Інклюзивні рішення для рівноправного та відповідального суспільства

Інклюзивні рішення для рівноправного та відповідального суспільства
1 Грудня 2014
Друкувати цю новину

Британська Рада в Україні та Всеукраїнське громадське об’єднання «Національна Асамблея осіб з інвалідністю України» в кінці року провели тренінг в межах реалізації проєкту «Громадянське суспільство як захисник прав людей з обмеженими можливостями в процесі прийняття рішень органами влади».Проєкт фінансується Європейським Союзом та виконується Британською Радою у співпраці з місцевими партнерами у шести країнах світу: Азербайджані, Вірменії, Грузії, Йорданії, Лівані та Україні. Партнером проєкту в Україні є ВГО «Національна Асамблея осіб з інвалідністю України».

 Інклюзивні рішення для рівноправного та відповідального суспільстваВ тренінгу взяли участь 60 осіб – представники державних структур, громадських організацій, засобів масової інформації. Мета тренінгу систематизувати знання з питань інвалідності  та інклюзивного підходу до формування політики; засвоєння практичних навичок прийняття інклюзивних рішень; ознайомлення з кращими практика участі в процесі прийняття рішень людей з інвалідністю та організацій, які представляють їх інтереси в країнах -учасницях проєкту.

Інклюзивні рішення для рівноправного та відповідального суспільстваІнклюзивне прийняття рішень – це філософський та практичний підхід до спільного планування, вирішення проблем та прийняття рішень. Він допомагає забезпечити активну участь у процесі прийняття рішень тих, на кого впливають ці рішення, і тих, хто несе відповідальність за їх втілення.

Ідея інклюзивного підходу до прийняття рішень виникла як ключовий фактор у забезпеченні рівності усіх людей, в тому числі з інвалідністю. Втілення цієї ідеї відбувається шляхом забезпечення того, що політика та послуги, розроблені з метою захисту прав людей з інвалідністю та їх включення в усі сфери життя суспільства, формується з урахуванням досвіду тих, на кого вони спрямовані. Вона також піднімає питання очікувань, які має суспільство по відношенню до людей з інвалідністю, позиціонуючи їх як активних учасників власного життя; а також посилює їх прагнення, позитивне бачення себе та суспільства.

Інклюзивні рішення для рівноправного та відповідального суспільстваБагато бар’єрів, з якими доводиться стикатися людям з інвалідністю існують лише тому, що вони не залучалися до процесу формування політики та послуг, які впливають на їхнє життя. Якщо позбутися цих бар’єрів – то користь отримають не тільки люди з інвалідністю та їх родини, а ціле суспільство.

В усіх аспектах державної політики – від освіти, до працевлаштування, охорони здоров’я, соціальної допомоги, транспорту та інших – залучення людей з інвалідністю до процесу прийняття рішень забезпечує більш ефективні результати,  про це свідчить практична діяльність в країнах учасницях проєкту.

Учасники проєкту визначили пріоритетні види діяльності для поглиблення участі осіб з інвалідністю та їх організацій у процесі прийняття рішень на національному та регіональному рівнях, які будуть задіяні в практичному аспекті проєкту. Ось деякі з них:

  • Право на освіту: забезпечити впровадження інклюзивної освіти на усіх рівнях системи освітніх послуг.
  • Право на соціальний захист (раціональне забезпечення пільг та соціальних послуг).
  • Забезпечення впровадження Статті 9 «Доступність» Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю.
  • Створення робочих місць та відповідних умов праці для людей з інвалідністю.
  • Забезпечення умов незалежного проживання та підтримки людям з інвалідністю та ін.

Лариса Байда, начальний відділу НАІУ,

координатор проєкту

  Категорія: