Семінар із соціального підприємництва у Маріуполі в рамках проєкту ТЕАМ: розширення можливостей для внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю та членів їх родин

Семінар із соціального підприємництва у Маріуполі в рамках проєкту ТЕАМ: розширення можливостей для внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю та членів їх родин
10 Жовтня 2017
Друкувати цю новину

В реаліях сьогодення розпочати власний бізнес, відкрити власну справу і просто, і в той же час складно. Треба не загубитись у законодавчій і нормативній базі, вибрати партнера, ретельно опрацювати базу постачальників і можливих покупців тощо. Особливо це складно для людей, які ще не мали свого бізнесу, не були приватними підприємцями, але опинившись в складних життєвих умовах намагаються знайти себе, покращити життя та фінансовий стан своєї родини. Існують різні проєкти, які надають грантову підтримку внутрішньо переміщеним особам, особам, які проживають на лінії зіткнення (в зоні АТО).

Міжнародний проєкт TEAM «Тренінги, розширення економічних можливостей, допоміжні технології та послуги медичної/фізичної реабілітації, за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), вже третій рік проводить комплексну роботу у цьому напрямку. В рамках проєкту проводиться професійне навчання працівників, у разі необхідності перепідготовка, отримання нових професій для ВПО та членів їх родин. Вже 37 мешканців регіону скористалися цією послугою від проєкту. А бажаючі можуть нею скористатися до кінця року звернувшись до регіональних кейс-менеджерів проєкту.

Одним із напрямів проєкту є проведення бізнес-тренінгів «Започаткування власної справи: теоретичні основи та практичні аспекти» для людей, що планують стати фізичною особою підприємцем. Саме такий захід було проведено з 25 по 27 вересня 2017 року у м. Маріуполь Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України було в рамках реалізації в Україні Міжнародного проєкту ТЕАМ.

Участь у семінарі взяли 27 осіб з інвалідністю та члени їх родин, переважно це місцеві жителі. Серед учасників було 16 жінок та 11 чоловіків. Слід відмітити активну участь у семінарі людей з І групою інвалідності – 5 осіб, ІІ і ІІІ групи – по 9 осіб.

Навчання проводили досвідчені тренери – викладачі Маріупольського коледжу: Олена Крохмальова та Олена Гошко. Планом занять передбачалось не лише засвоєння теоретичного матеріалу, а й виконання практичних завдань. Кожен міг ставити запитання, інколи відбувалися жваві дискусії між учасниками щодо того чи іншого питання. В інтерактивному режимі за допомогою презентаційного матеріалу було надано основи ведення бізнесу, реєстрації ФОП, оподаткування, зразок бізнес-заявки для участі у Конкурсі міні-грантів в рамках проєкту. Кожен учасник отримав робочий зошит, у якому зібрана важлива інформація для тих, хто планує займатися підприємництвом: зразки написання та подання заяв, інформація про податки, законодавчі норми та діючі закони, таблиці розрахунків та ін.

Ніщо так не мотивує людину, як реальний життєвий приклад, який можна побачити своїми очима. Так само і з Конкурсом міні-грантів в рамках проєкту. Як можна використати отримані на семінарі знання? Для чого ми проводили семінар? Що може бути результатом написання бізнес-заявки на Конкурс?

Дуже позитивними моментами на семінарі, як і завжди, були зустрічі з переможцями попередніх етапів Конкурсу міні-грантів з числа місцевих жителів.  Вони на своєму прикладі показували реалістичність проєкту, ті можливості, які дає проєкт. Так, учасники семінару зустрілися із Віктором В., який отримав грант на відкриття власної справи: «Виготовлення та реалізація сиров’яленої та копченої м’ясної та рибної продукції» (сімейний бізнес). Слід зазначити, що Віктор, відкрив власний ФОП та працевлаштував свою доньку (теж людину з інвалідністю). Переможець поділився своїми спогадами і враженнями від участі у Конкурі, розповів, як в нього йде справа, які є проблеми і тонкощі у пошуку необхідного постачальника сировини. Одночасно Віктор провів невелику рекламну кампанію, показав фото як він виготовляє продукт, зберігає його, деякі приклади оформлення готових страв, і гадаємо, що він знайшов певну кількість потенційних покупців серед учасників семінару. До речі, донька Віктора Анастасія, була серед учасників семінару і теж опановує основи бізнесу та хоче розвивати свою власну справу.

Наступним мотиваційним моментом для написання бізнес-заявки була зустріч ще з однією переможницею Конкурсу – Юлією Б.

Юлія отримала міні-грант на придбання обладнання та ведення власної справи «Надання перукарських послуг та візажу». Вона, як і сім’я Віктора, є внутрішньо переміщеною особою і намагається освоїтися на новому місці, знайти себе. Юлія орендувала приміщення, встановила отримане по гранту обладнання, здійснює пошук клієнтів. На своєму прикладі Юлія показала, як залучати клієнтів за допомогою акційних пропозицій – «Власникам  сертифікатів семінару ТАЕМ – знижка», а враховуючи, що переважна більшість учасників це місцеві жителі, то сподіваємося, що підтримка у Юлії буде.

Три внутрішньо переміщені особи разом із членами їх родин з м. Маріуполь в рамках проведення Конкурсу міні-грантів стали переможцями попередніх етапів. Зараз триває розгляд заявок Конкурсу міні-грантів, що надійшли до офісу НАІУ станом на 1 жовтня 2017 року. Час покаже хто стане переможцем, але шість заявок з м. Маріуполь є, і кожна з них має свою історію і право на життя. Будемо чекати на результати.

З відгуків учасників заходу зрозуміло, що не слід зупинятися, а необхідно продовжували дану роботу щодо проведення роз’яснювальної роботи стосовно відкриття власної справи, діючого законодавства у цій сфері та просування й розкрутки бізнесу.

«…Мене ніби за руку перевели через бурхливу протоку і я дивилась на реалії розплющеними очима, хоч завжди боялась навіть думати про бізнес. Дякую!»

«Дуже сподобалось! Наявність Робочого зошиту полегшило роботу (травма кісті, мало довелось конспектувати). Дана інформація, знання допоможуть мені у поліпшенні фін., соц. стану моєї родини. Дякую за все!»Олена Бардакова.

«Очень полезный семинар для людей, которые хотят открыть свое дело. Узнали с чего нужно начинать, какие юридические и налоговые вопросы придется решать, какие риски ждут, т.е. как грамотно организовать свой бизнес. Спасибо!» – Валентина Лебедева.

«Тренінг дуже змістовний, часу мало, тренери відпрацювали на відмінно, їжа смачна, зал на «5». Більше часу на індивідуальну роботу, саме тренінг (практичну) було б чудово! Дякую, що запросили. Плідна робота!»

«Семинар очень нужен для меня лично. Тренеры, проводившие его, очень хорошо подготовленные, коммуникабельные, радушные – с ними очень легко работать. Но 3 дня – это очень мало для подобного тренинга, хотелось бы узнать намного больше и намного подробнее.»

«Такі тренінги дуже потрібні! Бажано проводити супровід подальший для переможців отримувачів грантів» Галина Гур’єва.

Ми бачимо, що самі учасники, відповіли на більшість запитань, які ставлять перед собою організатори: доцільно – недоцільно; треба чи ні; над чим працювати; що треба додати. І такий зворотній зв’язок дуже потрібний в нашій спільній роботі.

Організатори семінару висловлюють щиру вдячність представникам місцевого центру зайнятості за участь у заході.

Робота із внутрішньо переміщеними особами з інвалідністю, місцевими жителями, які проживають на території, що межує із зоною проведення АТО та членами їх родин щодо сприяння їх зайнятості та працевлаштування буде продовжуватись в рамках проєкту ТЕАМ,  ми шукаємо нові форми і заходи і будемо вдячні за ваші пропозиції.

Прес-служба НАІУ

  Категорія: