Семінар організовано ГС ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» (НАІУ) спільно з кафедрою офтальмопедагогіки та офтальмопсихології факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова за підтримки ПРООН у межах проєкту «Підтримка реабілітації людей з інвалідністю, спричиненою війною» та за фінансування урядів Республіки Корея та Німеччини.
Навчання людей із глибокими порушеннями зору орієнтування, переміщення та мобільності у просторі (О&М) є однією з найважливіших умов забезпечення компенсації порушення зору та незалежного якісного життя. Вміння орієнтуватися у просторі необхідне людині у навчанні, роботі, побуті, особистому житті.
Процес реабілітації та абілітації людей із глибокими порушеннями зору має включати заняття із формування чи вдосконалення знань, умінь та навичок з О&М.
На сьогодні в Україні підготовка фахівців (інструкторів) з О&М не здійснюється. Відповідно, якісне навчання незрячих орієнтуванню, переміщенню та мобільності в просторі у системі спеціальної та інклюзивної освіти, в реабілітаційних закладах не відбувається належним чином.
Підвищити кваліфікацію фахівців та фахівчинь за напрямом «Методика навчання просторового орієнтування та мобільності (далі О&М) людей з глибокими порушеннями зору».
За умови успішного проходження семінару ви оволодієте фаховими компетентностями, які дозволять на початковому рівні виконувати реабілітаційні заходи з формування навичок орієнтування, переміщення та мобільності у просторі у людей з глибокими порушеннями зору. У подальшому це дозволить підвищувати свій професійний рівень за напрямом О&М.
Усі учасники та учасниці семінару, за умови успішного відпрацювання програми, отримають сертифікати про успішне проховження навчання.
Впродовж семінару слухачі будуть ознайомлені зі змістом таких тем
Тетяна Гребенюк – кандидатка психологічних наук, доцентка, завідувачка кафедри офтальмопедагогіки та офтальмопсихології Українського державного університету імені Михайла Драгоманова;
Ірина Сасіна – кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри офтальмопедагогіки та офтальмопсихології Українського державного університету імені Михайла Драгоманова;
Євгеній Свєт – тифлопедагог, реабілітолог, спеціаліст із навчання О&М;
Ігор Кушнір – фахівець з інформаційних технологій Навчально-інформаційного комп’ютерного центру УТОС.
На семінарі одночасно працюватимуть три тренери. Один із тренерів відповідно до програми викладатиме матеріал, два тренери здійснюватимуть процес комунікацій між слухачами та працівниками демонстраційної групи.
Демонстраційна група складатиметься з 5-ти осіб. Це люди із глибокими порушеннями зору (незрячі із тотальною сліпотою або світловідчуттям), у яких сформовані вміння орієнтування та мобільності у відкритому просторі, мають особистий практичний досвід не менший, ніж три роки самостійного орієнтування та переміщення відкритими міськими просторами.
Специфікою семінару є відпрацювання практичних навичок. Із запланованих тренінгових годин 80% – практичне ознайомлення та закріплення необхідних дій, тобто виконання слухачами семінару способів, прийомів та технік, що застосовуються під час навчання незрячих орієнтуванню, переміщенню та мобільності у просторі.
Тривалість семінару 10 днів (70 годин).
Розподіл годин:
09:00 – 13:00 – лекція та/або демонстрація з перервою 15 хвилин.
13:00 – 15:00 – обідня перерва.
15:00 – 18:00 – практичне відпрацювання згідно запланованих тем.
Семінар передбачає лекції, демонстрації, практичні відпрацювання.
Лекція – це виклад матеріалу через проблемність питань, завдань або ситуацій, відбувається у постійному діалозі зі слухачами.
Демонстрація матеріалу відбувається у практичній площині.
Слухачі семінару в ролі асистентів незрячої людини відпрацьовують конкретні завдання та вправи.
Теоретична частина семінару включає: обговорення проблемних питань; візуальну демонстрацію з коротким коментуванням; викладення матеріалу із заздалегідь запланованими помилками задля стимулювання слухачів на пошук та аналіз знайдених помилок.
Після теоретичного блоку учасники/-ці отримують завдання з виконання тієї чи іншої дії. Слухачі семінару розподіляються порівну між учасниками демонстраційної групи та з їхньою допомогою відпрацьовують матеріал як умовні інструктори О&М.
Слухачі семінару, відповідно до програми, відпрацьовують конкретні завдання та вправи безпосередньо на собі із пов’язками на очах («всліпу»). Робота в парі: один слухач тренінгу з пов’язкою на очах опиняється в ролі клієнта (учня), другий виконує функції інструктора О&М. Під час відпрацювання таких дій, пара «інструктор О&М» – «клієнт» періодично змінює ролі.
Під час практичного відпрацювання ведеться відеозйомка. Останні два дні семінару відведено на аналіз та опрацювання відзнятих відеоматеріалів із слухачами.
Програма семінару
Якщо ви бажаєте взяти участь у семінарі:
Контактна особа: Євгеній Свєт eug.svet@gmail.com
Організаційні питання
Організатори семінару забезпечують учасникам з інших міст та областей:
Організатори семінару забезпечують учасникам, які мешкають у місті Києві: