Протягом серпня-вересня 2017 року Національна Асамблея людей з інвалідністю України продовжила Конкурс міні-грантів в рамках Міжнародного проєкту «Тренінги, розширення економічних можливостей, допоміжні технології та послуги медичної/фізичної реабілітації» що реалізується в Україні UCP Wheels for Humanity (США) спільно з Українською асоціацією фізичних терапевтів.
Конкурс направлений на підтримку зайнятості та працевлаштування, розширення економічних можливостей осіб з інвалідністю, зокрема внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок конфлікту на Сході України та членів їх сімей як на відкритому ринку праці так і шляхом відкриття власного бізнесу.
Проєкт фінансується Агентством США з міжнародного розвитку USAID.
За період з 1 серпня по 30 вересня 2017 року на розгляд Грантового комітету конкурсу надійшло 107 проєктів, в т.ч. з пріоритетних областей реалізації проєкту: Донецької – 41, Київ та Київської область – 23, Дніпропетровської – 14, Вінницької – 11, Львівської – 3; Харківської – 2. Інші області України: Луганська – 2; Полтавська – 2; Запорізька , Чернігівська, Житомирська області – по одному проєкту.
103 заявки подані від фізичних осіб та фізичних осіб – підприємців щодо відкриття та розширення особистого власного бізнесу.
Серед них: жінок – 43; чоловіків – 60.
Також, надійшло 4 бізнес-заявки від організацій ( у т.ч. одного ФОП) щодо створення робочого міста для внутрішньо переміщеної особи з інвалідністю.
Здійснивши аналіз поданих на Конкурс заявок можна зробити висновок, що переважна більшість – це фізичні особи, які тільки планують відкрити власну справу у разі отримання гранту для його започаткування – 65 осіб. Серед них є ті особи, які через певні обставини раніше призупинили свою діяльність як ФОП і тепер, на новому місті, в нових обставинах планують поновити цю діяльність.
Слід зазначити, що велику активність проявили переможці попередніх етапів Конкурсу міні-грантів даного проєкту. Від них надійшла 21 бізнес-заявка щодо розширення вже існуючого бізнесу.
Ще 21 учасник – є зареєстрованими ФОП чи юрлицем і здійснюють свою підприємницьку діяльність понад 6 місяців.
Грантовий комітет відмічає активну участь у конкурсі міні-грантів учасників тренінгів з соціального підприємництва по відкриттю власної справи, які проводились НАІУ в рамках реалізації проєкту.
Сфера надання послуг чи ведення бізнесу учасників проєкту дуже різноманітна: виготовлення кондитерських виробів та напівфабрикатів; торгові точки, магазини продовольчих товарів; створення WEB-сайтів та іншого програмного забезпечення; ведення сільського господарства; ремонт та пошиття одягу; виготовлення іграшок – сувенірів; надання послуг: перукарських, манікюру, педикюру, різних видів масажу; консультативних послуг; організації заходів; фото на замовлення; станцій техобслуговування автомобілів тощо.
Критеріями відбору Грантовим Комітетом заявок на отримання міні-грантів були: відповідність географії проєкту, пріоритетність цільової групи; відповідність заявки основній меті проєкту; коректність заповнення проєктної заявки; актуальність проєкту; міра очікуваного покращення якості життя цільової групи; ефективне використання фінансових коштів: чіткість бюджету, цільове використання засобів, реалістичність і обґрунтованість витрат, наявність власного внеску заявника. При розгляді заявок максимально враховувалось кількість переможців по кожному регіону відповідно до кількості надісланих заявок.
Особливу увагу було звернуто на розгляд заявок переможців попередніх етапів конкурсу міні-грантів даного проєкту. Крім вищезазначених критеріїв, обов’язковими умовами для цієї категорії учасників було – наявність діючого ФОП протягом всієї реалізації проєкту (з моменту підписання Договору позички) та обгрунтованість можливості розширення бізнесу, додаткових послуг, що надаються ФОП/підприємством/організацією у разі отримання додаткового міні-гранту.
Слід відмітити активність учасників з м. Києва та Київської області. Відповідність проєктів встановленим критеріям, актуальність та реалістичність проєктів стали запорукою великої конкуренції серед учасників по даному регіону.
Грантовий комітет звертає увагу учасників, що частина поданих на розгляд заявок мала неповне та/або неякісне заповнення форми, відсутність належного обґрунтування потреби для чого потрібно це обладнання, не обраховані фінансові плани, не визначено вартість обладнання або взагалі передбачалося придбати виключно витратні матеріали.
10 жовтня 2017 року Грантовий комітет конкурсу, розглянувши 107 поданих заявок прийняв рішення про часткову підтримку 24 проєктних заявок (список додається) на загальну суму близько 552 тис. грн.
У зв’язку із великою кількістю бізнес-заявок із Донецької області, а саме, 41 бізнес-проєкт) та обмеженістю часу щодо попереднього розгляду заявок регіональним офісом проєкту, а також відповідно до п. 11 Положення про конкурс міні-грантів, Грантовий комітет використовує своє право та продовжує дію конкурсу щодо остаточного визначення списку переможців з числа вже отриманих заявок. Продовження дії конкурсу не передбачає подання додаткових заявок. Інформацію щодо остаточних результатів конкурсу буде оприлюднено на сайті НАІУ після чергового засідання Грантового комітету, про що буде поінформовано додатково.
Серед вже визначених переможців 9 жінок, 11чоловіків, у т.ч. 16 осіб з інвалідністю (1 гр. – 4; 2 гр. – 6; 3 гр. – 6) та 4 матері, що мають статус ВПО та виховують дітей з інвалідністю. Також, підтримано 4 проєкти підприємств/організацій/ФОП на створення робочих місць для внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю.
Відповідно до положення про конкурс міні-грантів рішення Грантового комітету з проєкту є остаточним і не може бути переглянутим. Його підстави не розголошуються.
До уваги переможців! З переможцями конкурсу, буде підписаний відповідний договір, зокрема договір позички (терміном до 2 місяців) з переходом права власності в майбутньому. На момент підписання договору позички переможці конкурсу в обов’язковому порядку повинні мати зареєстрований ФОП. В іншому випадку договір про надання міні-гранту Національною Асамблеєю інвалідів України підписано не буде. Переможці повинні будуть надати всю фінансову звітність по завершенню реалізації проєкту згідно договору.
Національна Асамблея інвалідів України висловлює подяку всім учасникам конкурсу міні-грантів, який проходив в рамках проєкту «TEAM».
СПИСОК ПЕРЕМОЖЦІВ КОНКУРСУ
(за серпень – вересень 2017 року)
група інвалідності
Артем
Володимирович
3 група
Тетяна
Борисівна
(сімейний бізнес),
розширення бізнесу
Еліна
Василівна
2 група
Наталія
Антонівна
В’ячеслав
Федорович
Денис
Олександрович
І група
Віталій
Михайлович
діючий ФОП
(створення робочого місця для ВПО з інвалідністю)
Валерій
Миколайович
Яна
Едуардівна
Юлія
Володимирівна
мати дитини з інвалідністю
Олександр
Алан
Едуардович
Георгій
Людмила
Олексіївна
Руслан
Валерійович
Київська область
Сергій
Іванович
Анна
Юріївна
виробів вищого гатунку
Валентин
Григорович
Валентина
Олександрівна
Дмитрівна
Іван
м. Кам’янське
(створення робочого місця для ВПО
з інвалідністю)
Найближчим часом представники ВГО «Національна Асамблея інвалідів України» зв’яжуться з переможцями Конкурсу у телефонному режимі для обговорення організаційних питань.
Бажаємо успіхів у відкритті та просуванні власного бізнесу!
Грантовий Комітет