Лариса Байда: Інклюзія – це соціальна цінність

Лариса Байда: Інклюзія – це соціальна цінність
1 Грудня 2017
Друкувати цю новину

30 листопада в Києві Марина Порошенко відкрила Міжнародну дводенну освітню конференцію «Інклюзія для всіх: освітня політика та практики, від народження до зрілого віку». У ній взяли участь майже 200 міжнародних та українських фахівців з інклюзивної освіти та представники органів влади. 

Лариса Байда: Інклюзія - це соціальна цінність

У світлі реформи освіти та якісно нового визначення «особливих освітніх потреб» в Законі України «Про освіту» майже 200 учасників протягом 30 листопада – 1 грудня обговорюватимуть інклюзію як гарантію реалізації права кожної дитини на якісну освіту.

Інклюзія – це долучення до єдиного освітнього процесу різних дітей. На цій конференції учасники зосередять увагу на додаткових потребах в освітньому процесі ромів, внутрішньо переміщених осіб, дітей з інвалідністю, мігрантів, біженців та дітей зі всіма іншими проявами різноманітності.

Лариса Байда: Інклюзія - це соціальна цінність

«Інклюзія – це не лише про рівний доступ, а й про якість освітніх та інших соціальних послуг. Коли в школі навчаються різні діти, це автоматично не означає, що дотримано право кожної дитини на освіту. Належна інклюзивна політика в Україні гарантуватиме, що всі діти мають доступ та рівні можливості отримати якісну освіту. Саме тому реформа загальної освіти та реформа інклюзивної освіти є, безумовно, взаємопов’язаними і повинні йти рука об руку, щоб вчителі сприяли інклюзивності та різноманітності в класах так само, як вони мають сприяти здійсненню реформи загальної освіти», – наголошуює  виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький.

Згідно з даними Державної служби статистики за 1 січня 2017 року, в Україні проживає більше 6,5 мільйонів дітей дошкільного, початкового та середнього шкільного віку (без врахування тих, хто проживає на території тимчасово окупованого Криму). Освіта є правом людини для всіх них, але багато хто залишається поза якісними, інклюзивними освітніми послугами. Багато дітей, котрі є соціально незахищеними, стикаються з дискримінацією через ґендер, етнічне походження чи інвалідність.

«Сьогоні перед нами стоїть назвичайно важливе й віповіальне завдання – виховати нове покоління українців, для якого інклюзія стане частиною світогляду і новим поглядом на дітей з додатковими освітніми потребами в нашому суспільстві», – сказала голова Благодійного Фонду Порошенка Марина Порошенко.

Лариса Байда: Інклюзія - це соціальна цінність

Заступник Міністра освіти України Павло Хобзей повідомив: «Зараз Міністерство освіти і науки впроваджує реформу Нова українська школа, і одним із пріоритетних її завдань є формування інклюзивного освітнього середовища. На 2017 рік Уряд вперше виділив цільову освітню субвенцію на інклюзивну освіту – 209,4 млн гривень. Вона забезпечує проведення додаткових корекційно-розвиткових занять та придбання засобів корекції, дидактичного матеріалу тощо. На наступний рік уже заплановано збільшення цільової субвенції більш ніж вдвічі – в проєкт бюджету вона закладена на рівні 504 мільйонів гривень. Ця субвенція має заохочувати місцеві органи покращувати можливості інклюзивної освіти».

«Інклюзивна освіта – це, насамперед, право кожної дитини на отримання якісних освітніх та інших послуг за місцем проживання і, відповідно, обов`язок держави забезпечити їх. Окрім того, інклюзивна освіта має низку переваг для всіх учасників освітнього процесу – дітей, батьків, педагогів і суспільства в цілому. Інклюзивна освіта – це постійний процесс визначення і подолання перешкод для максимально значущої участі всіх в освітньому процесі», – пояснює директорка Всеукраїнського фонду «Крок за кроком» Наталія Софій.

Лариса Байда, представник Національної Асамблеї людей з інвалідністю України, одна з ключових спікерок конференції  наголосила, що інклюзія – це соціальна цінність. «Що для мене означає інклюзивна освіта?  Це розвиток потенціалу кожної людини», – сказала вона.

Організували конференцію Міжнародний фонд «Відродження», програми Фундацій Відкритого Суспільства (Open Society Foundations) з раннього розвитку, підтримки освіти та прав людини й Всеукраїнський фонд «Крок за кроком». 

За матеріалами Міжнародного фонду «Відродження»

Фото: Адміністрація Президента України

  Категорія: