На Кіровоградщині готуються до відкриття 20 дитячих інклюзивно-ресурсних центрів

На Кіровоградщині готуються до відкриття 20 дитячих інклюзивно-ресурсних центрів
9 Серпня 2018
Друкувати цю новину

На Кіровоградщині готуються до відкриття 20 дитячих інклюзивно-ресурсних центрів

До 1 вересня в Кіровоградській області мають запрацювати 18 інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ). Їх відкриватимуть на базі шкіл, дитячих садочків та навіть медзакладів. Загалом 20 ІРЦ уже працюватимуть по області в 2018-2019 навчальному році.

Про це “Гречці” розповів директор департаменту освіти і науки обласної державної адмінстрації Володимир Таборанський:

– Загалом в області заплановано створити 20 інклюзивно-ресурсних центрів, з них 14 – в районах, 4 – у містах обласного значення і 2 – в об’єднаних територіальних громадах. Наразі процес триває. По 18 територіям із 20 на сьогодні (5 липня, – ред.) ситуація наступна: реально функціонують у приміщеннях, мають штат, приймають дітей, надають послуги два інклюзивно-ресурсних центрів – у Кропивницькому, який діє на базі дитячого садочку і в Малій Висці – на базі школи-інтернату. По 16 центрам на сьогодні прийняті рішення районними, міськими, селищними радами про їх створенні, відбувається процес реєстрації юридичних осіб. Паралельно оголошують конкурси на заняття вакантних посад працівників цих центрів. Ми плануємо їх відкрити до 1 вересня. Ще по двом територіям – Світловодськ і Новоархангельський район найближчим часом відбудуться сесії рад.

Нагадаємо, у квітні до Кропивницького приїздила перша леді країни Марина Порошенко, представниця Фонду Порошенка з презентаційними напрацюваннями в напрямку інклюзії. Тоді було підписано Меморандум про співпрацю між облдержадміністрацією й керівниками органів місцевого самоврядування про відкриття в Кіровоградській області 20 інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ).

Приміщення

Відкриватимуть такі ІРЦ переважно на базі функціонуючих закладів освіти, зокрема, дитячих садочків, шкіл, шкіл-інтернатів, а також міської лікарні, приміром, як у Знам’янці.

– Наприклад, у Малій Висці та Новій Празі будуть орендовані приміщення в інтернатних закладах. Оскільки наразі кількість дітей в інтернатах зменшується, вивільняються приміщення. Перевагою у тому є те, що в інтернатах є фахівці, які залучаються, як правило на умовах сумісництва, дефектологи, психологи, логопеди, ті, які надаватимуть послуги діткам в інклюзивно-ресурсних центрах, – каже Володимир Таборанський.

За словами пана Таборанського наразі відсутні вимоги, що це мають бути новозбудовані заклади. Звісно, можливо, це буде наступний етап реалізації програми інклюзії.

– Ми працюємо над тим, щоб витримати вимоги, тобто це має бути не обов’язково новозбудоване приміщення, але на вимоги, щоб була зона очікування, окремі кабінети психолога, лікувальної фізкультури, логопеда, вчительська, санвузли, ми звертаємо особливу увагу, аби їх було дотримано, – відзначив Володимир Таборанський. – За можливості, додатково, можуть створюватися як ресурсні кімнати, так і медіатеки на базі ІРЦ, а може цього і не бути. Ресурсні кімнати і медіатеки можуть створювати на базі загальноосвітніх навчальних закладів, де є діти з інклюзивною формою навчання. Ми також над цим працюємо.

Нагадаємо, що в рамках квітневого візиту представниці Фонду Петра Порошенка Мариною Порошенко області були передані типові проєкти створення в ІРЦ ресурсних кімнат та медіатек.

Фахівці

– Наразі формуються штати ІРЦ. За вимогами максимальна кількість працівників – 12. Але це знову таки залежить від території, контингенту дітей, які потребуватимуть ці послуги. Тому штати будуть відрізнятися за кількістю, – каже Володимир Таборанський.

Зараз, за словами пана Таборанського, укомплектований штат у 12 осіб має лише ІРЦ у Кропивницькому. У Голованівську планується штат у 11 осіб, в Олександрійському районі – 8 осіб, а в інших ІРЦ – 4-5 осіб.

– Якщо буде виникати потреба у додаткових фахівцях, зрозуміло, що буде збільшення штату в разі необхідності.

– У більшості випадків наразі залучаються підготовлені фахівці, які мають спеціальну освіту. Як правило це люди, які працювали, або в інтернатних закладах, або які працювали в школах за індивідуальною формою навчання, або колишні працівники психолого-медико-педагогічних районних, міських консультацій, – каже пан Таборанський.

Крім того, обласний інститут післядипломної освіти проводить для майбутніх працівників ІРЦ курси, семінари, тренінги.

Фінансування

Якщо штат працівників буде утримуватися за рахунок держсубвенції на педагогічних працівників, то обладнання буде закуплене за рахунок іншої держсубвенції – на підтримку ІРЦ. Цьогоріч область отримала такої підтримки на суму 2 млн 267 тис. грн.

– Сума на придбання обладнання складає близько 114 тисяч гривень на кожен інклюзивно-ресурсний центр, – відзначає Володимир Таборанський. – З місцевих бюджетів в багатьох випадках також надають кошти, аби закупити обладнання. Також з місцевих бюджетів виділяють кошти на ремонтно-косметичні роботи тих приміщень, які будуть використовуватися.

За словами пана Таборанського, загалом усі місцеві бюджети виділяють кошти, однак у різних пропорціях, в залежності від можливостей бюджету.

Крім того, є окрема субвенція на корекційні години під час інклюзивної форми навчання діток у школах. Так, на вісім місяців область отримала на інклюзію 10 млн 220 тис. грн. До речі, 35% від цієї суми можна також спрямувати на закупівлю сенсорних кімнат, логопедичних кабінетів, індивідуального обладнання для кожної дитини.

– Багато коштів виділяють на корекційні години тих дітей, які навчаються за інклюзивною формою навчання в школах. Таких діток наразі в нас – 574. Також працює 117 асистентів вчителя. Такі діти засвоюють знання і навички разом з іншими дітками в класі з допомогою асистентів. А потім в другій половині дня з цими дітками ведеться корекційна робота для поліпшення їх стану та соціалізації.

Покриття

Створені ІРЦ по суті мають наблизити послугу інклюзії як для дітей з особливими освітніми потребами, так і їх батьків. Однак деякі громади не вбачають доцільності створювати в себе ІРЦ, враховуючи незначну кількість таких дітей. Натомість такі громади матимуть можливість «купувати» такі інклюзивні послуги.

– Інші громади платитимуть за послугу в інших сусідніх діючих ІРЦ. І таких територій – половина, – каже Володимир Таборанський. – Приміром, у Вільшанському районі діток, які потребують таких послуг небагато: наразі вісім дітей займаються на інклюзії і близько п’яти дітей – на індивідуальному навчанні.

Крім того, громади забезпечуватимуть послугою довезення діток до ІРЦ, які функціонуватимуть на інших територіях.

До речі, анонсоване відкриття ще одного ІРЦ у Кропивницькому з цього року перенесли на наступний, 2019-й рік. Про це «Гречці» також повідомив Володимир Таборанський:

– Міське управління освіти роздумувало тривалий час чи відкривати ще один іклюзивно-ресурсний центр цього року чи наступного, то вони схильні до того, що відкриють все-таки в 2019-му році. Оскільки їм необхідно суттєво підготувати приміщення на базі школи №29. А наразі в місті недостатньо ресурсів, аби здійснити там повноцінну реконструкцію приміщення і забезпечити відповідно до вимог.

Натомість, за словами пана Таборнаського, місту наразі вистачає одного ІРЦ, аби надавати послуги дітям. Однак відкриття додаткового дозволить розвантажити роботу нині діючого ІРЦ на базі дитячого садочку.

  Категорія: