11 мільйонів гривень — стільки спрямувала Івано-Франківська обласна рада на фінансування спеціальної школи для дітей з порушеннями зору у селищі Вигода. Це єдиний заклад такого типу на Прикарпатті. У школі навчається 81 дитина.
Про освітні будні дітей у Вигодській спецшколі та про те, чи вистачає закладу грошей, дізнавалося Суспільне Карпати.
У Вигодській спеціальній школі для дітей з порушенням зору навчальні кабінети — у темряві. Там світяться лише окремі елементи — читальна машинка, яка озвучує текст. Також є реабілітаційний кабінет для дітей, які мають ДЦП. У спортзалі — піднята підлога для того, щоб була акустика. У комплексній лабораторії зорового розвантаження — інтерактивна підлога. За словами директорки школи Оксани Якимів, у закладі готові навчати до 120-ти дітей з порушеннями зору.
Там, де вчать бачити. Як працює Вигодська спецшкола для дітей з порушенням зору
“Діти навчаються, утримуються, проживають і харчуються у школі за рахунок держави. Тобто з батьків не стягується жодна плата за утримання дитини. 44% з цієї чисельності – це діти Вигодської територіальної громади. І, відповідно, 56 % — це діти з терен області”, — каже Оксана Якимів.
Із 2008-го року Вигодська спецшкола приймає дітей не тільки з порушеннями зору, а й з комплексними порушеннями. Усі вихованці мають батьків. Діти, які повинні їхати додому більше години, залишаються ночувати у школі з понеділка до п’ятниці. У зв’язку з карантином вони мешкають по одному.
Учень Роман Марусяк із села Шевченкове, яке поруч Вигоди, розповідає, що йому дуже подобається навчання. Коли закінчить школу, мовить хлопець, то працюватиме далекобійником: “Мої уроки улюблені – математика, українська мова. Також ритміка і розвиток мовлення, англійська”.
Мама близнят, які навчаються 10-му класі Вигодської спеціальної школи Ірина Томашевська каже, що дуже задоволена і рівнем освіти, і тим, як у закладі проходять заняття: “Діти розвиваються, навчаються. В них є багато і розвиткових занять, і корекційних, і, крім того, вони ще й покращують свій зір. Тому що тут вправи на зір вони проходять кожен раз. Я їх забираю, бо в мене один хлопчик, він у візку, тому я їх надовго не лишаю”.
У школі можна отримати повну загальну середню освіту. Щоправда, діти тут навчаються на рік довше.
“У дітей у робочому навчальному плані, окрім інваріантної складової предметів, які вивчають і у звичайній школі, є ще корекційно-розвиткові предмети. Зокрема, лікувальна фізкультура, корекція розвитку, соціально-побутове орієнтування, розвиток мовлення, – розповідає директорка Вигодської спеціальної школи Оксана Якимів. – Тобто ті спеціальні предмети, які спрямовані на розвиток тактильних і інших відчуттів слабозорої дитини”.
У школі є дев’ять пристроїв для корекції зору, які придбали за меценатські і грантові гроші. З їхньою допомогою лікують косоокість, роблять масаж очей та покращують зір в цілому.
Учениця школи Венера Кладько їздить додому тільки у вихідні. Зараз проходить курс лікування. Дивиться мультфільм на спеціальному пристрої для корекції зору.
“У звичайній школі дуже багато дітей, там нема такого, як тут. Тут набагато легше вчитися, вчителі приділяють тебі більше уваги, і зір покращується на вправах”, – говорить дівчина.
Вправи на покращення зору, які проходять учні, дають свій результат, каже лікарка-офтальмолог Вікторія Юрків. Трапляються випадки, коли дітей покидають школу через те, що у них вже покращився зір.
Джерело https://suspilne.media/125581-velikden-dla-bezhatkiv-prikarpatciv-prosat-dopomogti/