Музеї без бар’єрів. Конференція у Львові

Музеї без бар’єрів. Конференція у Львові
10 Жовтня 2014
Друкувати цю новину

9 жовтня 2014 року у Палаці Потоцьких, у Львові, відбулася конференція присвячена безбар’єрності у музеях. Організатори заходу: Регіональний музей у Стальовій Волі, Львівський історичний музей, Національний музей у Львові імені Андрія Шептицького. Мета конференції: поглиблення знань на тему надання доступу до музеїв людям з різними видами вад розвитку; отримання досвіду та практичних ідей, що дають можливість ліквідації навчально-освітніх та архітектурних бар’єрів у музеях; ознайомлення із найновішими навчальними програмами для людей з особливими потребами.

IMG_0224

Тематика конференції:

  • проблеми осіб з проблемами зору, слуху, інтелектуального розвитку та опорно-рухового аппарату;
  • навчально-освітні і архітектурні бар’єри в музеях;
  • позитивні музейні практики, виставки, навчально-освітні програми і заходи, адресовані людям з різними проблемами розвитку.

Лектори – спеціалісти у сфері окремих видів проблем розвитку та музейні лектори (едукатори): Анна Бомбіньска-Домжал, Едита Лісек-Любась, Люцина Мізера, Марта Валєвска, Ремігіуш Й. Кіяк, Ольгерд Косіба, Роберт Вєнцковскі, Марцін Шельонг, Томаш Васєлєвскі.

Про конференцію та позитивні практики у музеї говорить Люцина Мізера, директор Регіонального музею у Сталевій Волі.

«У першій частині конференції ми обговорили специфіку відвідування музеїв. Приведення музеїв у стан, сприятливий для відвідування людьми з особливими потребами. У другій частині конференції ми будемо говорити про позитивні практики. Поділимося досвідом роботи музеїв з людьми з інвалідністю.

Як приклад позитивної практики, можна навести проєкт у Регіональному музеї, у Стальовій Волі, де я працюю, для людей із проблемами зору, «Галерея на дотик». Ми створили набір скульптурних композицій, їх 23. Вони виконані українськими і польськими митцями. Скульптури зроблено з метою донести мистецтво до людей із проблемами зору. Митцям ми поставили завдання, щоб вони зробили скульптури враховуючи потреби людей із проблемами зору. Передбачалося, що люди будуть торкатися скульптур. Тому скульптури мають бути довговічними. І митці створили їх з каменю. Це найбільш довговічний і міцний матеріал.

Взагалі, наш музей є доступним для людей із різними проблемами. Музей знаходиться у приміщенні, яке є пам’яткою архітектури 18 століття. Міська адміністрація надала нам дозвіл на деякі зміни в архітектурі музею. Ми розмістили пандуси для зручності користування людьми на візках. Ми ліквідували архітектурні бар’єри. Створили спеціальні парковки для людей на візках. Створили тверді доріжки. Люди з інвалідністю можуть безпечно доїхати від воріт до приміщення музею. Замінили двері музею. Зробили їх придатними для людей на візках і для людей із проблемами зору. Ми ліквідували пороги, вони становили найпершу небезпеку для цих категорій людей з інвалідністю.

Для людей із проблемами зору у нас на підлогах встановлено спеціальні направляючі доріжки, які ведуть їх до експозиційних і навчальних залів. Наявні відповідні аудіо дескрипції, спеціальні інформаційні повідомлення шрифтом Брайля.

Для людей із проблемами слуху працює співробітник музею, перекладач жестової мови. Він проводить екскурсії та навчання. Також ми працюємо із особою, яка має проблеми слуху та мови (глухоніма), яка надає нам контакт із середовищем людей, які мають проблеми слуху. Для людей, що користуються спеціальними пристроями у нас є індукційна петля, яка дає змогу підсилювати звук у слухових апаратах.

Я задоволена результатами цього проєкту. Завдяки проведеним заходам збільшилася кількість людей з інвалідністю, яка відвідує музей. Вони більш активно інтегруються у суспільство».

Своїми враженнями від конференції поділилася Анастасія Сімферовська, молодший науковий співробітник Львівської національної галереї мистецтв ім.. Б.Возницького.

«Я є учасником сьогоднішнього заходу. Також я є організатором першого у Львові проєкту з удосконалення музеїв для людей з інвалідністю. У лютому 2014 року я брала участь у навчанні, у Польщі, яке проводила спілка польських та українських музеїв. Цей захід надихнув мене на те, щоб щось створити для людей з інвалідністю. Ми, в нашій галереї, зробили проєкт для людей із проблемами зору, який ми представимо сьогодні. В галереї є дванадцять портретів, які висять на стіні. І ось ми задумали зробити скульптури-обличчя, для того, щоб люди із проблемами зору змогли відчути мистецтво через дотик. Щоб людина могла зрозуміти, хто ж це є зображений на цьому портреті.

Виставку відвідало дуже багато людей та дітей із проблемами зору. Багато хто із них вперше був у музеї. До цього часу їм просто не було сенсу приходити, вони через проблеми зі здоров’ям не могли побачити і насолодитися витвором мистецтва. Адже в музеї ні до чого не можна торкатися. А завдяки проєкту вони отримали змогу принаймні ознайомитися із деякими експонатами та отримати естетичне задоволення від відвідин музею.

Я дуже задоволена, що у мене є можливість брати участь у конференції. Адже саме цей проєкт, у рамках якого проходить конференція наштовхнув мене на думку, щоб щось зробити для людей з інвалідністю. Я задумалася над тим, що ми робимо для людей з інвалідністю у нашому місті? Як ми працюємо для цих людей. Що ми маємо зробити для того, щоб музеї були доступними для них. Завдяки цим заходам я відкрила для себе нові сторони у музейній справі».

Корисні посилання

Сторінка музею у Стальовій Волі (Польща) – http://muzeum.stalowawola.pl/

Сторінка проєкту «Музеї без бар’єрів» – http://www.muzeabezbarier.pl/

Вікторія Антонович

БФ “АІК” + Фото

  Категорія: