Забезпечення доступності до медичних послуг для людей з порушеннями слуху в громадах

Забезпечення доступності  до медичних послуг для людей з порушеннями слуху в громадах
31 Січня 2022
Друкувати цю новину

Національна Асамблея людей з інвалідністю України у 2022 році продовжує роботу в пілотних громадах Волинської, Сумської, Херсонської та Чернівецької областей в рамках проєкту «Права жінок з інвалідністю в умовах децентралізації». 25 січня було проведено Консультаційну онлайн зустріч за участю першого заступника голови Українського товариства глухих (УТОГ) Тетяни Кривко «Про виконання умови щодо забезпечення перекладу на українську жестову мову (з української жестової мови) під час укладання договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій».

Зустріч проводилась з метою інформування представниць та представників закладів охорони здоров’я, інших установ та організацій пілотних громад щодо набрання чинності з 1 квітня 2022 року окремих вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 410 «Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій»

 

Керівниця проєкту НАІУ Лариса Байда  наголосила, що даний  захід  є логічним продовження  усунення бар’єрів в наданні медичних послуг  жінкам та чоловікам з інвалідністю, які були виявленні під час проведення гендерних аудитів доступності в громадах.

Створити доступність до медичних послуг для людей з порушеннями слуху у пілотних громадах – це комплексне завдання, яке можливо здійснити лише за умови спільної роботи безпосередньо закладів охорони здоров’я, а також органів місцевого самоврядування, центрів надання адміністративних послуг, центрів соціальних служб, тощо. Завдання одних – надати можливість користуватися послугою, а інших – поширювати інформацію у громаді по те, що така послуга є і люди з порушенням слуху можуть нею скористатися і отримати медичні послуги.

  Участь у заході взяли понад 30 учасниць і учасників дев’яти пілотних громад та областей проєкту, серед них: 6 – представниці та представники закладів охорони  здоров’я; 5 – центрів надання адміністративних та соціальних послуг; 4 – бібліотеки; 7 – посадові особи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, у т.ч. структурних підрозділів охорони здоров’я і соціального захисту населення; 7 – громадських організацій.

За статистичними даними в України близько 40 тис. осіб з порушенням слуху. Дуже  добре, що держава  відреагувала на потреби осіб  з порушенням слух і можна буде в медичних  закладах забезпечити цілодобову сервісну послугу перекладу на жестову мову.

Чинні нормативно-правові документи зобов’язують заклади охорони здоров’я, які укладають угоду з Національною службою здоров’я України, забезпечити у своєму закладі переклад жестовою мовою. Але, як зазначила пані  Тетяна Кривко: «система відео зв’язку «Сервіс УТОГ» працює цілодобово, в ній задіяні наші штатні перекладачі жестової мови, які надають послугу через відео зв’язок кожній глухій людині, яка звернулась. Крім того, що люди з порушеннями слуху користуються послугами перекладачів у медичних закладах, вони мають потребу в підтримці в соціальному захисті, в інших сферах свого суспільного життя, так само  як і кожна, будь яка звичайна людина».

Українським товариством глухих було запропоновано співпрацю з медичними закладами і створено для них спрощений доступ до системи відео зв’язку.

Є різне бачення керівників медичних закладів щодо необхідності заключення договору з УТОГ: «у нас немає глухих, і я не хочу цим займатись».

«Те, що у ВАС немає глухих – це не означає, що їх не буде» – зазначає пані Тетяна. «Насправді, люди з порушеннями слуху, живуть у багатьох населених пунктах, і через те, що до цього часу не було створено належних умов, їхнього належного  існування, як то говорить Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю, що кожна людина має право на вибір місця свого проживання, на реалізацію своїх інтересів і суспільної участі. Якщо б це було зроблено раніше, то Ви бачили б таких людей більше. Тому що кожна людина шукає комфортні умови для свого існування».

Наприкінці зустрічі Тетяна Кривко  звернулася із проханням до всіх присутніх: «Враховуючи те, що ми з вами йдемо до безбар’єрного доступного суспільства, відкритого для кожної людини, у мене велике прохання, будь ласка, не робіть це для «галочки». Це все реальна можливість людині, яка не чує, отримати доступну, якісну послугу – це зовсім інших рівень. Дуже важливо підтримати таку людину: дати їй інформацію, де вона може отримати доступну послугу, знайти до неї підхід…»

Національна Асамблея людей з інвалідністю України буде продовжувати проведення адвокаційних заходів щодо поліпшення якості надання послуг для людей з порушенням слуху у громадах із залученням  фахової підтримки організацій осіб з інвалідністю із порушенням слуху.  Запрошуємо до співпраці.

 

Команда проєкту НАІУ

 

«Інформація підготовлена/надається в рамках проєкту  «Права жінок з інвалідністю в умовах децентралізації», який реалізує ГС «ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» в рамках проєкту ООН Жінки «Просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок в реформі децентралізації в Україні» за підтримки МЗС Канади.

  Категорія: