Чи зможуть потрапити на виборчі дільниці у Полтаві люди на візках, мами з колясками і люди похилого віку. Це вже третій день перевіряють представники Уповноваженої Верховної Ради з прав людини та Всеукраїнського громадського об’єднання “Національна Асамблея людей з інвалідністю України”. 21 жовтня зранку наша знімальна група разом з ними побувала на одній з виборчих дільниць, що розташована в приміщенні Полтавського університету економіки і торгівлі.
Чи виявлені там порушення доступності дивіться репортаж телеканалу “”Центральний” (Полтава).
На цій дільниці, що розташована у приміщенні спорткомплексу ПУЕТ, в день виборів голосуватиме одна тисяча 297 людей, з них 600 студентів із чотирьох гуртожитків. І приємною несподіванкою стало те, що саме керівництво навчального закладу, не чекаючи чиїхось вказівок чи перевірок, ініціювало спорудження нового пандусу, говорить Регіональний представник Національної Асамблеї людей з інвалідністю Ірина Твердохліб. Адже люди з інвалідністю та маломобільні групи населення, які раніше мали право голосувати вдома, мають таке ж саме право зробити волевиявлення і на виборчій дільниці.
Ірина Твердохліб, регіональний представник Національної Асамблеї людей з інвалідністю України у Полтавській області
– Я маю право голосувати і на виборчій дільниці, і ця виборча дільниця повинна бути, звісно, облаштована, але ж я не тільки виборець. Я ще можу бути кандидатом, я маю право бути спостерігачем, працювати в комісії, журналістом врешті-решт.
Ірина Твердохліб пригадує 2016 рік, коли був впроваджений пілотний проєкт щодо доступності виборчих дільниць. Тоді на Полтавщині з тисячу 269 задіяних у виборчому процесі лише три були облаштовані пандусами та поручнями.
– На відміну від 2016 року, коли просто цілий спектр листів потрібно було написати від ЦВК, Національної асамблеї людей з інвалідністю, нашого обласного управління, а коли спускалися нижче на об’єкти, де ми повинні були перевіряти, з нас знову вимагали ці папірці: хто ви, що ви, чому перевіряєте, то зараз, будь ласка, ми прийшли – відкрито, все показують, і це на кожній абсолютно дільниці.
Раніше на цих сходах був дерев’яний настил, тож зараз керівництво вишу вирішило зробити металевий пандус, який би відповідав усім нормативним вимогам. Ірина Твердохліб за допомогою спеціальних пристроїв перевірила рівень доступності дільниці та вчасно надала свої поради.
– Ми побачили, можливо, люди просто приміряли, але що ми потрапили вчасно і бачимо, є облаштування, але це не буде пандус в повній мірі, як він повинен бути. Кут нахилу повинен відповідати нормативам, поручні бачимо, вони трохи ненормативні, але на них можна спиратися. Ми показали, якщо залишити в такому стані, слава богу, не залишиться, то цей заїзд буде небезпечним. Але люди прислухалися і готові до того, щоб виправити.
Наталія Соколенко, проректор з адміністративно-господарської роботи ПУЕТ
– Вона нам порадила трохи змінити ухил, продовжити трохи пандус, він відповідає, але не зовсім, зараз ми над цим працюємо. І я сподіваюся, що це сподобається всім. Не лише людям з інвалідністю, до нас заходять люди з колясками, з дітьми і будуть користуватися цим пандусом.
Але у Полтаві на виборчих дільницях перевіряти є що, говорить регіональний координатор Уповноваженої Верховної Ради з прав людини в Полтавській області Віра Яковенко.
Віра Яковенко, регіональний координатор уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Полтавській області
– На жаль, ще є дільниці, на яких немає обладнання, пристосованого, щоб зайшла людина, якій важко зайти самій, і тут питання – якщо людина має пересуватися на візку, вона внесена в списки. А якщо зламана нога, травма чи мати з коляскою, дитиною, і вона хоче проголосувати, ця людина теж повинна мати можливість зайти в таке приміщення.
Всього за два дні в Полтаві ці дві жінки оглянули близько 20 виборчих дільниць, та говорять, що з них лише близько половини відповідають нормативам доступності.
Сергій Блавацький
Телеканал «Центральний»
#НАІУ #Вибори_2020 #Твій_готос_Твій_вибір
Інформацію розміщено в рамках проєкту «Підвищення громадянської активності людей з інвалідністю під час місцевих виборів 2020 р.», який реалізує ГС «ВГО « Національна Асамблея людей з інвалідністю України» за рахунок коштів державного бюджету.