Обговорення проблем працевлаштування осіб з інвалідністю – перший крок до їх вирішення

Обговорення проблем працевлаштування осіб з інвалідністю – перший крок до їх вирішення
21 Березня 2014
Друкувати цю новину

Обговорення проблем працевлаштування осіб з інвалідністю – перший крок до їх вирішення

Проєкт «Громадське лобіювання впровадження окремих стандартів ЄС у сфері забезпечення прав осіб з інвалідністю», що реалізовується Харківською громадською організацією «Інститут прикладних гуманітарних досліджень» за участі Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України і підтриманий МФ «Відродження», передбачає організацію та проведення серії робочих зустрічей у формі фокус-групових дискусій.

Для довідки фокус-група – це метод якісних досліджень у соціології, який полягає у глибинному інтерв’юванні представників цільової аудиторії з певної теми.

Обговорення проблем працевлаштування осіб з інвалідністю – перший крок до їх вирішення

Проєктні заходи заплановані у кількох регіонах України за участю представників громадських організацій осіб з інвалідністю, органів державної влади у сфері соціального політики, підприємців і науковців.

17 березня 2014 року у Дніпропетровську на базі обласного об’єднання осіб з інвалідністю «Творчість» відбулася перша зустріч у форматі фокус-групової дискусії. Інституту прикладних гуманітарних досліджень за сприяння Національної асамблеї осіб з інвалідністю України вдалося зібрати представників громадських організацій осіб з інвалідністю, керівників підприємств Дніпропетровщини, на яких працюють інваліди, фахівців Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Державної обласної служби зайнятості, Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Обговорення проблем працевлаштування осіб з інвалідністю – перший крок до їх вирішення

До уваги учасників заходу пропонувалися напрацювання експертів проєкту з напряму наближення вітчизняного законодавства з прав осіб з інвалідністю до європейських норм і правил. Мета зустрічі полягала у отриманні зворотного зв’язку від осіб, які безпосередньо відчувають на собі дію чинних нормативних актів і отримання пропозиції щодо удосконалення цих актів в частині забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, забезпечення архітектурної доступності будівель і приміщень, розумного пристосування робочих місць тощо.

Під час дискусії серед інших було виділена тема ефективності державної політики у сфері зайнятості осіб з інвалідністю, практичної реалізації законодавства про трудові права осіб з інвалідністю та ролі громадських організацій осіб з інвалідністю у процесі їх працевлаштування.

За словами учасників, з 2011 року існує проблема неналежного законодавчого забезпечення взаємодії органів Державної служби зайнятості, Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, Департаменту соціального захисту населення в частині бази підприємств та організацій і її оновлення для нормального забезпечення державними органами своїх завдань з питань обліку підприємств, що подають звітність про працевлаштування осіб з інвалідністю.

Обговорення проблем працевлаштування осіб з інвалідністю – перший крок до їх вирішення

Заступник директора Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Володимир Кузьмін підкреслив роль судово-претензійної роботи Фонду в умовах великої кількості підприємств, що не виконують норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю і не сплачують адміністративно-господарські санкції.

Щороку до територіальних органів Державної служби зайнятості області, за даними експерта з центру зайнятості, звертається 2000 осіб з обмеженими можливостями за пошуком роботи. За останні 5 років рівень працевлаштування осіб з інвалідністю зріс до 43% і є найвищим по Україні. Водночас, серед вакансій, які подаються роботодавцями, 60 % становлять вакансії на умовах некваліфікованої праці і відповідноюнизькою оплатою праці. Експерт зазначила і про деякі недоліки нового Закону України «Про зайнятість» 2012 року. Так, цим актомне передбачено право роботодавців на отримання дотацій на заробітну плату певним категоріям осіб. Учасникизаходу прийшли до висновку, що доцільно було б запровадити відповідну норму в частині виплати дотацій роботодавцям на заробітну плату людини з інвалідністюм, що є одним із стимулів роботодавців для працевлаштування осіб з інвалідністю.

За словами керівника підприємства осіб з інвалідністю «ДнепрІнвар» Олега Сандлера, сьогодні склалася досить важка ситуація з забезпеченням виплат працівникам-людини з інвалідністюм з огляду на дохід підприємства, що має тенденцію до зниження. Існують побоювання, що влада прийме рішення скоротити пенсії працюючим пенсіонерам, у тому числі й людини з інвалідністюм, на 50 %. Відтак, можливе і закриття підприємств з працівниками-людини з інвалідністюми через його збитковість.

Серед інших питань присутніми обговорювалися незабезпеченість архітектурної доступності для осіб з вадами опорно-рухового апарату ані приміщень підприємств, установ, організацій, ані звичайних жилих будинків. Зазначалося про повну незахищеність осіб з ментальними вадами в нашій державі, а отже і їх ізоляція від соціуму.

Учасники зустрічі дійшли висновку, що тільки спільними зусиллями держави та громадських організацій осіб з інвалідністю через внесення змін до законодавства і використання як активного інструменту суспільного діалогу, можна змінити ставлення до осіб з інвалідністю і покращити ситуацію з їх зайнятістю в Україні.

Прес-служба НАІУ

  Категорія: