Незабаром у Львові відкриють унікальний інклюзивний бібліотечний простір — Сенсотеку

Незабаром у Львові відкриють унікальний інклюзивний бібліотечний простір — Сенсотеку
15 Листопада 2019
Друкувати цю новину

Незабаром у Львові відкриють унікальний інклюзивний бібліотечний простір — Сенсотеку

Бібліотеки — не книгозбірні, а місця для думання, обміну досвідом та генерування цікавих ідей. Саме таку філософію роботи міських бібліотек прописано у програмі «Львів 2020». Майбутня Сенсотека на вул. У. Самчука, 22 (бібліотека-філія № 18) — це надихаючий проєкт ревіталізації бібліотечного простору у Львові. Це перший в Україні проєкт, який орієнтований на людей з інвалідністю та їхню інтеграцію в суспільство шляхом проведення спеціальних спільних заходів, відповідного облаштування, маркування простору та технічного забезпечення.


«В межах програми „Львів 2020“ у нас є чітке завдання, щоб наші бібліотеки здійснили трансформацію у медіатеки. Йдеться про зручність, про комфортні умови для усіх мешканців Львова. Кожна бібліотека маю свою історію, яку ми враховуємо в сучасних проєктах. Бібліотеки стають громадськими центрами для зустрічей. До кінця цього року ми ставимо пріоритет завершити роботи по 4 об’єктах: цю Сенсотеку, медіатеку „Під Високим Замком“ на Б. Хмельницького, бібліотеку-філію № 37 на вул. Миколайчука та бібліотеку-філію № 31 на вул. Шевченка», — розповів Андрій Москаленко, заступник міського голови з питань розвитку.

У 2015 році управлінням культури ЛМР, публічними бібліотеками Львова спільно з ГО «Інститут українських студій» була розроблена концепція Сенсотеки, яка має на меті забезпечити людей з інвалідністю доступним простором задля їхнього навчання, відпочинку та налагодження соціальних взаємовідносин через культурні практики.

За 2016 — 2019 роки на ремонтні роботи було використано 2, 5 млн грн. Для Сенсотеки закуплене спеціалізоване обладнання, серед якого відеозбільшувач для читання та принтер шрифтом Брайля на суму 287 500 грн.

«Ця бібліотека буде унікальною тим, що матиме спеціалізоване обладнання для незрячих та людей з вадами зору. Сама ідея зробити Сенсотеку на базі цієї бібліотеки є не випадковою, адже тут неподалік є школа для дітей, які не бачать. Це була ідея громадськості, яку ми радо підтримали. Весь дизайн, інтер’єр пов’язаний з інклюзією: відповідне ознакування, спеціалізована плитка, великий простір. Також ми вже купили для Сенсотеки принтер, який друкуватиме шрифтом Брайля.

Ми вже на завершальний стадії ремонтних робіт, які до кінця року будуть завершені. На початку наступного року закуповуємо всі меблі, весь інвентар і робитимемо відкриття”, — розповіла Наталія Бунда, в. о. начальника управління культури ЛМР.

Станом на сьогодні вже зроблено:

 • монтаж вхідної частини згідно з новою концепцією головного фасаду,
 • влаштовано пандус,
 • зроблено нове опалення та санвузли,
 • підключено каналізацію та водовідведення,
 • проведена нова електрика,
 • демонтовано старі стіни та вже монтують нові.

Відповідно до концепції бібліотеки — встановлена підлога з підігрівом, повністю відремонтований дах, поміняні усі вікна, на черзі — робота з меблями.

Навколо бібліотеки утворилася спільнота, яку об’єднують цінності рівних можливостей та максимальної включеності усіх до прийняття рішень, постійне прагнення до зростання та пошук нестандартних рішень. Тому під час ремонту діяльність Сенсотеки не завмерла: у приміщенні постійно діє бібліотека, де можна взяти книги. На інших локаціях продовжились арт-терапія та майстер-класи, а також відбулось близько 20 інклюзивних подій, серед яких вперше — навчання із перекладом жестовою мовою, екскурсії та тренінги із зав’язаними очима, а також наймасштабніша подія за час існування Сенсотеки — велике свято інклюзії «Свої».

Нагадаємо, у Львові діє Стратегія розвитку культури 2025, в рамках якої модернізують міські бібліотеки у різних районах Львова. Загалом у Львові є 40 міських бібліотек: 23 — для дорослих, 17 — для дітей.

Окрім Сенсотеки станом на сьогодні управління культури Львівської міської ради проводить ремонтні роботи в шести бібліотеках:

 1. Іннотека на вул. Городоцькій, 285;
 2. бібліотека-філія № 31 на вул. Шевченка, 270а;
 3. бібліотека-філія № 43 на вул. Стрийській, 79,
 4. Lviv Open Lab на пр. Червоної Калини, 58;
 5. бібліотека-філія № 37 на вул. Миколайчука, 1
 6. медіатека «Під Високим Замком» на вул. Хмельницького, 175.

Також мерія запускає нові проєкти (на Старознесенській, 56 і Окуневського, 3) в системі публічних бібліотек Львова.

Бібліотечними візитівками міста сьогодні є Перша Львівська Медіатека, URBAN бібліотека, Wiki-бібліотека та Smart бібліотека.

Водночас слід згадати, що минулого року стартував пілотний проєкт введення єдиного читацького та електронних систем документообігу в кількох дитячих бібліотеках, який цього року розширюється та об’єднає дві мережі спільними електронними каталогами відповідно до прийнятої Програми «Електронна бібліотека» на 2018−2020 роки.

Львівська міська рада

  Категорія: