На Вінниччині розпочали реалізовувати пілотний проєкт щодо системи раннього втручання

На Вінниччині розпочали реалізовувати пілотний проєкт щодо системи раннього втручання
7 Серпня 2019
Друкувати цю новину

Така програма є комплексом заходів, які допомагають вчасно виявити порушення розвитку дитини і забезпечити її здоровий розвиток та соціалізацію.

До команди, що працюватиме з дитиною, будуть залучені різні фахівці, а програма раннього втручання буде створена за запитом конкретної сім”ї.

Як повідомляється на сайті Вінницької облдержадміністрації, Вінниччина стала однією із шести областей, які беруть участь в реалізації пілотного проєкту комплексної та повної системи раннього втручання в Україні. Про це повідомили минулого тижня на засіданні регіональної консультативної ради з реалізації пілотного проєкту «Створення системи надання послуги раннього втручання для забезпечення розвитку дитини, збереження її здоров’я та життя».

Раннє втручання — це комплексна допомога для сім’ї з дитиною від народження до чотирьох років, що має інвалідність, порушення розвитку чи ризик їх виникнення. Система раннього втручання підтримує всю сім’ю, даючи їй навички, необхідні для забезпечення найкращих умов для збереження здоров’я дитини, її розвитку і освіти (джерело — moz.gov.ua). Під час надання такої послуги, дитині допомагають розвиватися у природних, звичних для дитини та її сім’ї ситуаціях. Наприклад, вдома, на дитячому майданчику, у супермаркеті тощо. Разом зі спеціалістами, батьки теж беруть участь у ранньому втручані, розподіляючи відповідальність, формують і реалізують цілі. (джерело — БФ “Інститут раннього втручання”)

Як повідомила Наталя Заболотна, директорка Департаменту соціальної та молодіжної політики, найголовнішим у ранньому втручанні є те, що допомога надається вчасно, адже раннє виявлення  – це оптимальний шанс для розвитку потенціалу дитини.

— Раннє втручання – це індивідуальна програма розвитку дитини, складена мультидисциплінарною командою фахівців і заснована на запиті конкретної родини.

Як йдеться у повідомленні, “у Вінницькій області проживають майже 32 тисячі дітей з обмеженою життєдіяльністю, що становить майже 11% від загальної кількості дитячого населення регіону. В середньому на Вінниччині щорічно народжується близько 750 недоношених дітей(майже 5% від загальної кількості новонароджених), 30% з яких потребує раннього втручання. Станом на 1 квітня цього року на обліку в кабінеті катамнезу перебуває 1874 дитини віком до 3-х років. Метою катамнестичного спостереження є раннє виявлення проблеми затримки фізичного чи нервово-психічного розвитку дітей, народжених передчасно або з патологіями, а також своєчасне скерування дітей для проведення реабілітаційних заходів”.

Раннє втручання передбачає (джерело — БФ “Інститут раннього втручання”):

  1. Раннє виявлення проблем розвитку у маленьких дітей;
  2. Професійну допомогу сім’ї в навчанні дитини і фасилітації її моторного, мовного та когнітивного розвитку;
  3. Розвиток навичок самообслуговування та активізація участі дитини а домашніх справах і соціальному житті;
  4. Розвиток комунікації дитини та уміння будувати відносини в соціумі (з дітьми та дорослими);
  5. Розвиток емоційної сфери, інтересу, творчості та самостійності дитини;
  6. Посилення батьківської компетентності та допомога розвитку дитячо-батьківських відносин.

Директорка Департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА Наталя Заболотна повідомила Vежі, що наразі планується створення робочої групи з розробки механізмів міжвідомчої взаємодії, тобто будуть визначати хто, що і на якому етапі мають робити під час надання послуги раннього втручання.

— Ми маємо віднайти кошти, аби навчити обласну команду, в якій будуть працювати різні фахівці: психологи, педагоги, логопеди та лікарі, — каже пані Наталя. — Така мультибригада буде отримувати сертифікат, що підтвердить їх знання щодо надання послуги раннього втручання. Ця послуга буде надаватися безкоштовно.

Як пояснила Veжі членкиня консультативної Ради Леся Самойленко, проєкт Раннього втручання на Вінниччині ще перебуває на стадії розробки: готуються нормативні документи, створена консультативна рада та створюється робоча група, а також планується навчання першої команди раннього втручання.

— Ще немає відповідних рішень, ця система ще на стадії розробки нормативних документів. Також готується перша команда раннього втручання, адже спеціалістів треба підготувати… В майбутньому, може будуть створені відповідні центри чи кабінети раннього втручання, куди батьки зможуть звернутися за допомогою, також спеціалісти будуть виїжджати безпосередньо на місце проживання сім”ї.

Джерело: vezha.vn.ua

  Категорія: