Коментар IFES щодо резолюції ЦВК із закликом забезпечити безпечний другий тур виборів

Коментар IFES щодо резолюції ЦВК із закликом забезпечити безпечний другий тур виборів
12 Листопада 2020
Друкувати цю новину

Щодо постанови ЦВК № 450 «Про невідкладні заходи щодо створення належних умов для безпечної організації та проведення повторного голосування з місцевих виборів 25 жовтня 2020 року та окремі питання реалізації протиепідемічних заходів під час його організації підготовки та проведення» 2020-11-10

6 листопада 2020 року, Центральна виборча комісія (ЦВК) ухвалила постанову «Про невідкладні заходи щодо створення належних умов для безпечної організації та проведення повторного голосування з місцевих виборів 25 жовтня 2020 року та окремі питання реалізації протиепідемічних заходів під час його організації підготовки та проведення». У ній ЦВК звернулась до Кабінету Міністрів України (КМУ), Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) та до обласних державних адміністрацій. Цією постановою ЦВК закликає їх створити належні умови для забезпечення реалізації протиепідемічних заходів, спрямованих на недопущення поширення на території України COVID-19 під час організації та проведення повторного голосування на місцевих виборах.

У своїй новій постанові, ЦВК вказує на прогалини в імплементації постанови КМУ № 641 від 22 липня 2020 року (зі змінами згідно з постановою КМУ № 846 від 14 вересня 2020 року), виявлені під час дня голосування на місцевих виборах, які потрібно вирішити перед днем повторного голосування, та щодо яких потрібно надати чіткі рекомендації.
ЦВК закликає органи державної влади вжити конкретні заходи, в межах їх відповіднихкомпетенцій, перед днем повторного голосування, а саме:
– КМУ має забезпечити визначення та затвердження середніх нормативів забезпечення виборчих комісій засобами індивідуального захисту та дезінфекційними засобами. ЦВК
зазначає, що це важливе питання залишається не врегульованим на центральному рівні;
– Суб’єкти, які забезпечують територіальні та дільничні виборчі комісії засобами індивідуального захисту, мають звернути увагу на те, що кількість таких засобів має
повністю відповідати фактичним потребам, враховуючи потребу в їх регулярній заміні згідно з правилами їх використання;
– Виборчі комісії, суб’єкти та учасники виборчого процесу повинні неухильно дотримуватися протиепідемічних заходів на всіх стадіях виборчого процесу. ЦВК повторно зазначає, що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування мають своєчасно і повною мірою забезпечити виборчі комісії необхідною кількістю засобів індивідуального захисту, безконтактних термометрів, мийних та дезінфекційних засобів та супутнього обладнання (диспенсери, стійки тощо).

Крім цього, ЦВК роз’яснила, що кабінка для голосування виборців, у яких виявлено підвищення температури тіла понад 37,2 °С та/або симптоми респіраторних захворювань, а також окрема виборча скринька для голосування мають розташовуватися в приміщенні для голосування окремо від інших кабін для голосування та виборчих скриньок, і мають використовуватись  IFES Україна, Коментар щодо постанови Центральної виборчої комісії № 450 Сторінка 2 з 3 виключно зазначеною категорією виборців. Не допускається використання такої кабіни та виборчої скриньки для голосування іншими категоріями виборців, як наприклад виборцями з інвалідністю, що, на жаль, спостерігалося на деяких виборчих дільницях 25 жовтня.

Постановою зазначається, що 25 жовтня не відбулося голосування на деяких спеціальних виборчих дільницях, розміщених в закладах охорони здоров’я. Попри те, що повторне голосування не призначено в громадах, де було зафіксовано такі грубі порушення, ЦВК вважає за необхідне застерегти від позбавлення виборців на спеціальних виборчих дільницях
можливості проголосувати у майбутньому.

У своїй постанові ЦВК також нагадує, що виборцям, які підлягають самоізоляції, рекомендується здійснювати голосування за місцем перебування. Такі виборці повинні, не пізніше 20 години останньої п’ятниці перед днем голосування, подати заяву з доданою довідкою медичної установи про стан їх здоров’я.

ЦВК також нагадала, що члени виборчих комісій повинні дотримуватись санітарних норм та протиепідемічних заходів на всіх етапах виборчого процесу, зокрема, під час підрахунку голосів, установлення підсумків голосування та результатів місцевих виборів, а також під час транспортування виборчої документації до виборчої комісії вищого рівня.

Територіальним виборчим комісіям рекомендовано реалізувати їхню роботу таким чином, щоб мінімізувати скупчення людей та забезпечити дотримання інших протиепідемічних заходів.

І на завершення, не менш важливо, ЦВК підкреслила потребу забезпечити вчасне і належне фінансування всіх видатків, пов’язаних зі здійсненням протиепідемічних заходів під час
виборчого процесу, які впроваджуються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи іншими органами.
Коментар IFES: З огляду на те, що до повторного голосування залишилось не багато часу – другий тур місцевих виборів в окремих великих містах України вже призначений на 15 та 22 листопада – постанова ЦВК є позитивним кроком. У ній враховані уроки, засвоєні під час першого туру місцевих виборів, вказано на конкретні прогалини, виявлені під час застосування передбачених протиепідемічних заходів, та окреслено низку невідкладних рекомендацій для безпечної організації та проведення повторного голосування.

Постанова ЦВК звернена до уряду, відповідних державних органів і профільних міністерств, місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування, та має на меті нагадати їм про їхній обов’язок зробити виборчий процес безпечним для членів виборчих комісій, виборців та інших учасників виборчого процесу.

Однією з ключових проблем, висвітлених в постанові, є потреба вчасного і повного фінансування закупівель засобів індивідуального захисту та дезінфікуючих засобів, які б відповідали мінімальним стандартам, тож ЦВК повторює свій попередній заклик до КМУ з тим, щоб невідкладно розробити та затвердити такі стандарти. Ознайомитись з попереднім коментарем IFES можна за посиланням.

IFES в Україні підтримує заклик Центральної виборчої комісії та заохочує Кабінет Міністрів України, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування краще дотримання протиепідемічних заходів у виборчих округах, де буде проводитися повторне голосування. Зокрема, місцеві органи влади повинні мати належні бюджетні ресурси для забезпечення цих заходів, мають отримати чіткі інструкції щодо дотримання мінімальних стандартів використання засобів індивідуального захисту, дезінфекційних засобів, а також провести широку інформаційну кампанію для членів виборчих комісій, інструктаж щодо їх правильного використання та заміни. IFES сумлінно працює, разом зі своїми українськими партнерами, щоб продовжити підготовку до проведення безпечного та доступного повторного голосування.

Повідомлення IFES в Україні

 

#НАІУ #Вибори_2020 #Твій_готос_Твій_вибір
Інформацію розміщено в рамках проєкту «Підвищення громадянської активності людей з інвалідністю під час місцевих виборів 2020 р.», який реалізує ГС «ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» за рахунок коштів Державного бюджету України.

  Категорія: