Шведські технології та українські реалії

5 Жовтня 2012
Друкувати цю новину

28 – 29 вересня в Луцьку відбулась VI міжнародна науково-практична конференція «Сучасний світ і незрячі: становлення особистості з особливими потребами в інформаційному суспільстві». Участь у конференції взяли гості з Швеції, Польщі та Грузії, а також українські фахівці з Києва, Львова, Харкова, Луцька, інших міст. Організатором заходу виступила Волинська обласна організація УТОС спільно з «Національною Асамблеєю осіб з інвалідністю України».

Впродовж двох днів фахівці різних галузей, серед яких були шкільні вчителі, викладачі вищих навчальних закладів, тифлопедагоги, психологи, дефектологи, громадські діячі, інші спеціалісти працювали за різними напрямками: вплив сучасного інформаційного простору на розвиток особистості з особливими потребами; інноваційні технології у сфері реабілітації людей з інвалідністю; психолого-педагогічні проблеми тифлології у сфері становлення особистості; новітні інформаційні технології в сучасних школах для дітей із пониженим зором.

Учасників заходу на урочистому відкритті у Сесійній залі Волинської ради, привітали заступник Голови Волинської обласної ради Валентин Вітер та Начальник Головного управління праці соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи Світлана Мишковець, які зауважили, що такі заходи є потрібними та цікавими не тільки для людей з інвалідністю, а  для влади також, бо це додаткова можливість почути про нагальні проблеми від фахівців та практиків, а також спільно знайти шляхи для їх вирішення. Окрім цього, представники обласної адміністрації підтвердили свою готовність до подальшої співпраці в різних напрямах.

Досвід у навчанні людей з вадами зору презентували гості з Королівства Швеція, які розповіли про сучасні технології, що дозволяють незрячим займати посади та опановувати спеціальності, які, на перший погляд, для них є не зовсім притаманними. Цікавим і незвичним для нас є та тенденція, що незряча людина сама обирає собі фах, за яким би хотіла працювати, а держава створює можливості, однак якщо людина не впорається з посадовими обов’язками, їй доведеться шукати іншу роботу. Наприклад: в Швеції є багаторічний досвід підготовки звукорежисерів з вадами зору, цілком конкурентоспроможних на ринку праці. Польські колеги ознайомили присутніх з технічними новинками, що роблять незрячих самостійними у навчанні та у побуті, доступних для поляків з вадами зору. Грузинські колеги порівняли становище осіб з інвалідністю Грузії з Україною, однак для них є додаткова проблема, яка полягає у архаїчному ставленні до осіб з інвалідністю родини, котра намагається приховати, що в сім’ї є «не така» дитина, тому багато дітей з інвалідністю не охоплені навіть початковою освітою.

Досвід України з впровадження інклюзивної освіти для незрячих дітей презентували львів’яни, які знайшли можливість, за підтримки іноземних донорів, створити на базі політехнічного університету ресурсний центр, що надає технічну підтримку дітям з вадами зору, які навчаються в загальноосвітніх школах, а також різноманітну підтримку, особливо інформаційну, їхнім вчителям. Про перші кроки маленької Ангелінки, незрячої дівчинки, що вже навчається в другому класі загальноосвітньої школи, розповіла її перша вчителька пані Галина. Сьогоднішні успіхи Ангеліни Неволько та її майбутнє, а також навчання інших незрячих діток, залежать не тільки від прагнень ініціативних вчителів, дієвих громадських організацій а від браку підручників шрифтом Брайля, наочних матеріалів, підготовки інших вчителів, які будуть навчати у середніх та старших класах.

В межах конференції відбулась зустріч людей з інвалідністю з Народним депутатом України, Головою комітету Верховної Ради з питань пенсіонерів, ветеранів та осіб з інвалідністю, Головою громадського соціально-політичного об’єднання «Національна Асамблея осіб з інвалідністю України» Сушкевичем Валерієм Михайловичем. Народний депутат розповів присутнім про сучасну соціальну політику держави, яка, за Його словами, в останні роки суттєво погіршилась, а також відповів на питання, що турбують Лучан.

Учасники конференції акцентували увагу на актуальності заходів, де мають можливість висловитись і практики і науковці, однак важливо, щоб зроблені напрацювання враховувались при розробці державної політики соціального спрямування.

Волинський портал людей з інвалідністю

  Категорія: