Коли зовсім не пізно. Як раннє втручання може підтримати родини з маленькими дітьми

Коли зовсім не пізно. Як раннє втручання може підтримати родини з маленькими дітьми
9 Листопада 2021
Друкувати цю новину

Вові зараз 1 рік і 10 місяців, разом з мамою Ксенією Пахомовою він живе у невеликому містечку на Донеччині – в Соледарі. Хлопчик заходить до яскравої кімнати Інклюзивно-ресурсного центру, але поки не в настрої: не може визначитися, чим хотів би погратися. Кульками у басейні, машинкою чи молоточком? У цьому місці Вова не вперше: родина малюка звернулася за допомогою до спеціалістів через проблеми з поведінкою, і зараз вони разом почали свій шлях з послугою раннього втручання.

“Гасити пожежі”

Чим раніше, тим краще. Саме з такою мотивацією родина Вови вперше звернулася до центру. Маму Ксенію бентежить поведінка сина: жінка каже, що його часто охоплює істерика з надгучним криком, є проблеми з привчанням до горщика, а також поки хлопчик спілкується переважно звуками.

“Нам порадили звернутися до Інклюзивно-ресурсного центру, бо тут саме запустили послугу для зовсім маленьких дітей, таких, як мій син. Він нещодавно почав відвідувати садочок, і ми хотіли, щоб його адаптація пройшла легше”, – каже мама.

Вова Пахомов з мамою Ксенією Автор: Свои

Родина Пахомових стала першими клієнтами нової послуги центру, адже раніше з малюками тут не працювали. Раннє втручання – це можливість отримати допомогу саме для сімей з дітьми від народження до чотирьох років, які виховують малюків із ризиком відставання у розвитку або інвалідністю. Сім’ї можуть звернутися за підтримкою в подоланні кризових ситуацій і соціалізації дитини.

Ксенія каже, що зараз отримує консультації від спеціалісток центру, які допомагають “гасити пожежі”: у складних моментах пояснюють, як заспокоїти дитину під час сильного крику. Мама помічає, що ці поради дійсно працюють. Але вони тільки почали свій шлях, щоб допомогти Вові.

Не втрачати час

Ксенія вважає, що на розвиток Вови могли вплинути складні пологи. Батьки повинні мати доступ до інформації і бути обізнаними щодо розвитку дитини у перший рік життя. Бо тільки вони та медичні працівники – перші люди, які мають бити на сполох.

“Центр – це перше місце, куди ми звернулися. До педіатра конкретно з цими проблемами не йшли: з пандемією коронавірусу візити до лікарні обмежили. Я переживаю, як змінюватиметься Вова, його поведінка, чи заговорить він. Добре, якщо ми зможемо допомогти дитині у такому малому віці”, – каже мама.

Катерина Трубачова із клієнтами ІРЦ                         Автор: Свои

Послуга раннього втручання з’явилася у центрі завдяки співпраці із проєктом ЮНІСЕФ “Спільно. Соціальні послуги для сімей у громадах” за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку через Німецький банк розвитку (KfW). Зокрема, у проекті соцпрацівників з дванадцяти громад Донеччини і Луганщини вчили працювати ефективніше і робити послуги для своїх клієнтів доступнішими.

Директорка Інклюзивно-ресурского центру Катерина Трубачова розповідає, що громада співпрацює з проєктом “Спільно” зі старту: спочатку проводили моніторинг, які послуги мають реальний запит.

Експерти відзначили, що родини в Соледарі потребують послуг денного догляду та раннього втручання.

“На території нашої громади, у Парасковіївці, зараз є спеціалізована школа-інтернат, де вчаться діти із затримкою розвитку. Але наша задача, щоб якомога більше дітей виховувалися в родинах, а не потрапляли до інтернатної системи. Саме на це в перспективі націлена послуга раннього втручання”, – каже директорка.

Як допомогти вчасно

Спеціалісти соледарського центру зараз закінчують навчання, як надавати послугу раннього втручання. Разом із експертами розбирали складні і різнопланові кейси. На зустрічі запрошували родини, які виховують дітей з інвалідністю і в кризових ситуаціях, щоб на практиці зрозуміти, як ефективно допомагати малюкам і батькам.

“У цьому році нам пощастило потрапити на навчання до команди Ганни Кукурузи, харківської експертки, яка є амбасадоркою раннього втручання в Україні”, – каже вчителька-дефектолог Катерина Чеботенко, яка працює з родиною Пахомових.

Катерина Чеботенко і Вова                                  Автор: Свои

Головна мета послуги – на ранніх етапах розвитку виявити затримки розвитку дитини та допомогти родині стимулювати розвиток. Після звернення до центру відбувається перша зустріч з фахівцями, знайомство з дитиною і сім’єю. Батьки говорять про очікування від послуги, проговорюють проблеми чи питання.

“На наступному етапі відбувається обговорення ситуації у більш широкому колі. Фактично під кожну окрему родину формують команду зі спеціалістів, які допоможуть. До неї можуть увійти фізичний терапевт, психолог, логопед, лікар, вихователі дитячого садка чи інші. Все залежить від конкретної потреби родини”, – каже Чеботенко.

 

Команда Соледарського ІРЦ, яка надаватиме послугу раннього втручання      Автор: Свои

Згодом родині пропонують індивідуальний план, який допоможе системно змінити ситуацію. Працювати над його реалізацією теж будуть спільно, залучаючи батьків, обговорюючи на щотижневих зустрічах, як просуваються справи. За потреби цей план корегують і ставлять нові цілі. Плюс цієї послуги ще в тому, що з родиною спілкується один спеціаліст, а план дій приймає команда з різних експертів – мультидисциплінарна команда.

У домашніх візитах ми плануємо ближче познайомитися з родиною і їхнім типовим днем.

“Так ми зможемо запропонувати Ксенії варіанти для вирішення проблем з поведінкою Вови, щоб всі члени родини комфортно спілкувалися”, – каже вчителка-дефектолог.

Більше дітей в родинах

“Я вважаю, що така послуга дуже потрібна. Але батькам потрібно пояснювати, на що звертати увагу і коли саме варто звернутися, щоб на ранніх етапах допомогти дитині”, – каже мама Ксенія.

З нею погоджується директорка центру Катерина Трубачова.

“Зараз ми проводимо інформаційну кампанію, щоб більше родин дізналися про послугу раннього втручання. Буклети ми розповсюджуємо у дитячих садках, через педіатрів в лікарні та в інших установах, куди звертаються батьки”, – каже вона.

Вова у сенсорній кімнаті ІРЦ                                      Автор: Свои

Директорка впевнена: послуга раннього втручання матиме ефект для жителів, адже менше дітей будуть потрапляти до інтернатів і залишаться в родинах. Вони отримають допомогу із соціалізацією, а батьки – кваліфіковану підтримку.

“Для нашої невеликої громади це дуже важливо. Інколи до нас звертаються батьки у розпачі: лікарі дитині поставили діагноз, але що робити далі – в родині не розуміють. А ми намагаємося показати, що у них є підтримка і центр, куди вони можуть приходити у рідному місті”, – каже директорка.

Чому запит на цю послугу є в Соледарі

Тетяна Фаннуш, керівниця програм захисту дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ):

– В рамках проєкту “Спільно” ми допомогли громаді зробити первинну оцінку потреб та визначити пріоритети. В Соледарі для послуги раннього втручання ми дивилися, яка кількість дітей з інвалідністю є в громаді, де вони живуть, чи є в них доступ до послуг, в тому числі реабілітаційних. А також чи є фахівці, яких ми можемо навчати надавати послугу раннього втручання. І, третє, важливе, – чи готова громада продовжувати надавати ці послуги, ввести нові ставки та забезпечувати повноцінну роботу команди.

Спершу ми планували запустити цю послугу на базі соціального центру, але через деякі проблеми довелося переорієнтувати її на спеціалістів Інклюзивно-ресурсного центру. Це був пілотний запуск в такому форматі. Працівники ІРЦ були мотивовані і відкриті до нових знань, але це потребувало розроблення додатків до Типового положення закладу, адже раніше центр надавав послуги тільки дітям від чотирьох років.

Інформаційні матеріали про послугу раннього втручання, які будуть поширювати у Соледарі                                                                                                                                                               Автор: Свои

Спеціалісти в Соледарі вже починають працювати за послугою раннього втручання: вони мають уявлення про міжвідомчу взаємодію, а також як ідентифікувати дітей і родини, яким потрібна ця послуга, куди їх перенаправляти за потреби.

Раннє втручання тепер доступне для всіх сімей, які виховують дітей із затримкою розвитку. Зазвичай на перших роках життя проблеми з розвитком виявляють батьки, медичні працівники або соціальні працівники. Інформування батьків та спеціалістів – дуже важливі компоненти, які можуть допомогти ще на ранньому етапі виявити та вчасно зреагувати на випадок.

  Категорія: