Женева. Представлення Плану гуманітарних потреб і реагування в Україні

Женева. Представлення Плану гуманітарних потреб і реагування в Україні
17 Січня 2024
Друкувати цю новину

15 січня у Женеві разом з представленням Регіонального плану реагування на потреби біженців відбулося представлення Плану гуманітарних потреб і реагування в Україні, з виступами Гуманітарної координаторки ООН в Україні, Віце-прем’єр-міністра України, Мартіна Ґріффітса, Філіппо Ґранді, директора Форуму Координації громадських організацій України та активістів громадських організацій з України та регіону.

Публікуємо виступ Мартіна Ґріффітса, заступника Генерального секретаря ООН з гуманітарних питань та Координатор надзвичайної допомоги ООН.

Підпис: The United Nations and partners today asked donors for a combined US$4.2 billion to support war-affected communities in Ukraine and Ukrainian refugees and their host communities in the region throughout 2024.
Фото: © OCHA / Saviano Abreu

Коментарі ЗМІ під час спільного представлення Плану гуманітарних потреб і реагування в Україні та Регіонального плану реагування на потреби біженців з України на 2024 рік 

Женева 15 січня 2024 року

Згідно з виступом перед представниками ЗМІ 

Оскільки ми сьогодні представляємо два плани реагування для підтримки народу України у 2024 році, зараз доцільно бути тут разом з Філіппо [Ґранді].

Один план — для допомоги тим, хто тікав від війни та став біженцем, про яких говоритиме Філіппо. І гуманітарний план для тих, хто залишається у країні та потребує підтримки. Як ви знаєте, це стандартний підхід для ситуацій, коли є велика кілька біженців і де є зв’язок між цими двома планами. Важливо забезпечити синергію, щоб вони доповнювали одне одного.

Україна. Пам’ятаєте про Україну? Минуло вже досить багато часу відтоді, як про цю країну багато говорили. Рік тому, мені здається, все було про Україну. Водночас протягом останніх тижнів ми дуже мало чули про неї. Я дуже радий, що сьогодні у нас є така нагода, представляючи плани, поговорити про Україну.

Наступного місяця розпочнеться третій рік, третій рік повномасштабної війни та окупації, чого, як на мене, ніхто не очікував. Безумовно, все почалось десять років тому на сході країни. Проте ескалація у 2022 році призвела до абсолютно іншого рівня смертей, руйнувань, відчаю і, звичайно, потоку біженців. Цього року 40 % населення потрібна буде гуманітарна допомога. 14,6 мільйона людей — 40 % населення в Україні — потребуватиме гуманітарної допомоги. 4 мільйони людей є вимушеними переселенцями в країні. Це крім людей, які є вимушено переміщеними за кордоном. 3,3 мільйона людей живуть у прифронтових громадах на сході та півдні, де війна триває і продовжуються безперервні обстріли. 3,3 мільйона людей живуть у зонах бойових дій, не знаючи, як закінчиться їхній день. Це абсолютно приголомшлива цифра навіть зараз.

У країні не залишилось жодного куточка, який не постраждав би від війни та хвиль ударів, що розпочались напередодні нового року. Війна має нищівні наслідки для мирних людей, свідками яких ми є. Додайте до цього вплив суворої зими, яка прийшла в Україну, унаслідок чого збільшилися потреби людей у життєво необхідній підтримці: опаленні, відповідних місцях для проживання, теплому одязі та поживній їжі взимку.

У містечках та селах поблизу лінії фронту люди вже вичерпали власні мізерні ресурси і, щоб вижити, покладаються на допомогу, яку доставляють конвої наших партнерів. На Донеччині та Харківщині люди живуть у пошкоджених будинках, без води, газу або електрики під час зимових холодів. Через постійні удари та обстріли літні люди змушені залишатися весь час у підвалах. Діти, налякані та травмовані, живуть у таких умовах останні [два] роки, не маючи змоги вийти з дому. Та багато з них не мають можливості відвідувати заняття.

По всій Україні неодноразово зазнавали ударів будинки, школи та лікарні. Потерпають й основні послуги. Системи водо-, газо- та електропостачання. Та власне під загрозою опинилось саме суспільство, в якому ми живемо, — під загрозою щоденний безпечний доступ до роботи, шкіл, закладів догляду, торговельних центрів.

Тут варто згадати, що навіть під цим надзвичайним тиском українці відмовляюся здаватися. Відмовляються втрачати надію. Люди допомагають одне одному. Громади не втрачають силу духу. Вони самі доставляють допомогу тим, хто не може пересуватися, забезпечують тепло та притулок, а також догляд за дітьми. Принаймні 60 % із 500 гуманітарних партнерів — українські організації. Отже, з 500 гуманітарних організацій, які працюють та доставляють допомогу в Україні, більш ніж половина — українські організації. Це справне свідчення сили громадського духу та патріотичного духу багатьох людей у країні.

Цього року ми прагнемо надати підтримку понад 8,5 мільйона людей завдяки послугам водопостачання та водовідведення, шляхом забезпечення матеріалами для ремонту будинків, зимовим одягом, приладдям і речами, про які я вже згадував. Як ви бачите з цифр, план надати допомогу 8,5 мільйона спрямований лише на найбільш вразливих людей. Нашим головним пріоритетом зокрема є люди поблизу лінії фронту. Щодня, попри ризики,  ми направляємо конвої для підтримки тих, хто у небезпеці. Ми доставлятимемо допомогу по всій країні туди, куди ми можемо дістатися у рамках комплексних програм і завдяки конвоям у партнерстві з місцевими неурядовими організаціями, місцевими партнерами, про яких я вже згадував, і на додаток до зусиль українського уряду.

І наші відносини з українським урядом залишаються сталими, міцними, ми відчуваємо його  підтримку і діємо за узгодженням з урядом та часто під його керівництвом. Ми звертаємось до донорів по 3,1 мільярда доларів США на 2024 рік. Ще більше буде потрібно для допомоги людям, про яких розповідатиме Філіппо.

Ніхто не хоче залежати від допомоги ззовні, щоб задовольняти основні життєві потреби. Це так по всьому світу, йдеться про Газу, Судан, Сирію чи будь-який інший регіон. Ніхто не хоче залежати від такої допомоги. Але для цих 14,6 мільйона людей, які потребують підтримки, для 8,5 мільйона людей, яким ми плануємо надати допомогу, вибору немає. Вони потребують вашої допомоги. Їм потрібно ваше фінансування, оскільки гуманітарна допомога залишається для них порятунком, без якого вони не виживуть.

Оскільки війна триває, і я не бачу ознак того, що вона наближається до завершення, та з огляду на всі інші події у світі, ми повинні триматися цього курсу підтримки заради народу України. І це дуже сумно, що сьогодні ми благаємо про увагу до України, коли протягом багатьох днів, тижнів і місяців попередніх років ми мали набагато більшу увагу до України та благали про увагу до інших місць, які все ще потребують підтримки, таких як Судан та інші країни. Але сьогодні ми просимо за народ України. І зараз після цієї зустрічі ми представимо наші плани реагування.

Дякую за увагу.

****************

План гуманітарних потреб і реагування Україна на 2024 рік
УКРАЇНА (завантажити)

Цей документ підготовлено Управлінням ООН з координації гуманітарних справ (УКГС ООН) від імені Гуманітарної команди країни та партнерів. У ньому представлено спільне розуміння кризи, зокрема найбільш нагальних гуманітарних потреб та оціночної кількості людей, що потребують допомоги. Цей документ містить консолідовану доказову базу й допомагає інформувати спільне стратегічне планування гуманітарного реагування.

Ukraine Humanitarian Needs and Response Plan 2024 (December 2023) (Download)

This document is consolidated by OCHA on behalf of the Humanitarian Country Team and partners. It provides a shared understanding of the impact of the war on the people of Ukraine, including the most pressing humanitarian needs, the estimated number of people who need assistance. It also outlines the strategy to ensure adequate and timely life-saving and life-sustaining response, and the financial request to make humanitarian operations possible.