Літнє сонце пригріло по-справжньому. Річки та озера наче магнітом притягують втомлених від спеки дніпрян. Кращого відпочинку, ніж біля водойми з прозорою прохолодною водою, годі шукати. Але ж недарма кажуть: не знаючи броду, не лізь у воду. У літній сезон нейрохірургічні відділення лікарень приймають тих, хто забув це золоте правило. Травма пірнальника, або перелом хребта з ушкодженням спинного мозку, назавжди приковує постраждалого до інвалідного візка. Як відпочити та уберегтися від травм?
Стас Коновалов, журналіст: «Від початку року на водоймах країни потонуло 704 людини, з яких 70 — діти. Найпоширенішою причиною нещасних випадків на воді є недотримання правил безпеки громадянами. Зокрема, це купання в необладнаних для цього місцях і відпочинок у нетверезому стані».
Усім відомо, що вода – чудодійний засіб оздоровлення організму. Омовіння дають людині фізичне та моральне задоволення, допомагають зняти стрес. Але грубих помилок і легковажності відпочинок на воді не пробачає. Цього року смертність на воді б’є рекорди: 704 смерті, майже 200 з яких — лише у липні. Показник перевищує навіть цьогорічні втрати на сході країни. Кар’єр на житловому масиві «Червоний Камінь» — популярне місце відпочинку. На водоймі часто можна зустріти відчайдухів, які зі скелі безстрашно пірнають у воду.
— Один раз с папой прыгали, а теперь уже с братом, — розповідає пірнальник Сашко. — Расскажи, а страшно прыгать? — Первый раз было страшно, потом уже нет. — Скажи, а с какой максимальной высоты ты прыгал? — питаємо у пірнальника Руслана. — Метров 6. — И не страшно? — Нет, но выше — уже страшно!
Місцеві відпочиваючі не з чуток знають про дурну славу цієї водойми. Багато подібних сміливців позбулися здоров’я та життя після пірнання зі скелі. Як кажуть місцеві, нещасні випадки у більшості трапляються з тими, хто не знає дна кар’єру.
Михайло, мешканець ж/м «Червоний Камінь»: «Я тут как-бы здесь вырос, тут тоже все перепрыгали, просто знаем дно. И часто были случаи, что не перелетали камни, не знали дна, ударялись об дно и не всплывали. Очень часто».
Таких зон відпочинку з печальною репутацією в Україні — тисячі. Ушкодження, які люди отримують на воді, лікарі називають травмою пірнальника.
Олексій Горегляд, завідувач поліклініки лікарні ім. Мечникова: «Как и любое время года, летняя пора несет с собой характерные травмы, и одной из них, самая серьезная на мой взгляд, является травма ныряльщика и утопление. Если человек ныряет, не зная глубины водоема, и упирается головой в дно при большой скорости, то происходит перелом, чаще всего — шейного отдела позвоночника, и тем самым повреждается спинной мозг, который и нервирует весь организм ниже поврежденного отдела».
Наслідки таких травм — глибока інвалідизація. Тіло паралізується нижче шиї, людина стає абсолютно залежною від оточуючих до кінця життя. Дорогі операції та довгий курс реабілітації вже повністю не повернуть втрачене здоров’я. Окрім надважких травм, пірнання з висоти може закінчитися смертю. За сім місяців на Дніпропетровщині загинуло на воді 57 людей. Цей показник перевищив цифру за весь минулий рік. Більшість нещасних випадків трапляється на неофіційних пляжах.
Дар’я Гречищева, начальниця сектору зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС у Дніпропетровській області: «У місті Дніпро у нас чергує у забезпеченні Монастирський острів, парк Воронцова і парк Придніпровськ. На офіційних пляжах у нас проводиться комісійна перевірка, тобто наші водолазні підрозділи обстежують дно і дивляться, що на дні знаходиться. Чистять, щоб не було небезпечних предметів, і ту зону, де можна купатись, вони огороджують буйками. Якщо говорити про неофіційні місця, то така перевірка не проводиться. Тому люди, якщо вони стрибають з мостів, пірсів, вони можуть натрапити на “неприємний сюрприз”, який знаходиться під водою, якого не видно».
Тоді як вберегтися від жахливих наслідків, щоб відпочинок не перетворився на трагедію? Згадайте народний вислів: не знаєш броду, не сунься в воду. Експерти радять відпочивати на офіційних облаштованих пляжах, де забезпечують місцевість для комфортного купання у водоймах, обстежують дно та наглядають за безпекою рятувальники. У стані сп’яніння не вдавати з себе героя. Адже за статистикою 90% випадків трапляються під дією алкоголю. У разі нещасного випадку надати першу допомогу потерпілому: витягти з води, перекласти через коліно так, щоби вісь хребта залишалася незмінною, а вода витекла з легень. Потім покладіть потерпілого на спину, на рівну тверду поверхню і чекайте “швидкої”.
Автор — Стас Коновалов Камера — Дмитро Большак, Руслан Герасименко, Олександр Вернигоров
9 канал