В м. Слов’янськ, СКРЦ «Слов’янський курорт», в спеціалізованому санаторії «Слов’янський» відбулася Інклюзивна програма Луганський обласний учбово – адаптаційний табір «Формування лідерських якостей та навиків самостійності для дітей та молоді з обмеженими фізичними можливостями в ситуації кризи».
В заході взяли участь 60 дітей та молоді з інвалідністю, та додатково їх батьки, представники громадських організацій людей з інвалідністю, правозахисники, партнерські організації. Табір також об’єднав молодь з різних областей України з Луганської, Донецької, Миколаївської, Вінницької, Сумської, Чернігівської, Тернопільської, Львівської та м. Київ. Серед учасників заходу – діти та молодь зі складними обмеженнями в здоров’ї, більшість яких відчули на собі трагічні події, що відбуваються на Сході України, дехто має статус ВПЛ.
Серед проблем учасників – відсутність можливості прийняти участь у загально дитячих та молодіжних програмах (проблеми архітектурно-транспортної доступності); психологічні та психотравматичні наслідки; необхідність створення спеціалізованих адаптативних програм; необхідність індивідуального підходу до кожного учасника табору, в тому числі до їх рідних; необхідність супроводу; проблеми інформаційно–правового забезпечення для даної категорії, тощо.
Важливим для організації табору є провідний інклюзивний підтекст, організація спілкування дітей та молоді різних категорій; організація комплексного підходу до вирішення визначених проблем, залучення висококваліфікованих спеціалістів до роботи з учасниками табору, дотримання всіх організаційних моментів, які повинні були забезпечити комфортну, повноцінну, максимальну самостійність всіх учасників.
В рамках табору відбулися інформаційно-правові програми:
Відбувся Семінар для молоді, батьків та представників НУО людей з інвалідністю «Конвенція ООН про права людей з інвалідністю». Розглянуті статті:
Стаття 10 Право на життя.
Стаття 11 Ситуації ризику та надзвичайні гуманітарні ситуації
Стаття 12 Рівність перед законом.
Враховуючи складні ситуації учасників табору відносно можливостей отримання освіти, окремо розглянуто Стаття 24 «Освіта». В заході використовувалася правова література надана Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України та адаптована для дітей Конвенція ООН про права людей з інвалідністю надана Агентством ООН у справах біженців. Також на учасників табору очікувала зустріч із Богданом Яремою – представником ЮНІСЄФ, який завітав до табору та мав можливість безпосереднього спілкування зі всіма учасниками заходів, стосовно подальшого розвитку освітніх програм для дітей та молоді даної категорії.
Запам’ятали учасники табору зустріч з Оксаною Данилюк, директором ТОВ «Оптек». Завдяки цьому колективу були вирішені фінансові та інші питання організації нашого табору. Оксана Олександрівна приїхала на 1,5 години до Слов’янську з метою привітати учасників та поспілкуватися з ними.
Відбулася Тренінгова програма для дітей та юнацтва «Гармонія в різноманітті» в рамках програми «Сприяння розвитку інклюзивних освітніх програм для вразливих категорій дітей та молоді в ситуації ризику» за підтримки Агентства ООН у справах біженців. https://www.facebook.com/TolerantnistShkolaGarmoniyavRiznomanitti/
Відбулася Презентація програми «Он-лайн навчання з англійської для молоді з інвалідністю ВПЛ». Досвід сучасної дистанційної освіти в умовах кризи.
За підтримки: відділу культури та преси Посольства США в Україні).
Методична допомога: Кафедра педагогіки. Управління та адміністрування Державного вищого навчального закладу Університет менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України.
Юридичні консультації надані правозахисною організацією – партнером UNHCR в м. Слов’янськ.
В рамках табору відбувалися численні майстер класи:
Майстер клас плетіння з паперової лози (ведуча Євгенія Хаустова – психолог табору). Євгенія приїхала до табору з донькою Тетяною – вони мешканці Луганської області в 2014 році вимушені були переїхати в Сумську області. Враховуючи обмежені можливості дівчини, це було дуже важко. Євгенія не тільки працювала з дітьми під час проведення майстер класів, а й надавала батькам та супроводжуючим індивідуальні психологічні консультації.
Майстер клас з декоративного розпису (ведуча Анастасія Кобріна). Настя з Луганську, зараз мешкає в місті Миргород. Дівчина з дитинства не чує. Її захоплення малюванням починалося з саме таких таборів, що проводилися в Луганській області, та переросло в майбутню професію. Настя в 2014 році вимушена була залишити університет мистецтв в м. Луганську та переїхати спочатку до Києва, а потім до Миргороду, де і продовжила навчання. В табір Насті приїхала не тільки в якості учасниці, а й як майстриня. Вона познайомила дітей зі своєю виставкою картин, та навчила основам декоративного розпису.
Майстер-клас створення справжнього яскравого дива. В результаті роботи з яскравими фарбами, які розташовувалися на одній частині листа, а потім притискаючись до іншої відображали фантастичні картини (за підтримки БФ «Карітас» в Луганській області).
Діти та молодь були в захваті від майстер класу від музичної групи «Flying Swan» та проведення драйвовими та дуже симпатичними музикантами – Олексієм Лебідем та Сергієм Летучім – ведучими Соціокультурної психолого-адаптаційної програми «Струни серця». Під час заходу учасники дізналися про найтаємні секрети біт боксу, всі особливості звукорежисури, звуку, мікрофону, приєдналися до розповіді про мистецтво гри на гітарі. І, звичайно, самі спробували свої сили і в біт боксі, і в грі на гітарі!
Велике значення в нашому таборі призначалося культурно-спортивним програмам, організаторами яких стали Олексій, Олена Тесля (до 2014 року мешканці Луганської області) та Олександр Сидько – керівники Шосткінської міської громадської організації людей з інвалідністю «Інваспорт».
Тренери приїхали із Сумської області та підготували для учасників не тільки надзвичайно цікаву спортивну лінію табору, а й дипломи та справжні медалі та призи (за підтримки депутата Сумської обласного ради Пилипейко В.Ю. та меру міста Шостка Нога М.П.).
Так кожного ранку учасники виходили на зарядку в чудовий парк, і кожного дня вини знайомилися з різними видами спорту. Так в рамках табору біли проведені змагання з Бочі, настільного тенісу та дартсу.
За відгуками дітей для багатьох це були перші перемоги, перші дипломи та медалі, які вони не хотіли знімати навіть на дискотеці.
Феєрверком табору стало проведення Луганського обласного Фестивалю творчості дітей та юнацтва «Восток-Схід-West», який об’єднав учасників з багатьох областей України. Із відгуків: “Я никогда не думала, что выступать так здорово! Я очень переживала, но мне Лена сказала: “Ты такая красивая и талантливая, поделись этим с друзьями! И я очень старалась! Когда мне вручили грамоту и подарки мне хотелось всех обнять! Как же здорово, что я сюда приехала!”, Светлана 15 лет.
Учасників привітали Ольга Лішик – заступник голови ЛОДА, Антон Волохов, Евгенія Ратіхіна – управління молоді та спорту ЛОДА, Олександр Кравченко – генеральний директор СКРЦ «Слов’янський курорт».
Перед самим фестивалем до табору завітала Оксана Давидюк, директор ТОВ «Оптек» завдяки якому були вирішені фінансові та інші питання організації нашого табору. Оксана Олександрівна приїхала на 1,5 години до Слов’янську з метою привітати учасників та поспілкуватися з ними.
Кожного вечора в таборі відбувалися яскраві дискотеки! Танцювали всі, раділи – всі! В таборі було три іменинники, яким пощастило святкувати день народження в колі друзів, та під час дискотек отримували в подарунок пісні, оплески та подарунки. Щиро дякуємо за допомогу в проведенні даних заходів Махуру Світлану, Рибальченко Олександра, Волобуєву Аллу!
Як і належить, при розставанні, були сльози((. Але ми їм раділи, тому, що в перший день, деякі діти і молодь наполегливо прагнули знову заховатися додому, немов у свою маленьку ракушку. Ми щосили шукали можливості зацікавити і розкрити їх – наших надзвичайно талановитих, але дуже затиснутих дівчаток та хлопців, які намагалися сховалися за рідну родину та знову в свої кімнати. І дякую всім, хто приєднався до табору – нам вдалося їх зацікавити, розговорити та приєднати до спілкування.
Відкуки: «Я приеду домой и покажу все свои медали! Сашка наверне удивится и скажет – вот ты даешь! А я его тоже научу играть в теннис! Я ж теперь много чего смогу», Миша, 10 лет.
«Это было мегакруто! Я уже скучаю за Вами!», Марина, 23 года.
Організатори заходу: Управління молоді та спорту Луганської обласної державної адміністрації, КУ «Луганський обласний центр соціокультурної адаптації молоді з обмеженими фізичними можливостями», ЛОМГО «АМІ-Схід»
За всебічної підтримки: ТОВ «ОПТЕК»
Інформаційна та методична підтримка: Національна Асамблея людей з інвалідністю України
Методична та організаційна, освітня підтримка: Кафедра педагогіки. Управління та адміністрування Державного вищого навчального закладу Університет менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України; відділ культури та преси Посольства США в Україні.
Підтримка у проведенні культурно-спортивних програм: Шосткінська міська громадська організація людей з інвалідністю «Інваспорт»
Партнери заходів: Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов’янський курорт», Спеціалізований санаторій «Слов’янський»