Інвалідність – не перешкода для трудової зайнятості: історія тепличного господарства у с.Дорожне Вінницької області

Інвалідність – не перешкода для трудової зайнятості: історія тепличного господарства у с.Дорожне Вінницької області
18 Червня 2019
Друкувати цю новину

Інвалідність – не перешкода для трудової зайнятості: історія тепличного господарства у с.Дорожне Вінницької області

Асоціація захисту прав та допомоги людям з  інвалідністю  «Відкриті серця», яка впроваджує проєкт «Створення інклюзивних умов для трудової зайнятості молодих людей з важкими формами інвалідності на базі тепличного господарства Соціальних майстерень» у рамках Фонду сприяння і розвитку МСП Проєкту ПРОМІС, облаштувала тепличне господарство на території Соціальних майстерень у с. Дорожному Вінницької області.

Консультуючись з експертами, команда проєкту професійно облаштувала тепличне  господарство на території Соціальних майстерень у с. Дорожному (20 км від Вінниці) – встановила арочну теплицю  розміром 5 х 20 м з автоматичним  крапельним поливом, опаленням, освітленням  та  вентиляцією, із кількаярусним обладнанням для комплексного вирощування рослин. У лютому-березні висіяли насіння, а в квітні вже отримали першу розсаду для продажу та висадки на території господарства Соціальних майстерень. Сьогодні в теплиці налічується кілька тисяч кущів розсади болгарського перцю, помідорів, огірків, декоративного і пекучого перцю, брюсельської капусти, кольрабі, пряних трав – м’яти, меліси, базиліку, чебрецю, орігано, тархуну, розмарину, руколи, латуху, а також квітів – айстрів, чорнобривців тощо. Але найважливіше те, що саме тут здійснюється соціалізація молодих  людей з інвалідністю шляхом трудової зайнятості в теплиці.

Інвалідність – не перешкода для трудової зайнятості: історія тепличного господарства у с.Дорожне Вінницької області

Анна Прядкіна, соціальний педагог, розповідає: «Серед клієнтів організації були відібрані 16 молодих людей із важкими формами інвалідності і 10 батьків. З ними було проведено навчання з формування навичок роботи в теплицях. Сьогодні ми маємо повністю функціонуюче тепличне господарство з організацією 8 місць трудової зайнятості молодих людей із важкими формами інвалідності, які допомагають у теплицях згідно з індивідуальним графіком. Соціалізація молоді через трудову зайнятість дуже важлива, адже така молодь самореалізується і отримує нові життєві навички. Ми бачимо прогрес – як змінюються наші діти, працюючи в теплицях. Їм подобається робота і вони не хочуть навіть повертатися додому (щодня таку молодь з Вінниці привозять до Соціальних майстерень у с. Дорожне). Сьогодні наші хлопці здійснюють пікіровку декоративного перцю – висаджують його з теплиці в грунт».

Демко Світлана, координатор проєкту і голова Ради Асоціації, зазначає, що наразі завершується робота над відео-уроками з формування навичок роботи в теплицях, готується тематичний буклет та брошура «Тепличне господарство та комплексне робоче місце  –  шлях до добробуту родин людей з інвалідністю» для розповсюдження досвіду моделі трудової інклюзивної зайнятості. Найближчим часом на базі Соціальних майстерень відкриють соціальний магазин «Крамниця здобутків» для просування вирощеної в теплицях продукції та вироблених в майстернях творчих виробів та сувенірів.

Інвалідність – не перешкода для трудової зайнятості: історія тепличного господарства у с.Дорожне Вінницької області

Асоціація «Відкриті серця» вже готова поширювати модель трудової зайнятості молоді з важкими формами інвалідності як кращу практику на регіональному та всеукраїнському рівнях. Для забезпечення сталості інноваційної практики з тепличним господарством організація написала проєкт і стала переможцем обласного конкурсу програм, розроблених інститутами громадянського суспільства, для реалізації яких надаватиметься фінансова підтримка у 2019 році за рахунок коштів обласного бюджету.  “Відкриті серця” планують поширити досвід започаткування тепличного господарства сім’ями дітей з інвалідністю у 8 районах області. У рамках реалізації нового проєкту будуть проведенні виїзні практичні семінари для батьків та молоді з інвалідністю, а також майстер-класи щодо створення комплексного робочого місця. Для навчань будуть залучати групу супроводу з поширенням відеоуроків та інформаційних матеріалів, які розроблені за підтримки Проєкту ПРОМІС.

Пані Світлана зауважує, що ідея моделі комплексного робочого місця трудової зайнятості людей з інвалідністю у теплиці з подальшим розвитком соціального підприємництва виникла після її участі у навчально-ознайомчому візиті на тему соціального підприємства для інклюзивного розвитку із фокусом на жінок, який був організований у Польщі Проєктом ПРОМІС у березні 2018р.

Проєкт міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проєкт ПРОМІС)

  Категорія: