Рекомендації ВООЗ щодо врахування питань інвалідності під час спалаху COVID-19.

Рекомендації ВООЗ щодо врахування питань інвалідності під час спалаху COVID-19.
23 Квітня 2020
Друкувати цю новину

ВООЗ та органи охорони здоров’я по всьому світу вживають заходів для стримування спалаху COVID-19. Окремі категорії населення, зокрема люди з інвалідністю, можуть зазнавати більшого впливу COVID-19. Цей вплив можна пом’якшити, якщо ключові зацікавлені сторони впроваджуватимуть належні дії і захисні заходи.

НАІУ здійснено переклад Рекомендацій на українську мову. 

Чому необхідно враховувати додаткові питання стосовно людей з інвалідністю під час спалаху COVID-19?

Потрібно вживати заходів для того, щоб люди з інвалідністю завжди могли отримати доступ до необхідних їм медичних послуг, послуг водопостачання і санітарії, а також інформації в галузі охорони громадського здоров’я, в тому числі під час спалаху COVID-19.

Для людей з інвалідністю ризик зараження COVID-19 може бути вищим з огляду на такі чинники:

  • бар’єри, що перешкоджають дотриманню базових заходів гігієни, таких як миття рук (наприклад, рукомийники, раковини чи насоси подачі води можуть бути фізично недоступними або особі може бути фізично складно ретельно потерти руки);
  • проблематичність дотримання соціальної дистанції у зв’язку з потребою додаткової підтримки або перебуванням в інституційних закладах;
  • необхідність торкатися предметів для отримання інформації від оточуючого середовища чи для фізичної підтримки;
  • бар’єри, що перешкоджають отримувати інформацію з питань охорони громадського здоров’я.

Залежно від супутніх захворювань, для людей з інвалідністю в разі зараження підвищується ризик більш важкого перебігу COVID-19. Це може бути зумовлено:

  • тим, що COVID-19 ускладнює існуючі порушення здоров’я, особливо пов’язані з дихальною функцією, функціонуванням імунної системи, серцево-судинним захворюванням чи діабетом;
  • існуванням бар’єрів в отриманні медичної допомоги.

Непропорційно високий вплив спалаху на людей з інвалідністю також може пояснюватися серйозними перебоями в забезпеченні послуг, на які вони покладаються.

Бар’єри, з якими стикаються люди з інвалідністю, можна зменшити, якщо ключові зацікавлені сторони вживатимуть належних дій.

Міркування, які мають враховувати відповідні особи та структури

Дії для осіб з інвалідністю і членів їхніх домогосподарств

Знизьте потенційні ризики зараження COVID-19

Кожна особа з інвалідністю і члени її домогосподарства мають дотримуватися рекомендацій ВООЗ щодо базових заходів захисту під час спалаху COVID-19[1]. Якщо вам складно виконувати ці базові захисні заходи (наприклад, ви не маєте змоги користуватися рукомийником/ раковиною/насосом подачі води, щоб регулярно мити руки), спільно з родиною, друзями і піклувальниками визначте можливі адаптації. Крім того:

  • Максимально уникайте місць великого скупчення людей і мінімізуйте фізичний контакт з іншими людьми. Поміркуйте над тим, щоб відвідувати необхідні заклади поза піковими періодами. Якщо вони пропонують спеціальні години для людей з інвалідністю, відвідуйте їх у цей час.
  • Робіть покупки онлайн чи по телефону або попросіть про допомогу членів родини, друзів чи піклувальників, щоб уникнути необхідності перебувати в місцях великого скупчення людей.
  • Поміркуйте над тим, щоб запастися предметами першої необхідності, зокрема харчовими продуктами, ліками чи засобами медичного призначення, щоб ви рідше були змушені відвідувати громадські місця.
  • За можливості, працюйте з дому, особливо якщо ви зазвичай працюєте в умовах жвавого руху чи великого скупчення людей.
  • Забезпечте часту дезінфекцію допоміжних засобів, якщо ви ними користуєтеся. Йдеться про крісла колісні, тростини, ходунки, дошки для переміщення, білі тростини чи будь-який інший засіб, якого ви часто торкаєтеся і користуєтеся ним у громадських місцях.

Складіть план для забезпечення неперервного надання догляду і підтримки, яких ви потребуєте

  • Якщо ви покладаєтеся на піклувальників, поміркуйте нам розширенням кола осіб, до яких ви можете звернутися, на випадок, коли один з них чи більше занедужають або будуть змушені самоізолюватися.
  • Якщо ви організуєте допомогу піклувальників через агентство, поцікавтеся, які надзвичайні заходи вони передбачають для вирішення потенційної проблеми нестачі працівників. Варто з’ясувати з родичами і друзями, яку додаткову підтримку зможуть надавати вони, та обговорити варіанти розвитку подій, за яких вам можливо знадобиться до них звернутися.
  • Визначте відповідні організації у своїй громаді, куди ви можете звернутися, якщо потребуватимете допомоги.

Підготуйте членів свого домогосподарства до можливої ситуації, коли ви захворієте на COVID-19

  • Потурбуйтеся про те, щоб члени вашого домогосподарства, в тому числі друзі і родичі, яким ви довіряєте, володіли усією важливою інформацією, яка знадобиться у випадку вашого захворювання. Це може бути інформація про вашу медичну страховку, ліки, які ви приймаєте, і про те, як потрібно піклуватися про будь-яких ваших утриманців (дітей, літніх батьків чи домашніх улюбленців).
  • Переконайтеся в тому, що всі члени вашого домогосподарства знають, що вони мають робити, якщо ви заразилися COVID-19 або потребуєте допомоги.
  • Якщо вони поки не знайомі, представте одне одному людей, які входять до вашої мережі підтримки, щоб у разі вашого занедужання вони могли ефективно між собою комунікувати.
  • Ви маєте знати номер телефону відповідних служб телемедицини[2] та «гарячих» ліній на випадок, якщо у вас виникнуть запитання або якщо ви потребуватимете нетермінової медичної допомоги.

Психічне і фізичне здоров’я членів домогосподарства і піклувальників

  • Забезпечте, щоб усі члени вашого домогосподарства і піклувальники дотримувалися базових заходів захисту від зараження COVID-19.
  • Виконуйте рекомендації ВООЗ щодо підтримання психічного здоров’я і рекомендації про ведення існуючих неінфекційних захворювань під час спалаху COVID-19[3] [4].
  • Заохочуйте дітей з інвалідністю продовжувати гратися, читати, навчатися і підтримувати зв’язок із друзями за допомогою телефонних дзвінків, текстових повідомлень чи соціальних медіа.
  • Якщо у когось із членів вашого домогосподарства з’явилися симптоми вірусу, цю особу необхідно ізолювати, сказати їй носити маску і якомога швидше пройти тестування. Потрібно дезінфікувати всі поверхні та відстежувати стан здоров’я всіх членів домогосподарства для виявлення симптомів. За можливості, будь-кого, хто має супутнє захворювання чи знижений імунітет, потрібно перевести в окреме місце до завершення періодів ізоляції.

 

Дії для органів влади

Забезпечте доступність інформації та комунікації з питань охорони громадського здоров’я

  • Супроводжуйте титруванням і, за можливості, сурдоперекладом усі заходи і повідомлення, що транслюються в прямому ефірі чи в записі. До них належать звернення до країни, брифінги для преси і трансляції, що ведуються в прямому ефірі через соціальні засоби масової інформації.
  • Переведіть матеріали, призначені для інформування громадськості, в «зручний для читання» формат, щоб зробити їх доступними для людей з інтелектуальною інвалідністю чи когнітивними порушеннями.
  • Підготуйте доступні письмові інформаційні матеріали за допомогою відповідних форматів документів (наприклад, Word) зі структурованими заголовками, великим шрифтом, версії шрифтом Брайля і формати для сліпоглухих людей.
  • Додавайте підписи до зображень, які використовуються в документах чи в соціальних медіа. Використовуйте зображення, які є інклюзивними і не стигматизують інвалідність.
  • Працюйте спільно з організаціями людей з інвалідністю, в тому числі об’єднаннями, які провадять адвокаційну діяльність, і надавачами послуг у галузі інвалідності, щоб поширювати інформацію з питань охорони громадського здоров’я.

Здійснюйте цільові заходи, орієнтовані на людей з інвалідністю та їхні мережі підтримки

У взаємодії з людьми з інвалідністю та їхніми представницькими організаціями, оперативно визначте фіскальні та адміністративні заходи, як-от:

  • Фінансова компенсація для родин і піклувальників, яким доводиться на деякий час залишати роботу, щоб піклуватися про своїх близьких. Це може бути обмежена певним часовим періодом плата членам родини за підтримку, яку вони надають у звичайні робочі години.
  • Фінансова компенсація родинам і піклувальникам, що працюють у галузі обслуговування людей з інвалідністю на умовах погодинної оплати чи самозайнятості, в яких може виникнути потреба самоізолюватися і коли їхній вихід на роботу може призвести до підвищення ризику інфекції для людей з інвалідністю.
  • Запровадження гнучкої політики організації роботи з дому поруч із фінансовою компенсацією необхідних для цього технічних засобів.
  • Фінансові заходи (зазвичай в межах більш універсального комплексу заходів економічного стимулювання), що включають людей з інвалідністю, як-от: разові виплати особам, які відповідають встановленим критеріям, полегшення податкового тягаря, субсидіювання окремих позицій та/або пом’якшення відповідальності та допустиме відстрочення загальних видатків.
  • Вжиття належних заходів школами та іншими освітніми закладами для забезпечення неперервного освітнього процесу для учнів / студентів з інвалідністю, яким може бути необхідно навчатися вдома упродовж більш тривалих проміжків часу.
  • Забезпечення роботи «гарячої» лінії в множинних форматах (наприклад, телефон, електронна пошта), щоб люди з інвалідністю могли звертатися до органів влади, ставити запитання і піднімати питання, які їй турбують.

Вживайте цільових заходів, орієнтованих на надавачів послуг у галузі інвалідності, що працюють на рівні громади[5]

У взаємодії з надавачами послуг у галузі інвалідності визначте заходи для забезпечення неперервності надання послуг і пріоритетного доступу до засобів захисту:

  • Переконайтеся в тому, що агентства, які надають піклувальників для осіб з інвалідністю, мають плани щодо забезпечення неперервної діяльності в ситуаціях, коли кількість піклувальників, здатних виконувати свої обов’язки, може зменшитися.
  • Працюйте спільно з надавачами послуг у галузі інвалідності, щоб зменшити бюрократичні бар’єри для залучення нових працівників, дотримуючись при цьому заходів забезпечення захисту, таких як поліцейська перевірка піклувальників.
  • Розгляньте можливість впровадження короткотермінової фінансової підтримки для служб у галузі інвалідності, щоб забезпечити їхню фінансову стійкість в умовах, коли їм доведеться зіткнутися зі спадом операційної діяльності.
  • Організуйте «гарячу» лінію, за допомогою якої служби, що надають послуги людям з інвалідністю, зможуть звертатися до органів влади і піднімати питання, які їх турбують.
  • Встановіть для агентств, які забезпечують піклувальників для обслуговування людей з інвалідністю, пріоритет доступу до безкоштовних засобів індивідуального захисту, в тому числі масок, фартухів, рукавичок і санітайзерів для рук.
  • Забезпечте піклувальникам людей з інвалідністю доступ до тестування на COVID-19 поруч з іншими визначеними пріоритетними групами.

Приділяйте підвищену увагу людям з інвалідністю, які проживають у ситуаціях високого ризику

У співпраці з людьми з інвалідністю та їхніми представницькими організаціями визначте дії для захисту людей з інвалідністю, які можуть перебувати в ситуаціях високого ризику:

  • Простежте за тим, щоб агентства, які обслуговують людей з інвалідністю в інституційних закладах[6], розробили і впровадили плани забезпечення неперервності надання послуг.
  • Визначте людей з інвалідністю в тюрмах, в’язницях і виправних закладах та працюйте спільно з відповідними органами для реалізації заходів інфекційного контролю і визначення можливих непередбачуваних ситуацій.
  • Забезпечте, щоб безпритульні люди з інвалідністю забезпечувалися водою, продовольством, притулком і медичною допомогою нарівні з іншими і могли дотримуватися базових заходів захисту від зараження COVID-19.
  • Забезпечте, щоб потреби людей з інвалідністю були враховані в заходах із підготовки до спалаху COVID-19 і реагування на нього в складних гуманітарних умовах. Зокрема, йдеться про людей, які перебувають у ситуаціях примусового переміщення, проживають у таборах для біженців чи мігрантів, неформальних поселеннях чи в міських нетрях.

Забезпечте, щоб у надзвичайних заходах враховувалися потреби людей з інвалідністю

У взаємодії з людьми з інвалідністю та їхніми представницькими організаціями забезпечте врахування їхніх потреб в оголошеннях надзвичайної ситуації у зв’язку зі спалахом COVID-19.

  • Забезпечте, щоб піклувальники, які надають допомогу людям з інвалідністю, вважалися працівниками служб життєзабезпечення і щоб на них не поширювався комендантська година та інші карантинні заходи, які можуть негативно позначатися на неперервності надання послуг підтримки.
  • Робіть винятки із встановлених вимог, щоб людям з інвалідністю, які можуть зазнавати суттєвого дистресу внаслідок необхідності постійно перебувати вдома, було дозволено залишати свою домівку на короткі періоди і в безпечний спосіб упродовж комендантської години та інших карантинних заходів.
  • Забезпечте, щоб у надзвичайних заходах не було дискримінації за ознакою інвалідності. Надзвичайні заходи не повинні передбачати зменшення механізмів захисту прав людини для людей з інвалідністю, яких було поміщено в інституційні заклади.

 

Дії для працівників галузі охорони здоров’я

Забезпечте доступність, інклюзивність та посильну ціну медичної допомоги при COVID-19.

  • Дотримуйтеся рекомендацій ВООЗ для працівників галузі охорони здоров’я[7] під час спалаху COVID-19.
  • Працюйте над забезпеченням того, щоб усі клініки, які здійснюють тестування і надають послуги, пов’язані з COVID-19, були повністю доступними. Вирішіть проблему фізичних бар’єрів (таких як різновисокі проходи, сходи, місця, до яких складно дістатися, чи обладнання, яким складно користуватися); відносницьких бар’єрів (таких як соціальна стигматизація інвалідності та відмова в наданні основних послуг); та фінансових бар’єрів (таких як високі витрати у зв’язку з лікуванням чи доступом до закладу). Забезпечте поширення інформації про доступність медичних послуг, що надаються у зв’язку з COVID-19, серед людей з інвалідністю та їхніх піклувальників.
  • Подавайте інформацію в зрозумілих і різноманітних форматах відповідно до різних потреб. Не покладайтеся винятково лише на усну чи письмову інформацію, а також застосовуйте способи комунікації, зрозумілі для людей з інтелектуальними, когнітивними і психосоціальними порушеннями.
  • Надавайте консультації для людей з інвалідністю в форматі, коли вони перебувають вдома, в тому числі стосовно їхніх загальних медичних потреб та, у відповідних ситуаціях, потреб, пов’язаних із COVID-19.
  • Підготуйте і розповсюдьте інформацію для працівників галузі охорони здоров’я, щоб вони усвідомлювали потенційні медичні та соціальні наслідки COVID-19 для людей з інвалідністю.
  • Надавайте достатню підтримку людям з інвалідністю, які мають більш комплексні потреби, зокрема в умовах карантину чи ізоляції. За потреби, координуйте забезпечення догляду між медичними і соціальними службами, родинами і піклувальниками.
  • Забезпечте, щоб рішення про виділення дефіцитних ресурсів (наприклад, апаратів ШВЛ) не ґрунтувалися на існуючих порушеннях, високих потребах у наданні підтримки, оцінках якості життя чи наявних у медичній системі упередженнях щодо людей з інвалідністю. У визначенні приорітетності груп високого ризику дотримуйтеся рекомендацій ВООЗ[8].

Надавайте послуги телемедицини людям з інвалідністю

  • Проводьте консультації телефоном, за допомогою текстових повідомлень та відео-конференцій, щоб таким чином надавати медичну допомогу і психосоціальну підтримку людям з інвалідністю. Такі консультації можуть стосуватися їхнього загального стану здоров’я, включати потреби реабілітації та, у відповідних випадках, потреби, пов’язані з COVID-19.

 

Дії для надавачів послуг у галузі інвалідності, які працюють на рівні громади

Розробіть і впровадьте плани забезпечення неперервності послуг

  • Підготуйте план для сценарію, коли кількість працівників скорочується, та визначте дії для збільшення чисельності адміністративного і технічного персоналу, а також піклувальників, у відповідних ситуаціях.
  • Визначте дії і працюйте спільно з органами влади для зменшення бюрократичних бар’єрів для залучення нових працівників, водночас продовжуючи дотримуватися захисних заходів, таких як поліцейська перевірка для піклувальників.
  • Проводьте додаткові тренінги і, за можливості, розробляйте он-лайнові модулі для підготовки нових кадрів і працівників, які мають виконувати ширше коло функцій.
  • У взаємодії з іншими місцевими агентствами, які надають послуги в галузі інвалідності та забезпечують піклувальників, визначте порядок пріоритетності найбільш критично необхідних послуг для людей з інвалідністю і послуг, щодо яких вкрай важливо залишити можливість їх надання. Визначте, хто з клієнтів є найбільш вразливим до скорочення послуг.

Часто комунікуйте з людьми з інвалідністю та їхніми мережами підтримки

  • Надавайте додаткову цільову інформацію про COVID-19, особливо виділяючи інформацію, актуальну для людей з інвалідністю та їхніх мереж підтримки. Сюди може належати інформація про план забезпечення неперервності послуг, номери телефонів служб телемедицини та «гарачих» ліній; місця, де можна отримати доступні медичні послуги; та місця, де можна отримати доступ до санітайзерів для рук чи обладнання для стерилізації, коли їхні запаси вичерпуються або в ситуаціях, коли вони можуть бути змушені самоізолюватися.
  • Для поширення інформації використовуйте різноманітні комунікаційні платформи, як-от телефонні дзвінки, текстові повідомлення та соціальні медіа і, за потреби, переводьте існуючу інформацію в доступні формати.

Зменшуйте потенційні можливості зараження COVID-19 під час надання послуг для людей з інвалідністю в громаді

  • Проводьте навчальну підготовку та оперативно підвищуйте кваліфікацію працівників, які забезпечують догляд за людьми з інвалідністю, в напрямі інфекційного контролю.
  • Забезпечте піклувальникам і надавачам послуг у галузі інвалідності доступ до засобів індивідуального захисту, в тому числі масок, рукавичок і санітайзерів для рук; поміркуйте над збільшенням замовлень на цю продукцію.
  • Надавайте відповідні послуги в галузі інвалідності шляхом консультування на дому або за допомогою схожих платформ, таких як використовуються в телемедицині.
  • В інтернатних закладах зважте можливість впровадження таких дій:
  • Зміна годин відвідування для зменшення ризику інфекції, наприклад, планування графіку відвідувань таким чином, щоб персонал мав змогу ефективніше забезпечувати моніторинг і прибирання, враховуючи при цьому потенційний вплив на психічне здоров’я проживаючих.
  • Впровадження додаткових заходів ізоляції та інфекційного контролю для проживаючих, які нездужають або які не були госпіталізовані, наприклад, вказівка проживаючому носити маску і залишатися у кімнаті, доступ до якої обмежено, а також обмеження відвідувань.

Надавайте достатню підтримку людям з інвалідністю, які мають комплексні потреби

  • Визначте людей з інвалідністю, які мають більш комплексні потреби, та у взаємодії з ними, їхніми родинами і агентствами із забезпечення підтримки у громаді визначте непередбачувані ситуації на випадок, коли кількість піклувальників буде обмежена або коли не буде жодного.
  • З’ясуйте потенціал для підвищення насильства, ігнорування і жорстокого поводження стосовно людей з інвалідністю внаслідок соціальної ізоляції чи збою повсякденного розпорядку дня, допомагайте пом’якшити ці ризики, наприклад, організуйте доступну «гарячу» лінію, за якою можна повідомляти про подібні випадки.

 

Дії для інституційних закладів

Зменшуйте потенційні можливості зараження COVID-19

Впровадьте невідкладні заходи для зменшення потенційних можливостей зараження COVID-19 в інституційних закладах:

  • Визначте, хто належить до групи найвищого ризику, та у взаємодії з ними, їхніми родинами і працівниками впроваджуйте заходи інфекційного контролю.
  • Забезпечуйте чистоту і дотримання санітарно-гігієнічних умов у закладах, зокрема наявність і доступність санітарно-гігієнічних приміщень, умивальників та санітарно-гігієнічних засобів.
  • Зменшуйте скупчення людей, наскільки це можливо, змінивши розподіл місць.
  • Зменшіть кількість людей у психіатричних лікарнях, за можливості, шляхом впровадження програм ранньої виписки в комплексі із наданням адекватної підтримки для життя в громаді.
  • Забезпечте, щоб резиденти мали доступ до інформації про COVID-19 і знали, як дотримуватися базових заходів захисту.
  • Впроваджуйте захисні заходи для профілактики поширення інфекцій у години відвідувань та створіть умови для спілкування з родинами і зовнішнім світом у інший спосіб (наприклад, за допомогою телефону, інтернету, відео-зв’язку).

Підготуйтеся до випадків захворювання на COVID19 в інституційних закладах

  • Забезпечуйте тестування і медичну допомогу резидентам, за потреби; направляйте резидентів до відповідних медичних закладів, коли це необхідно.
  • Підготуйтеся до збільшення потреби в працівниках супроводу для забезпечення догляду за тими, у кого хвороба COVID-19 протікає в легкій формі і хто не потребує госпіталізації.
  • Забезпечуйте резидентів з інвалідністю і працівників належними засобами індивідуального захисту, за потреби.
  • Впроваджуйте заходи інфекційного контролю для резидентів із COVID-19, які не потребують госпіталізації (наприклад, скажіть їм носити маску та обмежити контакти з іншими резидентами).

Забезпечуйте достатню підтримку резидентам з інвалідністю

  • Забезпечуйте підтримання достатнього рівня кадрових ресурсів і засобів, щоб гарантувати неперервність догляду і підтримки для резидентів.
  • Забезпечте доступ до психосоціальної підтримки для резидентів, які відчувають дистрес під час спалаху, в тому числі шляхом залучення психосоціальних служб, які надають підтримку по телефону чи онлайн, а також за допомогою організації взаємопідтримки.

Гарантуйте права резидентів під час спалаху COVID-19

  • Переконайтеся і гарантуйте, щоб під час спалаху резиденти не зазнавали жорстокого ставлення чи ігнорування, і щоб до них не застосовувалися чи не посилювалися заходи примусу.
  • Забезпечте подальше функціонування та ефективність існуючих механізмів моніторингу і розгляду скарг.

 

Дії для громади

Базові заходи захисту, яких має дотримуватися широка громадськість

  • Дотримуйтеся рекомендацій, підготовлених ВООЗ, щодо базових заходів захисту від COVID-19. Поставтеся серйозно до ризику COVID-19: навіть якщо для вас немає високої небезпеки розвитку серйозних симптомів, ви можете передати вірус комусь, для кого така небезпека існує.

Роботодавці мають сприяти гнучким умовам організації праці та заходам інфекційного контролю

  • Дотримуйтеся рекомендацій ВООЗ щодо підготовки робочого середовища до спалаху COVID-19[9].
  • За можливості, впроваджуйте гнучкі умови організації праці, які дають змогу людям з інвалідністю працювати дистанційно. Забезпечте, щоб у них були необхідні технічні засоби, в тому числі будь-які допоміжні засоби, зазвичай наявні на роботі.
  • Якщо організувати роботу дистанційно неможливо, поміркуйте над тим, щоб дозволити людям з інвалідністю, для яких існує висока небезпека розвитку важких симптомів, взяти відпустку (в тому числі оплачувану) до тих пір, поки ризик зараження не зменшиться. З’ясуйте, яка державна політика з цього питання і яку підтримку можуть отримати роботодавці для впровадження цих заходів.
  • Забезпечте доступність заходів інфекційного контролю на робочому місці, таких як пункти санітарної обробки рук.

Забезпечення власниками магазинів ширшого доступу до магазинів для вразливих категорій населення

  • Розгляньте можливість встановлення в графіку роботи магазину спеціальних годин для людей з інвалідністю та інших потенційно вразливих груп; або обміркуйте інші альтернативні способи, які дають змогу людям з інвалідністю робити покупки (наприклад, доставка, онлайн).

Додаткова підтримка особі з інвалідністю з боку родини, друзів, сусідів

  • Регулярно спілкуйтеся з особою з інвалідністю, щоб надавати емоційну і практичну підтримку, з урахуванням чинних обмежень щодо підтримання соціальної ізоляції.
  • Слідкуйте за тим, як ви говорите про COVID-19 і не посилюйте будь-який існуючий стрес.

 

[1] https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

[2] Телемедицина ─ надання медичної допомоги поза традиційними медичними закладами за допомогою використання телекомунікацій і віртуальних технологій.

[3] https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/mental-health-considerations.pdf?sfvrsn=6d3578af_2

[4] https://www.who.int/who-documents-detail/covid-19-and-ncds

[5] До надавачів послуг у галузі інвалідності на рівні громади можуть належати агентства, які забезпечують послуги піклувальників, спеціалізовані можливості працевлаштування або спеціалізовані види терапії і консультування для людей з інвалідністю.

[6] До інституційних закладів належать тюрми, психіатричні лікарні та будинки-інтернати.

[7] https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-rights-roles-respon-hw-covid-19.pdf?sfvrsn=bcabd401_0

[8] https://www.who.int/ethics/publications/infectious-disease-outbreaks/en/

[9] https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/getting-workplace-ready-for-covid-19.pdf?sfvrsn=359a81e7_6

 

Завантажити рекомендації ВООЗ ви можете за посиланням.

 

Реєстраційний номер ВООЗ: WHO/2019-nCoV/Disability/2020.1

© Всесвітня організація охорони здоров’я, 2020.

Деякі права збережено.

Ця робота розповсюджується на умовах ліцензії CC BY-NCSA 3.0 IGO.

 

  Категорія: