з точки бухгалтерського чи податкового законодавства безпосередню участь працівників з інвалідністю в процесі виробництва. Стурбованість учасників викликала пропозиція до проекту постанови стосовно причин відмови у надані дозволу на право користування пільгами з оподаткування, зокрема відсутність соціальної значимості підприємства. Контроль за цільовим використанням коштів, обліком та аналізом наданих податкових пільг пропонується передати Державній податковій службі України та її територіальним органам.
Загальна думка, що постанова Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року №33 потребує осучаснення в частині критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання на працевлаштування осіб з інвалідністю, або взагалі внесення змін до профільного законопроєкту.
Учасники наради занепокоєні зареєстрованими законодавчими пропозиціями, зокрема альтернативними проєктами до законопроєкту № 5344 щодо реформування (читай «знищення») підприємств ГОІ. Наголосили, що ці підприємства засновуються громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю з метою: 1) забезпечення роботою (заробітною платою) осіб з інвалідністю та 2) отримання фінансової підтримки засновнику на здійснення статутної діяльності. Питання підготовки нової редакції законопроєкту потребує ретельного опрацювання за участю ГОІ та відповідних економічно-фінансових розрахунків запропонованих змін.
За результатами зустрічі вирішено створити робочу групу з представників різних громадських об’єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств для узагальнення пропозицій та підготовки висновку Міністерству соціальної політики України.
Запрошуємо до співпраці зацікавлені ГОІ та їх підприємства.