Відбувся експертний круглий стіл, на якому представники Міністерства охорони здоров’я, Проєкту “Системи покращеного доступу до лікарських засобів та фармацевтичних послуг” (SIAPS), що впроваджується організацією MSH за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), українських і міжнародних бізнес асоціацій та пацієнтських організацій обговорили принципи створення Національного переліку основних лікарських засобів. При цьому заступник Міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець підкреслив, що сам перелік буде сформований Експертним комітетом з Нацпереліку до кінця цього року, відповідно до потреб пацієнтів та з урахуванням можливостей державного фінансування”.
Щодо проєкту Нацпереліку, який наразі розміщено на сайті МОЗ, це лише базова модель переліку лікарських засобів, розробленого ВООЗ у 2013 році, яка служить основою для розробки національного переліку. Дана модель буде адаптуватися до українських реалій, і саме Експертний комітет буде займатися формуванням переліку протягом 2015 року.
Уаніта Анн Фолмсбі (Juanita Ann Folmsbee), директор Проєкту SIAPS в Україні під час свого виступу на події зазначила: “На сьогодні в Україні використовується декілька різних переліків лікарських засобів (Постанови КМУ № 333 та № 1071, Наказ МОЗ № 529), які містять розширений список найменувань лікарських засобів. Проте за результатами аналізу закупівель, які були проведені за державні кошти, наприклад, у 2014 році на 7 лікарських засобів було витрачено 20% всього бюджету. Враховуючи обмеження державного бюджету, існує необхідність більш детального дослідження процесів відбору, ціноутворення та джерел постачання лікарських засобів, в тому числі, лікарських форм. Важливо розробити Національний перелік основних лікарських засобів в Україні, базуючись на стандартах ВООЗ, що дасть можливість реалізувати ефективну політику по управлінню витратами, визначивши пріоритетні лікарські засоби для задоволення потреб охорони здоров’я.
Новий Національний перелік основних лікарських засобів має стати єдиним переліком, на основі якого, починаючи з 2016 року будуть здійснюватися державні закупівлі лікарських засобів.
За наказом МОЗ України буде створений Експертний комітет з Національного переліку основних лікарських засобів, до якого увійдуть фахівці, обрані на відкритому конкурсі з урахуванням питання конфлікту інтересів та заяви про збереження конфіденційності під час процесу відбору лікарських засобів.
“Прозорий процес відбору лікарських засобів до Національного переліку буде відбуватися на основі даних щодо потреб системи охорони здоров’я, рівня захворюваності, ефективності і безпеки лікарського засобу та економічної доцільності”, – наголосив Ігор Перегінець.
Урядовий портал