День спільних дій в інтересах дітей

День спільних дій в інтересах дітей
20 Листопада 2014
Друкувати цю новину

300_400_204947001416406019Традиційно в Україні 20 листопада відзначається День спільних дій в інтересах дітей – день прийняття Конвенції ООН про права дитини.

Ратифікувавши в 1991 році Конвенцію ООН про права дитини Україна поклала на себе зобов’язання щодо захисту прав дітей і визнала свою відповідальність перед світовим співтовариством щодо забезпечення на своїй території всіх положень цього документа, підтвердила свій курс на підтримку загальнолюдських цінностей та розбудову демократичної держави.

Батьківського піклування ми часом не помічаємо так само, як не помічаємо повітря, яким дихаємо, Крім господарських турбот, батьки піклуються і про здоров’я синів і дочок, їхню освіту, розваги.

Життя деяких хлопців та дівчат є важчим, ніж у їх ровесників. Тому вони потребують спеціальної уваги та піклування – це діти-інваліди, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, а також діти, які перебувають у конфлікті із законом.

Напрацювання служби у справах дітей та сім’ї Київської облдержадміністрації в напрямку захисту конституційних прав дітей

В Україні, зокрема і в Київській області, посилено роботу з підвищення ролі родини у вихованні дитини та формування рівної відповідальності батьків стосовно дітей. Першочерговий обов’язок батьків, забезпечити інтереси своєї дитини. Законом України “Про охорону дитинства” вперше в історії національного законодавства введені положення, що забороняють тілесні покарання дітей у родині. Цим же законом передбачений захист дітей від усіх форм насильства.

З метою забезпечення конституційних прав та свобод дітей, в Київській області діє Обласна комплексна Програма підтримки сім’ї та забезпечення прав дітей «Назустріч дітям» до 2017 року. Заходи Програми передбачають поетапне вдосконалення в області системи підтримки сім’ї, попередження насильства в сім’ї, забезпечення конституційних прав і законних інтересів дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, протидії торгівлі людьми, забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків, сприяння демографічному розвитку, підвищення рівня ефективності діяльності місцевих органів державної влади, підприємств, установ та організацій, що дотичні до вирішення зазначених проблем до 2017 року включно.

Пріоритетними напрямками в реалізації заходів Програми визначено:

  • підвищення рівня соціального захисту сімей, в тому числі сімей з дітьми, та дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;
  • створення належних умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї або в оточенні максимально наближеному до сімейного;
  • забезпечення якості і доступності надання соціальних послуг дітям та сім’ям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;
  • зосередження зусиль громадських, релігійних організацій та координація їх діяльності щодо якості та спектру надання соціальних послуг дітям-сиротам, дітям позбавленим батьківського піклування та сім’ям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.

Згідно даної Програми, під особливим контролем перебуває питання забезпечення житлом та першим робочим місцем дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб їх з числа.

На території Київської області проживає 3582 дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Всі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та особи з їх числа, які потребують поліпшення житлових умов, після завершення терміну перебування у сім’ї опікуна, піклувальника, прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу, закладах для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа, у разі відсутності житла або неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення, своєчасно беруться на пільговий квартирний облік органами місцевого самоврядування.

У 2014 році надано житло 15 дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа.

На даний час, в Київській області функціонує два соціальних гуртожитки для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – в Переяслав-Хмельницькому та у Вишгородському районах.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 року № 87 «Про затвердження Типового положення про центри соціально-психологічної реабілітації дітей» в Київській області діють три таких заклади обласного значення: центр соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей та сім’ї облдержадміністрації у с. Копилів, Макарівського району, аналогічний заклад «Отчий Дім», у с. Петрівське, Києво-Святошинського району, та центр соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей та сім’ї облдержадміністрації «Сизенків», Баришівський район, с. Сизенків.

Також в області діють 6 міських/районних центрів соціально-психологічної реабілітації дітей: ЦСПРД «Злагода» – Білоцерківського міськвиконкому; Білоцерківський районний ЦСПРД; ЦСПРД Кагарлицької райдержадміністрації; ЦСПРД Миронівської райдержадміністрації; ЦСПРД «Надія» – комунальний заклад Таращанської районної ради, та ЦСПРД «Мрія Переяславщини» – Переяслав-Хмельницької райдержадміністрації.

Станом на 01.10.2014 року в даних закладах перебуває 216 дітей, з яких 69 це діти-переселенці із зони антитерористичної операції та 4 дітей-переселенців з АР Крим.

З метою попередження раннього соціального сирітства та створення умов для подолання бездоглядності і безпритульності дітей у місті Фастів діє комунальний заклад «Київський обласний соціальний центр «Мати і дитина разом», завданням якого є надання соціально-психологічної допомоги матерям, які з різних причин опинились в складній життєвій ситуації, за якої існує ризик відмови від новонародженої дитини.

