Незабаром у Сєвєродонецьку розпочне роботу мультидисциплінарна команда з раннього втручання. Про це заявила керівник зонального офісу Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Донецькій та Луганській області Фатіма Яндрієва під час ініціативної зустрічі представників Луганської регіональної платформи «Батьки за раннє втручання в Україні», яка відбулася 3 лютого у Сєвєродонецькій міській публічній бібліотеці.
Тобто буде створена група з декількох спеціалістів вузького профілю (міждисциплінарна сімейно-центрована система) задля допомоги дітям раннього віку з порушеннями розвитку та дітям груп біологічного і соціального ризику, спрямована на покращення розвитку дитини та підвищення якості життя родини.
Ідея полягає в тому, щоб якомога раніше обстежити дитину командою спеціалістів (педіатр, реабілітолог, дитячий психолог, педагог-дефектолог, інші спеціалісти за потреби) і провести відповідну роботу щодо ранньої її реабілітації та навчання сім’ї для того, щоб уникнути інвалідності або допомогти дитині з інвалідністю долучитися до соціуму.
Робота складається з двох етапів. Перший – обстеження та оцінка стану дитини. Досліджується розвиток рухових, мовних, комунікативно-емоційних та сенсорних здібностей, з’ясовуються особливості розвитку ігрової діяльності, її відповідності віковим етапам та індивідуальним можливостям дитини, збирається інформація про сон і годування дитини, гігієнічні процедури, особливості взаємодії дитини з батьками тощо. Складається висновок та план втручання, який формується лише після спільного обговорення спеціалістів між собою та з батьками дитини і складається з медичного діагнозу, оцінки рівня функціональної організації дитини, можливостей батьків щодо побудови дитячо-батьківських відносин. На другому етапі, в залежності від провідної проблеми, роботу з дитиною розпочинає провідний фахівець, який здійснює подальшу координацію всієї команди мультидисциплінарної групи.
Задум реалізовується в рамках проєкту ЮНІСЕФ «Підтримка батьків дітей з інвалідністю задля ефективного партнерства в розробці раннього втручання в Східній Україні» при фінансуванні уряду Німеччини.
Мета проєкту, що був презентований під час зустрічі, передбачає залучення дітей з інвалідністю в основу політики та системи послуг, підвищення потенціалу людських кадрів у відповідних секторах для вирішення питань дітей з інвалідністю, підвищення поінформованості про цих дітей в соціумі, а також збір даних і проведення відповідних досліджень. Робота на рівні політики включає в себе картування потреб і потенціалу раннього втручання, створення платформи та робочих груп, а також розробку законодавства. Другий основний момент – надання послуг з раннього втручання, в рамках якого передбачається створення нових команд по ранньому втручанню в тому числі по одній команді в Сєвєродонецьку та Лисичанську. Передбачається також підвищення потенціалу спеціалістів для виявлення та перенаправлення дітей зі спеціальними потребами в цих областях і поінформованості розуміння про дітей з інвалідністю, підтримка батьків.
Підсумками цього проєкту стануть: законодавча база, розроблена ЮНІСЕФ та запропонована уряду України для подальшого її затвердження і реалізації, а також безпосереднє надання послуг з раннього втручання. Тут планується створення 24 команд з раннього втручання, які будуть працювати у 5 східних областях України (Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізька та Харківська). 400 спеціалістів із спільнот будуть навчені концепції раннього втручання, зможуть проводити скрінінг, виявляти та спрямовувати дітей з інвалідністю і родини, в яких вони зростають. 10 тисяч дітей і їх батьків чи опікунів отримають інформацію на місцях про раннє втручання. Тисяча спеціалістів пройде спеціальне навчання з раннього втручання. 360 дітей та їх батьків або опікунів отримають якісні послуги. Зазначений проєкт триває з вересня 2016 до травня 2017 року.
Зауважимо, що програма «Батьки за раннє втручання» в Україні впроваджується з 2016 року. Її впроваджують три організації. Це Міжнародна громадська організація HealtProm (Лондон), Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) та благодійний фонд «Інститут раннього втручання» (Харків).
