The National Assembly of People with Disabilities continue its work

We would like to express our heartfelt gratitude to all for your support and donations – international organizations and individuals.

 

Золото на Паралімпійських іграх: Історія Оксани Мастерс – від інтернату в Хмельницькому до перемоги

Золото на Паралімпійських іграх: Історія Оксани Мастерс – від інтернату в Хмельницькому до перемоги
16 Березня 2018
Друкувати цю новину

Золото на Паралімпійських іграх: Історія Оксани Мастерс - від інтернату в Хмельницькому до перемоги

Американка українського походження, 28-річна Оксана Мастерс вже встигла здобути “золото” у лижних гонках та “срібло” з біатлону на Паралімпіаді-2018 року в Пхьончхані, а також має срібну медаль на Іграх у Сочі та “бронзу” на Іграх у Лондоні. Редакція 5 каналу розповідає історію болю та щастя, розпачі та перемог спортсменки з українським “корінням”

Дитинство в Україні

Народилася Оксана в 1989 році в Хмельницькому. Через вроджені дефекти її батьки, які були переселенцями з Чорнобильської зони, одразу віддали дитину до інтернату. У дівчинки було безліч патологій: по шість пальців на ногах та руках, перетинки між пальцями, деформовані кістки ніг та викривлена форма нирок.

Інтернатівський період вона згадує неохоче через погане ставлення до неї працівників закладу та інших дітей. Коли їй у шість років показали фото Гей Мастерс – американки, яка збиралася вдочерити Оксану, дівчинка буквально спала з її світлиною та мріяла що це буде її майбутня мама.

“Я давно мріяла про дитину. У фонді мені показали фотографію Оксани з України, не приховуючи, що вона з інвалідністю. На фото була мила дівчинка з рожевими щічками. Перша думка – моя дитина! І я полетіла в Україну”, – розповіла Гей Мастерс в одному з інтерв’ю.

Оксана Мастерс

Вперше вони зустрілися в кабінеті директора, з того морозного грудневого дня для майбутньої мами зі США також почалася боротьба – за Оксану та її здоров’я. Тоді жінка і уявити собі не могла, що її дочка стане відомою спортсменкою та представлятиме країну на Паралімпіадах.

У той день у кабінеті знаходилися декілька осіб, проте коли Оксана побачила миловидну жінку, яка розмовляла незрозумілою мовою, вона одразу зрозуміла – це її мама. Проте забрати дівчинку виявилося не так просто – американці довелося півтора року збирати та оформлювати безліч документів, після чого врешті-решт в 1997 році вона відвезла Оксану до США.

Оксана Мастерс

Десять операцій

Після цього почалася довга історія лікування та реабілітації дитини. Коли Оксані було вісім – їй довелося ампутувати одну ногу, в 12-річному віці – другу. Загалом лікарі провели десять хірургічних операцій – на руках, ногах та навіть на зубах.

“Після переїзду в Америку Оксана дуже часто просила мене приготувати борщ і кашу, якими дітей постійно годували в дитячому будинку”, – розповідала мама про адаптацію дитини, – “Заради Оксани я навчилася готувати ці страви. Правда, спробувавши борщ в Україні, зрозуміла, які корективи потрібно внести в мій рецепт”.

Оксана Мастерс

Одного дня Оксана побачила як на дитячому майданчику інша дитина тримається за перекладину та розгойдується, і їй захотілося зробити те ж. Проте це було неможливо, оскільки Оксана не мала великих пальців. Але дівчинка все ж таки добилася свого та через два тижні вже змогла гойдатися самостійно.

“Виявляється, що для цього не обов’язково мати великі пальці. Ця дівчинка мене дивує, і так було завжди. Вона завжди робила щось неможливе”, – каже її мати.

Спорт як порятунок

Навіть, коли Оксані ампутували одну ногу, дівчина в 9-річному віці на протезі почала займатися ковзанами і багато часу проводила на ковзанці. Захоплювалася верховою їздою та відвідувала звичайну школу.

Кожного літа Оксана їздила до дитячого спортивного табору, де займалася бігом, плаванням, веслуванням – перші свої змагання вона виграла саме в цьому спорті, а потім і пройшла відбір на Паралімпіаду.

“На воді вона показала всі свої здібності. Спорт, насправді, врятував її. Вона подолала всі свої страхи, всі свої побоювання і посилено тренувалася”, – згадує Гей Мастерс.

Призерка літньої Паралімпіади

У 2011 році Оксана почала тренуватися разом із Робом Джоунсом, колишнім морським піхотинцем, який роком раніше втратив обидві ноги через вибух протипіхотної міни. Він став її спортивним партнером у веслуванні та вдвох вони завоювали бронзову медаль в 2012 році на літніх Паралімпійських іграх у Лондоні, після чого вона стала брати активну участь у міжнародних змаганнях.

Веслування стало лише початком її спортивної кар’єри та досягнень. Після того як Оксана зустріла Ейлін Кері, тренера з лижних гонок паралімпійської команди Сполучених Штатів, вона почала тренуватися до участі на Зимових іграх.

Оксана Мастерс

Чемпіонка зимових Паралімпіад 

Тренування проходили в Колорадо, де Оксана зустріла своє кохання – Аарона Пайка, легкоатлета-візочника з команди Іллінойського університету. “Ми спочатку фліртували і базікали, – каже Мастерс – “Потім я запитала, чи можна у нього випрати одяг. Я могла це зробити у себе, там, де я жила, але мені потрібна була причина для того, щоб прийти в гості”.

Разом вони виступили за американську паралімпійську команду в Сочі, де Мастерс здобула “срібло” і “бронзу” в лижних гонках, а також в Ріо-де-Жанейро – Мастерс в ручному велосипеді, а Пайк в легкій атлетиці.

Оксана Мастерс

Поїздка до України

Водночас дівчина дуже хотіла знову побувати в Україні та побачити зміни, які сталися за цей період. “Перед поїздкою Оксана дуже хвилювалася”, – розповідала її мама, – “Весь час повторювала: що ми там робитимемо? Ми ж в Україні нікого не знаємо. Раптом я нікому не сподобаюся?”

Приїхавши до України в 2015 році Оксана спричинила справжній фурор та навіть відвідала українських військових у шпиталі. “Мені сподобалося спілкуватися з бійцями. Я показувала як знімаються протези, як спокійно можу обходитися і без них. Пояснила, що немає нічого страшного у відсутності ніг або рук. І для таких людей немає нічого неможливого. Всі перепони у нас в голові”, – розповіла вона.

Також Оксана поспілкувалася із українськими сиротами в одному з дитячих будинків. Одна з дівчаток подарувала їй іграшку, яку зробила власноруч.

Мрії збуваються

Перед Паралімпіадою в Пхьончхані Оксана розповіла що мріє про “золото” на Зимових іграх. Незважаючи на травму ліктя, Оксані вдалося завоювати срібну медаль в біатлоні у перший день змагань і вона не збирається зупинятись: “Коли я бачу годинник, що відлічує час до старту, я роблю глибокий вдих і кажу: “Я – сильна. Я сильна. А потім я просто стартую”.

На п’ятий день змагань мрія Оксани здійснилася – 14 березня у лижному спринті українка за походженням стала паралімпійською чемпіонкою та принесла чергове “золото” збірній США на Паралімпіаді-2018.

Фото тренувань та особистого життя Оксани:

  Категорія:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial