Поводир (англ. TheGuide), – український історичний драматичний фільм, режисера і сценариста Олеся Саніна. В основу сюжетупокладено мандри Радянською Україною американського хлопчиката українського сліпого музики. Світова прем’єра фільму відбуласяна Одеському міжнародному кінофестивалі 16 липня 2014 року заповного аншлагу.
Робота над стрічкою тривала з 2012. Державною агенцією з питань кіновиробництва на створення фільму було профінансовано 16,6 млн грн. У планах авторів фільму –створення спеціальної версії стрічки для незрячих людей.
9 вересня 2014 Український Оскарівський комітет обрав фільм «Поводир, або Квіти мають очі» представляти Україну у номінації «Найкращийфільм іноземною мовою» на здобуття премії «Оскар» 2015 року.
Події фільму відбуваються на початку 1930-х років в УРСР у часи індустріалізації, колективізації, голодомору та знищення інтелігенції.
Американський підприємець Майкл Шемрок разом зі своїм десятирічним сином Пітером приїздить до Харкова. Шемрок планує виміняти в СРСР трактор на зерно. Майкла з сином зустрічає спеціаліст по роботі з іноземцями, який робить підприємцю вигідну пропозицію. Після цього Майкл залишається в Радянській Україні та стає частиною радянської пропаганди. Випадково до рук Шемброка потрапляють секретні документи про заплановані в Україні репресії, через що він гине. Син Майкла стає випадковим свідком убивства батька. Пітеру дивом вдається втекти від переслідувачів – завдяки сліпому бандуристу Івану Кочерзі. Хлопчик пристає до сліпця та стає його поводирем. Подорожуючи Україною разом з кобзарем, він дуже швидко дорослішає.
Взимку 1934 року сліпця Івана Кочергу разом з іншими кобзарями страчують під Харковом. Пітер лишаться єдиним живим свідком тих трагічних подій.
«Поводир або квіти мають очі» – по істинні українське кіно!
З гордістю можемо додати, що тифлокоментар до «Поводиря» створила у Львові актриса Олександра Бонковська. «У фільмі знімалися справжні незрячі, які ніколи не могли навіть мріяти про акторську долю», – коментує Бонковська.
Завдяки тифлокоментуванню та спеціалізованому обладнанню незрячі глядачі мають можливість подивитися фільм «Поводир» та дізнатися, що ж саме відбувалося на екрані.
За кошти Ощадбанку було закуплено і передано спеціальне обладнання в наступні кінотеатри:
При відвідуванні одного з вище перелічених кінотеатрів, на кожний сеанс люди з вадами зору можуть, при купівлі квитка,повідомити касира, що їм потрібен буде тифлокоментар, і їм обов’язково видадуть навушники.