Під час зустрічі координатор проєкту «Батьки за раннє втручання в Україні» Олена Скрипко розповіла, що завдяки підтримці міжнародних представництв ЮНІСЕФ в Україні при фінансуванні уряду Німеччини та представництва ЄС в Україні впроваджується відразу два проєкти. Обидва спрямовані на підтримку батьків дітей не лише з інвалідністю, а й на підтримку батьківських організацій, які активно займаються реалізацією та захистом прав цих дітей з метою впровадження системи раннього втручання в Україні.
«Ця система – комплексна послуга, яка надається мультидисциплінарною командою спеціалістів для сім’ї, на відміну від інших реабілітаційних центрів, робота яких спрямована лише на дитину, – розповідає пані Олена. – Послуга раннього втручання призначена для дітей від народження до 3 років – це найбільш сенситивний вік, в якому можна надати таку кількість допомоги, яка потім дозволить дитині реалізуватися в суспільстві. Зрозуміло, що найбільшими адвокатами цих дітей є батьки, тому ідея наших партнерів полягає в тому, щоб батьки зайняли активну позицію стосовно захисту своїх дітей. Краще ніж вони, зробити цього ніхто не зможе».
Саме тому складових у програми декілька. Перш за все – це створення всеукраїнської платформи – так би мовити форуму «Батьки за раннє втручання в Україні». Перша стратегічна зустріч в цьому напрямку відбулася в Харкові наприкінці 2016 року. Зараз робота проводиться по створенню регіональних платформ.
«Проєкт, що фінансується урядом Німеччини, впроваджується в Східній Україні – Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізька та Харківська області, – пояснює пані Скрипко. – Завдяки фінансовій підтримці ЄС це другий проєкт, ми маємо ще Одеську, Закарпатську, Львівську та Вінницьку області, а також місто Київ. Таким чином, до кінця липня у нас буде 10 регіонів, де ми отримаємо можливість допомагати батькам бути активніше та сильніше, отримати кваліфіковану допомогу. Ідея сьогоднішньої зустрічі – розказати про програму, про послугу раннього втручання, і, що найголовніше, про те, що таке раннє втручання в цілому, і яким чином батьки зможуть взяти участь у цьому процесі».
Програма, в першу чергу, орієнтована на раннє втручання, але для громадських організацій, які займаються повсякденною діяльністю з захисту тих чи інших прав і свобод дітей з інвалідністю, ця зустріч також відкриває багато можливостей. Створюється платформа для діалогу між батьками, суспільними організаціями, міжнародними партнерами та місцевою владою. З’явилася можливість залучитися до процесу адвокатування дітей з особливими потребами, впливати на політичні рішення та отримати нові знання.
«По завершенню трирічного процесу запровадження проєкту «Батьки за раннє втручання в Україні» ми сподіваємося, що рух стане настільки сильним, що перетвориться на рушійну силу для батьків у вирішенні інших питань, – підкреслила Олена Скрипко. – Сьогодні ми надаємо можливість зустрітися і познайомитися людям з різних регіонів, яких об’єднує дана тематика, дізнатися, яких результатів досягнуто і якими методами».
Тож ініціативна зустріч, яку проведено в рамках проєкту «Збільшення здібностей громадських організацій, керованих батьками, підтримувати забезпечення реформ, спрямованих на права і потреби дітей з інвалідністю раннього віку в Україні», що фінансується Європейським Союзом, та проєкту «Підтримка батьків дітей з інвалідністю задля ефективного партнерства в розробці раннього втручання в Східній Україні» за підтримки уряду Німеччини та ЮНІСЕФ, стала першим кроком у створенні Луганської регіональної платформи з раннього втручання.
Під час заходу з доповідями виступили координатор програми Олена Скрипко, волонтер Наталія Сергієнко та координатор напрямку «Підтримка батьківської адвокації» Вікторія Пірогова.
У заході взяли участь представники Луганської облдержадміністрації, відділу молоді та спорту Сєвєродонецької міської ради, батьки дітей з порушенням розвитку, представники батківських та інших недержавних організацій і співробітники представництв ЮНІСЕФ та ЄС в Україні.
Сєвєродонецька міська рада