Публікуємо відповідь Офісу Президента на звернення НАІУ стосовно врегулювання проблемних питань, пов’язаних з прийняттям Закону України № 2620-ІХ

Публікуємо відповідь Офісу Президента на звернення НАІУ стосовно врегулювання проблемних питань, пов’язаних з прийняттям Закону України № 2620-ІХ
4 Травня 2023
Друкувати цю новину

ГРОМАДСЬКА СПІЛКА
«ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ГРОМАДСЬКЕ
ОБ’ЄДНАННЯ «НАЦІОНАЛЬНА
АСАМБЛЕЯ ЛЮДЕЙ З
ІНВАЛІДНІСТЮ УКРАЇНИ»

Повідомляємо, що в Офісі Президента України розглянуто звернення стосовно врегулювання проблемних питань, пов’язаних з прийняттям 21 вересня 2022 року Верховною Радою України Закону України № 2620-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон).

«Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової політики, політики у сфері соціального захисту, спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади.

За Законом України «Про Кабінет Міністрів України» до основних повноважень Кабінету Міністрів України у сферах соціальної політики, охорони здоров’я належить, зокрема, забезпечення проведення державної соціальної політики, ужиття заходів щодо підвищення реальних доходів населення та забезпечення соціального захисту громадян; забезпечення підготовки проектів законів щодо державних соціальних стандартів і соціальних гарантій; забезпечення проведення державної політики у сферах охорони здоров’я, доступності для громадян послуг медичних та фізкультурно-оздоровчих закладів (пункт 2 частини першої статті 20).

З урахуванням викладеного Уряду запропоновано опрацювати порушені у зверненні питання та поінформувати про результати. Водночас звертаємо увагу, що Законом передбачено приєднання Фонду соціального страхування України (ФССУ) до Пенсійного фонду України. Запровадження єдиної системи управління коштами та єдиної інформаційної системи, а також посилення державного контролю за використанням коштів соціального страхування покращить виконання ключових функцій, пов’язаних зі здійсненням страхових виплат, зокрема, у разі тимчасової втрати працездатності та нещасних випадків на виробництві.

Ці функції передані до Пенсійного фонду України як найбільш розвинутої мережі територіальних органів управління в системі соціального страхування. Можливості інформаційної системи Пенсійного фонду вже дозволили запровадити електронний лікарняний. Подальша цифровізація процесів скоротить строки проходження коштів та дасть змогу пришвидшити отримання страхових виплат та соціальних послуг.

Відповідно до норм Закону одноразові, мінімальні, максимальні страхові виплати у разі нещасного випадку на виробництві прив’язані не до прожиткового мінімуму, а до мінімальної заробітної плати, що дозволяє їх збільшити та забезпечити їх постійне зростання.

Щодо забезпечення потерпілих на виробництві лікуванням та реабілітацією повідомляємо, що законодавство щодо лікування та реабілітації в Україні зазнало глобальних змін і регулюється спеціальними законами, зокрема законами України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я». Законом пропонується привести законодавство щодо соціального страхування до прийнятих нових законів у сфері охорони здоров’я та реабілітації й усунути дублювання положень щодо окремих гарантій.

Так, частиною третьою статті 36 Закону встановлено, що потерпілі мають право на лікування та реабілітацію у сфері охорони здоров’я в закладах охорони здоров’я, що проводяться відповідно до вимог законів України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я». Заходи з реабілітації у сфері охорони здоров’я передбачають медикаментозне лікування в рамках компетенцій лікаря фізичної та реабілітаційної медицини, фізичну терапію, ерготерапію, терапію мови та мовлення, забезпечення протезуванням, ортезуванням, інші допоміжні засоби реабілітації, що надаються відповідно до загальної мети та завдань реабілітації, зазначених в індивідуальному реабілітаційному плані. Допомога з тимчасової непрацездатності потерпілим виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу).

Державна політика у сфері охорони здоров’я реалізовується програмою медичних гарантій, яка спрямована на досягнення універсального охоплення, в тому числі шляхом забезпечення основних потреб населення в медичних та реабілітаційних послугах, лікарських засобах, медичних виробах, забезпечення фінансового захисту пацієнтів шляхом попередження витрат на охорону здоров’я та витрат, що призводять до збідніння, рівного доступу пацієнтів до гарантованих державою медичних послуг, лікарських засобів, медичних виробів.

До Програми медичних гарантій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2022 № 1268 у 2022 році включено новий пакет «Комплексна реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Завдяки цьому в українських медичних закладах застосовуватиметься європейський підхід в реабілітації, коли мультидисциплінарна команда фахівців комплексно працюватиме з пацієнтом. Саме така мультидисциплінарна та якісна реабілітаційна допомога дозволить у максимально короткі строки повернути пацієнтів до повноцінного життя.

Згаданою постановою Уряду також збільшено тариф на реабілітацію у стаціонарних умовах майже втричі – до 33 тис. гривень.

Стосовно забезпечення застрахованих осіб лікуванням у відділеннях санаторно-курортного закладу інформуємо, що відповідно до статті 11 Закону України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я» до реабілітаційних відділень, підрозділів, які надають реабілітаційну допомогу, належать, зокрема, стаціонарні відділення післягострої та довготривалої реабілітації, створені на базі санаторно-курортних установ незалежно від відомчого підпорядкування, типу і форми власності.

Законом також приводиться у відповідність до єдиних підходів забезпечення прав осіб з інвалідністю. Так, пільги щодо забезпечення автомобілем, допоміжними засобами реабілітації, санаторно-курортним лікуванням особи з інвалідністю зможуть реалізувати в рамках виконання Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні». Зокрема, відповідно до положень статті 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» особи з інвалідністю і діти з інвалідністю за наявності медичних показань мають право на безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками.

Щодо забезпечення соціальними послугами та послугами медичного догляду для громадян, які потерпіли внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, інформуємо про таке.

Законом № 1105 від 23 вересня 1999 року «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105) у редакції, що діяла до 01.01.2023, передбачалося отримання потерпілими на виробництві соціальних послуг і спеціального медичного догляду. Проте потерпілі на виробництві фактично такі послуги не отримували – їм ці послуги «надавали» коштами.

Водночас за Законом № 1105 у новій редакції соціальні послуги та медичний догляд надаються саме як послуги через широку мережу інфраструктури, яка є в державі, а держава оплачує надавачам відповідні послуги.

Так, на сьогодні у Програмі медичних гарантій наявний пакет «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям», яким передбачено надання паліативної медичної допомоги пацієнтам (дорослим та дітям) за місцем їх перебування, в тому числі зі створенням стаціонару вдома за потреби, та/або з використанням засобів телекомунікації у цілодобовому режимі.

Окремо варто звернути увагу на зменшення розміру ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ) внаслідок проведеної податкової реформи на початку 2016 року. Розмір ЄСВ було зменшено з диференційованих 36,76 – 49,7% до 22% та скасовано утримання внеску із заробітної плати працівників. Це призвело до зменшення надходжень до фондів соціального страхування, що у свою чергу спричинило стрімке зростання дефіциту їх бюджетів (шо перебалансовувалось коштами з державного бюджету як покриття дефіциту Пенсійному фонду), неможливості забезпечення зас трахованих осіб передбаченими законодавством страховими гарантіями за рахунок ЄСВ.

Останні роки рівень надходжень ЄСВ до Фонду соціального страхування не відповідав темпам та розмірам зростання страхових виплат і послуг. Як наслідок, заборгованість по виплатах з Фонду соціального страхування набула постійного характеру і критичних показників. Для забезпечення страхових виплат Урядом виділялися кошти з Державного бюджету України.

Зміни до Закону № 1105 щодо соціального страхування з урахуванням впроваджених реформ у сфері реабілітації, надання соціальних послуг, підтримки найбільш уразливих верств населення, можливості фінансування гарантій для застрахованих осіб за різними програмами, в тому числі з державного бюджету, сприятимуть охопленню цих осіб державною підтримкою.

Ураховуючи важливість забезпечення підтримки потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, передбаченої положеннями Закону, Офіс Президента України звернувся до Кабінету Міністрів України щодо прискорення підготовки та прийняття всіх нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

На виконання вимог Закону № 1105 Міністерством соціальної політики України розроблено проекти постанов Кабінету Міністрів України, які дадуть змогу забезпечити наданням соціальних послуг, послуг медичного догляду, допоміжними засобами реабілітації (ДЗР), медичними засобами всіх потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (відповідно до оцінки потреб індивідуально кожного).

4 квітня 2023 року на засіданні Уряду було прийнято одну з цих постанов (постанова КМУ № 317 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1301 і від ЗО грудня 2022 р. № 1467»), яка дозволяє реалізувати право громадян, які потерпіли внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, на забезпечення ДЗР. Відповідно до постанови впроваджується механізм отримання потерпілими на виробництві технічних засобів реабілітації з Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю

Також прийнятою постановою урегульовано питання забезпечення потерпілих медичними виробами та засобами (пелюшки, підгузки, катетери, інші необхідні засоби). Відтепер таке забезпечення здійснюватиметься через структурні підрозділи охорони здоров’я на місцях, за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Водночас, за інформацією, отриманою в робочому порядку, проект постанови Кабінету Міністрів України, що врегульовує питання забезпечення соціальними послугами з догляду та медичною допомогою потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які їх потребують, поданий Міністерством соціальної політики України на розгляд Кабінету Міністрів України.

 

Заступник Керівника Офісу Президента України   СОКОЛООВСЬКА

 

  Категорія: