Сьогодні надзвичайно актуальною є проблема освітньої інтеграції дітей з порушеннями психофізичного розвитку та з особливими освітніми потребами. Про це, зокрема, йшла мова 9 серпня у Чернігівській міській раді під час зустрічі міського голови Владислава Атрошенка з директорами шкіл міста.
Владислав Атрошенко:
— Велика кількість таких дітей сидять по квартирах, і ті знання, які вони отримують, їм реально в житті ніколи не знадобляться. Тому що вони навколишнього світу бояться, а навколишній світ боїться їх. Тож ми співіснуємо десь у паралельних світах.
Міський голова акцентував увагу керівників навчальних закладів міста на необхідності забезпечення права на здобуття якісної освіти дітей з особливими освітніми потребами та їх інтеграцію в загальноосвітній простір. Для цього у школах мають бути створені всі необхідні умови, адже кожна дитина має право на навчання та життя у соціумі незалежно від стану її здоров’я та інших особливостей.
Як відомо, 23 травня поточного року Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо особливостей доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг». Україна взяла на себе зобов’язання щодо дотримання загальнолюдських прав, зокрема, щодо забезпечення права на освіту дітей з особливими освітніми потребами, ратифікувавши Конвенцію про права осіб з інвалідністю ще у 2009 році.
Цим законом, зокрема, закріплено право на освіту осіб з особливими освітніми потребами в усіх навчальних закладах, у тому числі безоплатно в державних і комунальних навчальних закладах, незалежно від «встановлення інвалідності».
Для дітей з особливими освітніми потребами передбачається можливість запровадження дистанційної та індивідуальної форми навчання, а також, отримання психолого-педагогічної та корекційно-розвиткової допомоги. Також, відповідно до Закону для таких дітей можуть створюватися інклюзивні та спеціальні групи (класи) у загальноосвітніх навчальних закладах.
У деяких школах міста вже навчаються діти з особливими освітніми потребами, а інші готуються прийняти таких дітей з нового навчального року. Керівники навчальних закладів зазначили, що у школах є досвідчені вчителі, а також фахівці з психології та педагогіки, які зможуть створити комфортні умови навчання для таких дітей в учнівському середовищі.
Крім того, міський голова повідомив, що на надання освітніх послуг для дітей з особливими освітніми потребами у державному бюджеті передбачено 200 млн грн, тож є і ресурс, і механізм, за якими держава може компенсувати школам додаткові витрати.
Прес-служба Чернігівської міської ради
Відео ТРК «Новий Чернігів»:
Чернігівська міська рада