Національна Асамблея людей з інвалідністю України активно продовжує свою роботу в напрямі посилення участі громадських об’єднань осіб з інвалідністю (ГОІ) у процесах прийняття рішень, що стосуються питань інвалідності в умовах сьогодення.
Саме тому, 24 квітня, в рамках реалізації проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системах охорони здоров’я (SRSHS)», НАІУ проведено чергову онлайн-зустріч лідерів та лідерок громадських організацій осіб з інвалідністю – членів та партнерів НАІУ. Участь у заході взяло понад 60 учасників.
Відкрила зустріч Генеральний секретар НАІУ Вікторія Назаренко, яка підбила підсумки діяльності Секретаріату та організацій – партнерів за період з попередньої зустрічі.
«Коли від людини з інвалідністю або за 80 років отримуєш позитивні відгуки через різні канали зв’язку – це так зворушливо, і це додає нам ще більше сили та натхнення продовжувати підтримувати таких людей, – говорить Вікторія Назаренко. – Тільки за останній місяць більше 500 людей отримали різноманітну допомогу від НАІУ. Багато чого зроблено, але попереду ще більше того, що потрібно буде зробити: посилення взаємодії з міжнародними інституціями, реалізація проєктів, тісна взаємодія із громадами, участь у процесах прийняття рішень, надання можливої допомоги людям з інвалідністю, людям поважного віку, в тому числі ВПО, постраждалим від конфлікту».
Юрист НАІУ Павло Ждан ознайомив присутніх із змінами, що відбулися у законодавстві України, зокрема з ухваленим Верховною Радою України та підписаним Президентом України законом про мобілізацію, якій набуває чинності 18 травня 2024 року. Він коротко презентував зміни, які з’явилися з прийняттям цього Закону саме для людей з інвалідністю, познайомив із новими положеннями, звернувши увагу на основні аспекти.
“Багато, чого можна говорити про цей закон, але питань залишається безліч, зокрема щодо механізмів його реалізації, – прокоментував Ждан. – Ми продовжуємо свою роботу, щоб вдосконалювати норми діючого законодавства та покращувати життя людей з інвалідністю та членів їх сімей.”
Ознайомившись із презентацією, учасники зустрічі взяли активну участь в обговоренні та вступили в жваву дискусію.
Сергій Кандиба, голова Громадської організації осіб з інвалідністю «Вєлєс»: “Дуже важливо проблеми, пов’язані з прийняттям цього Закону, розглядати комплексно. Це стосується як діяльності судів, до яких надходять позовні заяви, пов’язані з мобілізаційними питаннями, так і можливості створення підприємств із залученням людей з інвалідністю для наближення миру та відновлення країни”.
Микола Макар – представник Урядового Уповноваженого з прав людей з інвалідністю у Івано-Франківській області: “Щодо реалізації нового закону, поки що, звернень до мене особисто не надходило. Але відчуваю, що із набуттям його чинності, питання будуть, бо вже на сьогодні існують різночитання”.
Олег Лепетюк, голова Громадської організації «Харківська асоціація незрячих юристів»: “Деякі з прийнятих положень нового Закону були вже передбачені чинним законодавством. Зараз дуже важливо, як на практиці будуть втілюватися нові норми. ТЦК – це органи військового управління. Часто у представників цієї структури є своє розуміння та власне бачення. Кожний окремий випадок, якій стосується мобілізації, особливо якщо це питання пов’язане із доглядом за людьми з інвалідністю, потребує індивідуального підходу. Тому важливу роль відіграє людський фактор, рівень професійного розвитку тощо. Також залишається відкритим питання постановки на облік. Чи витримають працівники ТЦК напливу усіх, кому потрібно відповідно до нового Закону стати на облік, отримати військові квитки з відповідними відмітками, водночас враховуючи питання доступності. Прогалини є. По різному трактуються положення Закону різними суб’єктами, тому чекаємо на підзаконні акти та готові активно залучатися до цього процесу. Закликаю усіх залишати спокій та враховуючи безпекові моменти, звертатися до ТЦК у разі гострої необхідності. Інформацію щодо законодавства треба обов’язково поширювати. У разі потреби, ми готові надавати правову допомогу”.
Наприкінці зустрічі звернули увагу присутніх на деякі активності, участь у яких взяли представники Секретаріату НАІУ, в тому числі у засіданні Міністерства освіти та науки України щодо Стратегії розвитку інклюзивної освіти.
Також закликали усіх учасників приєднатися до опитування щодо відновлення України з метою визначення більш важливих питань для адвокатування та актуальних напрямів діяльності НАІУ для захисту прав людей з інвалідністю по всіх регіонах України. Пройти коротке опитування можна за посиланням.
Підсумовуючи результати заходу, вирішили винести на наступну зустріч тему: «Україна в ЄС: стратегічні питання, розвиток, перспективи та плани діяльності НАІУ в цьому напрямку».
Щиро вдячні усім учасникам заходу за активну участь. Дякуємо громадам за співпрацю! Разом ми сила! Вперед до МИРУ та ПЕРЕМОГИ!
********
Ця ініціатива стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку згідно з угодою про співпрацю з Partnerships Plus під номером 7200AA18CA00032, яка фінансується з 28 вересня 2018 року, та реалізується Інститутом досліджень і навчання JSI у відповідності до угоди під номером PP-EI-001 з Momentum Wheels for Humanity. Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду Сполучених Штатів.