Запорізький проєкт «Дитина. Родина. Громада»: семінар в Преображенці

Запорізький проєкт «Дитина. Родина. Громада»: семінар в Преображенці
5 Квітня 2018
Друкувати цю новину

30 березня 2018 року в селі Преображенка (Запорізька область, Оріхівський район), за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС), відбувся семінар «Впровадження принципів раннього втручання у громадах Запорізької області – позитивний досвід ОТГ Преображенка». Захід проводився в  рамках реалізації ГО «Запорізька обласна організація «Аутизм. Свідоме батьківство» проєкту «Дитина. Родина. Громада». Який, в свою чергу, впроваджується в межах та є невід’ємною частиною спільного Проєкту HealthProm (Великобританія), ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю (НАІУ) і БФ «Інститут раннього втручання» (БФ ІРВ) «Збільшення здібностей громадських організацій, керованих батьками, підтримувати забезпечення реформ, спрямованих на права і потреби дітей з інвалідністю раннього віку в Україні».

«Дитина. Родина. Громада» – перший спільний проєкт ГО «Запорізька обласна організація «Аутизм. Свідоме батьківство», ГО « Розвиток особистості дитини плюс» (м. Бердянськ) та МАОМС «Регіональний центр розвитку спроможних територіальних громад», та взагалі першій грантовий проєкт цієї батьківської громадської організації.

Семінар у Преображенці був хоч і не першим заходом цього проєкту, але найбільш важливою його частиною, бо саме розвиток та впровадження раннього втручання в територіальних громадах є його головною метою.

Як учасники, на семінар були запрошені батьки дітей з інвалідністю, фахівці, та керівники різних рівнів з об’єднаних територіальних громад (далі – ОТГ) та міст Запорізької області (Бердянськ, Енергодар, Оріхів, Запоріжжя). Як гості та спікери – батьки-активісти та фахівці з інших міст України (Київ, Львів). Загалом захід зібрав більше 70 учасників з різних ОТГ Запорізької області, а також на події була присутня знімальна група Філії публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» «Запорізька регіональна дирекція».

                                                                       Спільне фото. І це ще не всі учасники!

 

У великій світлій залі, а також у дуже пристойних класних кімнатах НВК «Основа», що у селі Преображенка, проходив цей захід, що складався із загальної частини і двох спеціалізованих панелей – для батьків і для керівництва ОТГ та фахівців.

                                              Загальна частина «Раннє втручання — від ідеї до громади».

Семінар відкрила Аліса Макаріхіна, виконавчий директор МАОМС «Регіональний центр розвитку спроможних територіальних громад», яка була модератором його Загальної частини. Вона наголосила: «Громади Запорізької області об’єднуються для спільного вирішення нагальних питань, а раннє втручання якраз і є таким питанням».

Виступ Голови Преображенській ОТГ Сідуна Володимира Анатолійовича був коротким, але емоційним і по суті. Він розповів учасникам семінару як було започатковано раннє втручання у громаді, чому він підтримав на початку та підтримує зараз, а громада погодилася впровадити цю послугу.

                                             Пані Макаріхіна знайомить учасників семінару зі спікерами.

 

Сергій Піщулін, координатор проєкту «Дитина. Родина. Громада», у своїй промові зазначив: «Ми живемо в світі етичної парадигми, що забороняє нам кидати зі скали тих малюків, хто «відрізняється від стандарту». Але як їм допомогти? Як підтримати їх родини? Власне ці питання й вирішує раннє втручання».

Безумовними «зоряними» спікерами цієї частини були національний координатор Програми «Батьки за раннє втручання в Україні» Олена Скрипко з міста Київ, та невролог, керівник відділення раннього втручання НРЦ «Джерело» Тетяна Міщук з міста Львів. Їх такі різні промови викликали непідробний інтерес залу. Загальна частина тривала в два рази довше планового часу. І народ хотів ще! І було багато питань. Величезна кількість питань, на які всі спікери відповідали докладно і з задоволенням.

Маленька теза від пані Тетяни: «У Львівському «Джерелі» дуже багато часу і сил приділяють ранньому втручанню, підготовці нових команд РВ. Ми готові поділитися своїм досвідом з громадами Запорізької області. »

           Виступає Тетяна Міщук, завідувач відділенням раннього втручання НРЦ «Джерело» м. Львів

А ще була чудова команда раннього втручання з самої Преображенки, та її керівник Світлана Дяченко. Перша сільська, діюча у повному складі, команда раннього втручання в Україні! Відкрита для спілкування, готова ділитися своїми знаннями та досвідом — вони розказали про свій піврічний досвід надання послуги раннього втручання 6 родинам. Зокрема пані Світлана сказала: «Ми завжди готові поділитися своїм досвідом з колегами майбутніх команд раннього втручання нашої області та інших регіонів України».

                                                                           Виступ пані Світлани

                                                Дівчата — фахівці команди раннього втручання з Преображенки

Після обіду, до місця проведення якого учасників доставляли на шкільних автобусах, люб’язно наданих Преображенською ОТГ, робота продовжилася в спеціальних панельних дискусіях. В межах «панелей» їх учасники, з непідробною зацікавленістю темою раннього втручання, обговорювали практичні аспекти надання послуги. Загалом і батьки, і фахівці, і керівники, які брали участь в семінарі, помітно виявляли зацікавленість щодо раннього втручання.

 

                                            Панель «Як запустити раннє втручання у громаді».

Модератор панелі була Аліса Макаріхіна, а спікерами – Світлана Дяченко та Тетяна Міщук.

«Такої кількості питань і, що головне, такої кількості відповідей від Тетяни Міщук, не очікував почути навіть я, з усім моїм оптимізмом», – каже координатор проєкту «Дитина. Родина. Громада» Сергій Піщулін. – «Ця панель була відчутно довшою ніж планувалося, і, коли б не потреба їхати додому (а більшість учасників була з інших населених пунктів, іноді вельми віддалених) могла би затягнутись і до сутинок».

Працює пані Тетяна

 

                                                                Панель «Батьки за раннє втручання».

Біль детальне ознайомлення батьків з послугою раннього втручання, занурення їх «в тему», проходило за модеруванням координатора проєкту Сергія Піщуліна. Батьки не лише уважно слухали спікерів Олену Скрипко та Сергія Піщуліна, але й активно цікавилися, як процесом надання послуги РВ, так і можливістю долучитися до батьківського руху на її підтримку.

                                                                                         Працює пані Олена

 

Наступний захід в межах проєкту «Дитина. Родина. Громада» відбудеться 17-18 квітня в місті Бердянськ, який збере представників як місцевої Бердянської громади, так і тих інших громад області.

  Категорія: