Під час лекції-дискусії з демонстрацією «Біла тростина як технічний засіб реабілітації» було розкрито основні функції тростини: захисну, орієнтувальну та сигнальну.
Біла тростина для незрячої людини – це основний засіб орієнтування, самостійного переміщення та мобільності у просторі. Біла тростина забезпечує користувачу самостійність, мобільність та безпеку пересування. Для оточення вона є сигналом про уважність до незрячої людини, яка пересувається самостійно із білою тростиною.
Біла тростина є засобом тактильного огляду поверхонь та просторових об’єктів, розташованих на віддалі від людини, генератором звуку, який допомагає зорієнтуватися у просторі.
Може слугувати для опори тощо.
Слухачам семінару були показані різні тростин – цільна, складна, телескопічна, комбінована та різні різновиди наконечників.
Далі семінар продовжила лекція про способи орієнтування за допомогою білої тростини та демонстрація технік використання білої тростини «маятник», «ковзання», «олівець».
Основне (перше) правило безпечного та продуктивного пересування з білою тростиною: «ДЕ НЕ БУЛО ТРОСТИНИ, НОГА НЕ СТУПАЄ».
Після обіду слухачі отримали білі тростини для подальшого використання під час семінару. Практична частина охоплювала навички ходьби за допомогою білої тростини. Також, одним із завдань було виготовлення тактильного плану будинку, в якому відбувається семінар, та прилеглої до нього території, використовуючи папку інструктора О&М.
Тривало формування просторових уявлень під час проходження маршруту в межах приміщень, поверху будівлі, в тому числі в ігровій формі без використання зору: ходьба по прямій, ходьба по прямій з використанням звукового орієнтира, ходьба по прямій без використання орієнтирів, пересування за тактильним орієнтиром у прямому та зворотному напрямках, пересування за орієнтиром з перешкодами у прямому і зворотному напрямках, пересування вгору та вниз сходами із використанням білої тростини, невізуальне проходження лабіринту перешкод із використанням білої тростини.
*****
Захід організовано ГС ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» спільно з кафедрою офтальмопедагогіки та офтальмопсихології факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова за підтримки ПРООН у межах проєкту «Підтримка реабілітації людей з інвалідністю, спричиненою війною» та за фінансування урядів Республіки Корея та Німеччини.