Також в області функціонує комунальний заклад Київської обласної ради «Київський обласний соціальний центр «Мати і дитина разом». Заклад створений з метою попередження соціального сирітства, основним завданням його є надання соціально-психологічної допомоги матерям, які з різних причин опинились в складних життєвих обставинах, за яких існує ризик відмови від новонародженої дитини, розвиток відповідального батьківства, формування прихильності матері та дитини, попередження направлення дітей до інтернатних закладів.

Для профілактики злочинності, негативних проявів серед дітей запобігання безпритульності та бродяжництву, службами у справах дітей райдержадміністрацій, міськвиконкомів (міст обласного значення) спільно з правоохоронними органами, відділами освіти, у справах сім’ї та молоді, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді постійно проводяться профілактичні рейди: «Підліток», «Вокзал», «Діти вулиці». Метою зазначених рейдів є вилучення дітей з негативного оточення, надання їм реабілітаційної допомоги.

Неоціненним є досвід роботи в області міжнародної благодійної фундації «Отчий Дім». Враховуючи особистісні потреби «дітей вулиці» та дітей з неблагополучних сімей, ця організація розробила та впроваджує трьохступеневу адаптаційно-реабілітаційну програму, яка забезпечує найменш травматичну для дитини підготовку до проживання в умовах постійної сім’ї. В співпраці зі службою у справах дітей та сім’ї працівники ведуть пошук кризових сімей, що потребують допомоги, і ті діти, яким неможливо допомогти в родині, вилучаються.

Міжнародна благодійна організація «Партнерство «Кожній дитині» визначила пріоритетом в реалізації проєктів в Київській області впровадження кращих міжнародних практик гейткіпінгу як дієвого механізму забезпечення цього права та попередження вилучення дітей з сімейного середовища.

Міжнародна асоціація «СОС Дитячі Містечка» як громадська організація працює на благо дітей в 132 країнах світу, підтримуючи малечу, яка потрапила у ситуації ризику втрати батьківського піклування або таких, які все ж таки втратили його. В Україні асоціація працює найбільш потужно в Київській області.

Протягом поточного року в Київській області відкрито 2 дитячих будинки сімейного типу та створено 8 прийомних сімей, в які загалом влаштована 51 статусна дитина. Загалом, станом на 01.10.2014, в області функціонує 59 дитячих будинків сімейного типу, в які влаштовано 379 дітей, та 106 прийомних сімей, в яких виховується 208 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Станом на 01.10.2014 року під опікою/піклуванням перебуває — 2606 дітей-сиріт, та дітей позбавлених батьківського піклування.

Без сумніву, для служби у справах дітей та сім’ї області пріоритетною формою влаштування дітей було і залишається саме усиновлення.

Станом на 01.10.2014 року усиновлено всього 104 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.

Таким чином, із загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку служб у справах дітей та сім’ї у Київській області, станом на 1 жовтня 2014 року у сімейних формах влаштування перебуває 88 % дітей, що 2 % більше аніж за аналогічний період 2013 року.

Станом на 01.10.2014 року забезпечено оздоровлення та відпочинком дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки – 114 475 дітей шкільного віку, що становить 67,6% від загальної кількості зазначених дітей в області, з них: оздоровленням охоплені 51 861 дитина, відпочинком – 62 614 дітей, з яких:

  • 2859 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
  • 1872 дітей-осіб з інвалідністю;
  • 19122 дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей.

На базі дитячого оздоровчого закладу санаторного типу «Славутич» проведено фестиваль «Повір у себе» для дітей з особливими потребами у якому організованими формами відпочинку забезпечено 77 дітей-осіб з інвалідністю.

Окрім того, з метою забезпечення захисту прав дітей-переселенців з Донецької і Луганської областей та відповідно до законодавства України, зокрема, Законів України „Про охорону дитинства”, „Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю”, „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, „Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, „Про оздоровлення та відпочинок дітей”, „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та враховуючи висновки і рекомендації постійних комісій Київської обласної ради з питань сім’ї, молодіжної політики, фізичної культури, спорту і туризму, з питань соціально-економічного розвитку, Київська обласна рада (рішення від 26 червня 2014 року № 808-42-VI) вирішила внести зміни та доповнення до Обласної комплексної Програми підтримки сім’ї та забезпечення прав дітей „Назустріч дітям” до 2017 року, затвердженої рішенням Київської обласної ради від 28.11.2013 № 725-35-VI, зокрема, при виконанні даної програми, передбачається у встановленому порядку вживати заходів, спрямованих на подолання складних життєвих обставин дітей та сімей з дітьми, які втратили житло чи за інших обставин залишились без постійного місця проживання, в тому числі шляхом їх тимчасового розміщення у відповідних закладах, а також забезпечувати оздоровлення та відпочинок дітей які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф; дітей, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов’язків; дітей, які перебувають на диспансерному обліку; дітей службовців органів внутрішніх справ; дітей військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби); дітей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти, стали людини з інвалідністюми під час проходження військової служби або постраждали у полоні в ході бойових дій (війни).

Київська ОДА

  Категорія: