Музей Митрополита Андрея Шептицького і церкву Блаженного Климентія Шептицького, у межах спільного з ГО “Реабілітація осіб з інвалідністю” проєкту до кінця літа тут буде встановлено гідравлічну платформу, яка забезпечить для людей з інвалідністю доступ до унікальних пам’яток.
Музей розташований в колишніх келіях костелу святого Казимира на вул. Кривоноса, 1. Отець Севастіян Дмитрух, фахівець сакрального мистецтва у Львові, зібрав тут понад півтисячі речей митрополита Андрея Шептицького, його брата блаженного Климентія, родини Шептицьких-Фредрів.
В унікальній колекції – ікони, картини, скульптури, давні книги, предмети вжитку, зокрема посуд, яким користувався митрополит, його печатки з гербом. Є і одяг Владики, головні убори, пояси, омофор.
“За моїми підрахунками, вдалося знайти приблизно 6000 унікальних експонатів. Наприклад, роботу Олекси Новаківського “Мойсей” я знайшов ще на початку 2000-х років на смітнику. Робота датована початком ХХ століття, а її викинули. Подібних історій дуже багато, і я пишаюся кожною знахідкою. Усі є важливими для мене і для храмів”, – каже о. Севастіян.
Перед відкриттям музею тут відновили стіни, склепіння, підлогу, санвузли – все доступно для людей з інвалідністю.
“Це, без перебільшення, унікальне місце, надбання усієї країни, духовний осередок Львова. Це історія і культура нашої нації. Дуже важливо, щоб такі туристичні локації були доступними, наприклад, для тих, хто пересувається на колісному кріслі. Це гарний приклад у частині доступності сакрального місця для кожного. Ми хочемо поширити цей приклад на заклади культури, туристичні місця області. Ми готові ініціювати програму, яка б передбачала збільшення рівня доступності культурних пам’яток, музеїв, тощо, у тому числі, і для туристів з інвалідністю”, – зауважив Віталій Загайний.
За його словами, відповідно до статистичних даних, люди з інвалідністю становлять близько 7% населення України.
Так, проєкт зі створення інклюзивного екскурсійного маршруту містом реалізує Львівська Асоціація Розвитку Туризму під егідою обласної державної адміністрації в межах програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020.
Проєкт покликаний захистити громадянські права людей з інвалідністю (осіб, котрі користуються кріслами колісними та осіб, котрі мають вади зору) і створити для них можливості пізнання унікальної культурної і архітектурної спадщини.
Напередодні експерти провели аудит за маршрутом і визначили проблематику доступності кожної з 8 сакральних локацій для осіб з інвалідністю. Відтак, Юрій Дубик, доцент кафедри реставрації архітектурно-мистецької спадщини Національного університету “Львівська політехніка”, вже виготовив технічно-кошторисну документацію. Відбулись експертні слухання, опісля документацію було презентовано на засіданні Комітету з доступності міського середовища й передано структурним підрозділам міської ради. А районним адміністраціям Львова надано доручення щодо визначення заходів та переліку необхідних робіт з благоустрою на туристичному маршруті.
“Маршрут охоплює історичний центр Львова і Підзамче, – коментує керівник проєкту Андрій Мацелюх, директор Львівської Асоціації Розвитку Туризму. – Таким чином ми скеровуємо гостей від центру міста до його інших районів. Чому Підзамче? Бо звідти починався розвиток Львова, сьогодні в цьому унікальному районі мало екскурсій і його хочемо відкрити для туристів та й полегшити щоденне життя мешканців – в сенсі створення інклюзивного середовища”.
Зазначимо, проєкт втілюється паралельно у Львові й Перемишлі.
Джерело https://galinfo.com.ua/news/muzey_andreya_sheptytskogo_bude_pershoyu_lokatsiieyu_inklyuzyvnogo_turystychnogo_marshrutu_lvovom_363098.html