«Метр кишки і з боку банка»: стереотипи про стомованих

«Метр кишки і з боку банка»: стереотипи про стомованих
19 Липня 2018
Друкувати цю новину

Лесі Валяєвій 15 років тому зробили операцію на животі та сформували стому. Іншими словами, як жартує Леся: «Стома – це попа, але на животі». У 98% випадків причиною виникнення стоми є онкозахворювання, коли з пухлиною видаляють частину кишківника і виводять на живіт. Інші 2% – це люди, які мають хворобу Крона або травмовані. Наша героїня входить у малий відсоток. Через хворобу Крона (специфічний виразковий коліт у товстій та прямій кишці) вона стомована пожиттєво.

Завдяки калоприймачам люди зі стомою сьогодні продовжують жити. Це мішечок, який прикріплюється до черевної стінки. Важлива умова: калоприймач повинен бути по розміру, щоб не було подразнення шкіри. А ще він має максимально щільно прилягати до стоми.

Заміна калоприймача займає кілька хвилин. Жінка порівнює це із чищенням зубів.

«Не хочу описувати, які бувають ситуації у зв’язку з відсутністю калоприймачів і неналежним доглядом – це страшно! Це прирівнюється до жорстокого нелюдського поводження, тортур», – розповідає Леся Валяєва.

Леся Валяєва

Жінка не ставить перед собою обмежень, що чогось не можна робити. Каже, що всі бар’єри в нашій голові. Так, усепереч застереженням лікарів, понад три роки тому Леся народила донечку. Черкащанка постійно перебуває у русі: бігає, плаває, ходить у походи.

Через хворобу жінка опинилася «по той бік барикади» – і тепер набагато глибше відчуває проблеми, з якими стикаються люди з інвалідністю. Вона заснувала громадську організацію «Життя без бар’єрів», аби допомагати і захищати права інших людей.

«Те, що я стомована, змінило мене і моє світосприйняття. На собі я відчула всі «переваги» життя людини з інвалідністю, і тому зайняла активну позицію. Стома для мене стала поштовхом до змін», – додає Леся.

Громадське

  Категорія: