Особливі батьківські збори про інклюзію і не тільки

Особливі батьківські збори про інклюзію і не тільки
11 Грудня 2020
Друкувати цю новину

8 грудня 2020 р. за ініціативи Всеукраїнського форуму «Батьки за раннє втручання» відбулися Особливі батьківські збори онлайн.

Онлайн засідання на тему «Обговорення існуючого стану з забезпеченням освітніх та інших прав дітей та їх родин, з метою підготовки відповідного звернення до центральних органів виконавчої влади. Реалізація ст. 24 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю» було організовано та проведено Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України.

Представники громадських організацій людей з інвалідністю, батьківських організацій, просто батьки, представники ІРЦ зібралися на платформі  ZOOM для того, щоб озвучити свою стурбованість станом питань інклюзії  дітей з інвалідністю та ООП в українське суспільство, доступності для цих дітей та їх родин належних соціальних та освітніх послуг.

Говорили багато. Говорили емоційно, але спокійно та виважено. Говорили про те, що щойно минуло чергове 3 грудня, коли більшість теле-, радіо- та інтернет каналів «висвітлювало» питання життя людей з інвалідністю, журналісти полювали на інтерв’ю з особами з інвалідністю (на них було оголошено справжнє полювання)і  на зворушливі кадри, посадовці – на фотофіксацію себе з дорослими чи дітьми з інвалідністю, яким вони щось подарували чи зробили, Міністерства та відомства звітували про стан та результати своєї діяльності в сфері забезпечення прав осіб з інвалідністю чи-то дітей з ООП. І це в той час, коли родини дітей з інвалідністю все ще не отримують належних послуг, зокрема, послуги раннього втручання, денного догляду, тимчасового перепочинку для батьків, асистента дитини тощо, діти з ООП – доступної та якісної освіти, а діти з комплексними порушеннями переважною більшістю не отримують освіти взагалі!

Говорили про те, що на сьогодні є факти того, що навіть коли родина дочекалася комплексної оцінки від інклюзивно-ресурсного центру (далі – ІРЦ) (очікуючи кілька місяців, коли прийде їх черга), то в якості рекомендацій та порад щодо того, де може навчатися їх син з комплексними порушеннями вони отримали відповідь: «Ніде… Ось вам рекомендації щодо необхідності отримання вашою дитиною послуг логопеда та психолога та «йдіть собі»».

Говорили про те, що у той час, коли уряд України інформує в своєму звіті про стан виконання Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, в частині забезпечення належної освіти, про кількість створених ІРЦ та кількість  наданих ними комплексних оцінок (фактично «папірців»), він чомусь не інформує про якість наданих цими ІРЦ послуг (яку власне ніхто й не оцінює) та задоволення ними батьків та освітян, що працюють в умовах інклюзивного навчання, якість нормотворчої діяльності Міністерства освіти та науки, яка має забезпечувати цей процес, залучаючи до прийняття рішень громадськість та прислуховуючись до її думки; стан виконання власних національних політик, Стратегій та планів дій в частині забезпечення прав дітей з інвалідністю та їх родин (зокрема, Національної стратегії у сфері прав людини, затвердженої Указом Президента України від 25 серпня 2015 року № 501/2015 та відповідного плану дій до нього; Плану заходів із впровадження в Україні Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я та Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я дітей і підлітків, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України  від 27 грудня 2017 року № 1008; Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки, затвердженої Розпорядженням КМУ від 9 серпня 2017 р. № 526-р тощо) в частині використання Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я для єдиного визначення та трактування обмежень життєдіяльності особи чи-то забезпечення розвитку послуги раннього втручання, так само як і розроблення відповідних законодавчих та регулятивних актів в соціальній, медичній та освітній галузях.

Вирішили об’єднати зусилля та знову починати робити «маленькі кроки» для досягнення кращого майбуття українських родин, що виховують дітей з ООП, інвалідністю, функціональними порушеннями життєдіяльності.

Захід відбувся в рамках проєкту «Участь в процесах прийняття рішень: НІЧОГО ДЛЯ НАС БЕЗ НАС», що впроваджується НАІУ за рахунок коштів Державного бюджету України.

#НАІУ #НІЧОГО_ДЛЯ_НАС_БЕЗ_НАС

  Категорія: