В рамках реалізації проєкту «Посилення ролі громадськості у розв’язанні місцевих соціальних питань» за фінансування Європейського Союзу в межах Програми Європейської комісії на підтримку демократії та прав людини у місті Черкаси з травня 2012 року реалізовувався Проєкт «Повіримо у своє майбутнє».
Цільова група проєкту – це батьки дітей – інвалідів. Головна проблема таких сімей з інвалідами полягає у специфічних взаємостосунках із оточенням, в обмеженні мобільності родини, браку спілкування. Батьки дитини з вадами психофізичного розвитку, часто «замикаються» на хворобі дитини, різко обмежують своє коло спілкування, часто змушені залишати роботу, щоб забезпечити постійний догляд дитини. Все це що призводить до певної соціальної дезадаптації дорослих, які не мають змоги навчити дитину елементарних навичок соціальної орієнтації. Члени таких родин відчувають психологічний дискомфорт, безперспективність, апатію, невпевненість у майбутньому. Формальне ставлення окремих державних структур, які мали б опікуватися цією категорією громадян, спричинює формуванню і у дорослих і у дітей в основному споживацьких запитів.
За умови недостатньої соціалізації дорослих членів сімей спостерігається брак сформованих соціальних навичок у дітей з особливими потребами.
Причини виникнення даної проблема такі:
З цих причин проєкт «Повіримо у своє майбутнє» спрямований на подолання проблем, які турбують дорослих і дітей, способи їх виявлення та шляхи вирішення.
Ініціатором проєкту виступила Черкаська міська громадська організація «Спілка батьків дітей-інвалідів – оновлена», яка об’єднує родини спеціалізованого будинку для сімей з інвалідами по вул. Конєва 15/1 у Черкасах.
Після організаційно-підготовчих заходів у вересні 2012 року були сформувати дві групи батьків, які виховують дитину з особливими потребами, для участі у тренінгах щодо формування позитивного ставлення до життя, перегляду особистих життєвих цінностей, особистісного розвитку, зміни моделей поведінки. Всього навчання пройшли 40 осіб даної категорії. Тренінги проводили кваліфіковані спеціалісти Черкаського міського Центру практичної психології та соціальної роботи при Черкаському методичному кабінеті установ освіти, а також Черкаського міського Центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді.
Кожен тренінг складався з декількох сесій і тривав два дні. Учасники мали змогу отримати теоретичну інформацію по темам: конфлікт, психологія інвалідності, фактори впливу на формування установок дитини з особливими потребами, стратегії особистісного реагування на тілесний дефект, життєві цінності, батьківські установки, стилі спілкування, принципи дієвої любові та іншу. Більша частина роботи на тренінгах відводилася на практичні вправи, щоб допомогти батькам сформувати певні навики, змінити звичні установки, практично розглянути проблемні ситуації і знайти продуктивний шлях вирішення. Кожен з дорослих мав змогу висловити свої думки і страхи, з’ясувати причини непорозумінь у сім’ї, сформувати активну життєву позицію.
Інтерактивні вправи, мозковий штурм, загальна полеміка, графічна діагностика, проєктивна методика сприяли ефективному відпрацюванню практичних умінь батьків. Участь у тренінгах допомогла дорослим краще зрозуміти дітей, навчити аналізувати проблеми і знаходити шляхи до взаєморозуміння. Фахівці надали учасникам рекомендації та інформаційні матеріали для подальшої самоосвіти.
За підсумками просвітницької та корекційної роботи з батьками дітей-інвалідів 1 лютого цього року у Черкаській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №26 – директор Олійник А.П. – був проведений круглий стіл «Повіримо у своє майбутнє. Аналіз проведеної роботи». На зустрічі були присутні представник ВБФ «Благополуччя дітей» Ільченко О.О., директор Центру соціальних служб сім’ї та молоді Скляренко Т.В., директор Центру практичної психології та соціальної роботи Пащенко О.І., методист міського методичного кабінету установ освіти Деркач Л.М., голова ГО «Спілка батьків ДІо» Гаврілов В.В. та інші учасники проєкту – батьки дітей-інвалідів. Питання, які виносилися на обговорення на цьому засіданні стосувалися не лише самого проєкту, але й в цілому, інших болючих проблем, з якими щодня стикається родина, що виховує дитину з інвалідністю. Були висловлені також побажання про подальшу співпрацю державних структур, недержавних об’єднань та представників громадськості у створенні умов для соціалізації дітей, молодих інвалідів та членів їх родин.
Ліана Деркач, м. Черкаси ГО «Спілка батьків дітей-інвалідів – оновлена»