07 листопада 2014 року відбулася офіційна церемонія підписання грантових угод на загальну суму понад 1 млн. грн. між Програмою розвитку ООН та 7 громадськими організаціями з різних областей України, що допомагатимуть вимушеним переселенцям.
В рамках грантового конкурсу «Сприяння процесам відновлення життєдіяльності внутрішньо переміщених осіб (ВПО)» було отримано 54 проєктні пропозиції. За рішенням ПРООН гранти надано семи організаціям:
За даними УВКБ ООН, що були оприлюднені 24 жовтня 2014 р., в Україні нараховується понад 430 тис. внутрішньо переміщених осіб. Більшість із них потребує притулку, засобів існування, психологічної підтримки та допомоги у влаштування на новому місці.Проєкти, що підтримуватимуться ПРООН мають на меті сприяти вирішенню ключових проблем внутрішньо переміщених осіб.
«Уявіть собі життя вимушеного переселенця. У вас немає постійного житла, роботи, доходів, і ви не впевнені, чи зможете колись повернутися додому. Наближається зима, а ви мешкаєте у приміщенні, що не пристосовано до холоду, там нема опалення і дме з вікон. Ваші діти не мають підручників, теплого одягу та взуття. Сьогодні в таких умовах живе майже пів-мільйона людей в Україні», – зазначила Ініта Пауловіча, заступник Постійного Представника ПРООН в Україні: «ПРООН з максимальною серйозністю ставиться до проблем вимушених переселенців. Ми переглянули наші плани реагування на кризу та розпочинаємо декілька нових програм, що допоможуть людям, які опинилися в скрутній ситуації, та сприятимуть відновленню міст і сіл, що постраждали в ході конфлікту».
«Ми щиро вдячні Програмі розвитку ООН за підтримку нашого проєкту. Завдяки фінансуванню ми зможемо зробити наш телефон довіри цілодобовим (з березня і до тепер він працював лише кілька годин вдень), здійснити регулярні виїзди в місця компактних поселень та надавати психологічну підтримку. За 4 місяця проєкту близько 1,5 тисячі осіб отримають таку допомогу», –зазначила Олена Корнєєва, директор з розвитку громадської організації «Свідомі люди».
«Завдяки грантовій допомозі від ПРООН ми забезпечимо переміщених осіб необхідною інформацією через онлайн-платформу та кол-центр. Наші партнерські організації в м. Краматорськ та м. Добропілля Донецької області зможуть продовжити роботу з організації Центрів з прийому та розселення переселенців, зі збору гуманітарної допомоги, а також надання правової та психологічної підтримки. Також ми організуємо Школу волонтерів, які будуть працювати з переміщеними особами», –доповів Олександр Горбатко, головний координатор волонтерської ініціативи «Донбас СОС».
«У Полтавській області понад 17 000 переміщених осіб, серед яких жінки з дітьми, люди похилого віку та з інвалідністю, потребують невідкладної допомоги. Місцеві бюджети не розраховані на таку категорію як вимушено переміщені особи та на кінець року є практично вичерпаними. Грант Програми розвитку ООН допоможе нам забезпечити індивідуальний підхід та супровід цих сімей фахівцями для отримання ними необхідної допомоги», – ділиться проблемами регіону Надія Тимошенко, заступник виконавчого директора громадської організації «Світло надії».
Загальний обсяг фінансування проєкту Програми розвитку ООН «Оперативне реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб», в рамках якого проходив грантовий конкурс, складає 100 000 дол. Діяльність проєкту розповсюджується на області, де розташована найбільша кількість ВПО, а саме: Київська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Одеська та Полтавської області, а також окремі регіони Донецької та Луганської областей.
Довідкова інформація
Серед інших заходів Програми розвитку ООН, спрямованих на допомогу та підтримку внутрішньо переміщених осіб, варто зазначити наступні:
– Координація розповсюдження гуманітарної допомоги ВПО на суму 1,5 млн. доларів, яку отримають близько 45 тис. внутрішньо переміщених осіб.
– Допомога місцевим громадам у відновленні малої інфраструктури у Донецькій та Луганських областях на суму понад 700, 000 доларів США в рамкахтретьої фази Проєкту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».
– Спільно з Міністерством соціальної політики України, було проведено навчальні тренінги з надання першої психологічної допомоги для понад 130соціальних працівників з різних куточків України, зокрема, з Донецької та Луганської областей, та 30волонтерів, які працюють з переселенцями.
– Спільно з Міністерством соціальної політики, були розроблені, надруковані та розповсюджені 4 випуски інформаційних буклетів для внутрішньо переміщених осіб:
– Спільно з волонтерською організацією «Донбас SOS» було надруковано та розповсюджено буклети про те, як вижити в зоні військових дій.
– Тубдиспансери Краматорська було забезпечено діагностичним обладнанням та матеріалами.
– Методичні рекомендації щодо надання першої психологічної допомоги переміщеним особам були упорядковані, надруковані та розповсюджені.
– 7 громадських організацій, які займатимуться документуванням порушень прав людини на Донбасі, наданням юридичної та психологічної допомоги, а також побудовою діалогу та примиренням між різними групами, отримали гранти на загальну суму майже 500,000 гривень.
– Підписано Меморандум про співпрацю між ПРООН та Державним центром зайнятості для допомоги вразливим категоріям населення, у тому числі вимушеним переселенцям, щодо працевлаштування.
****
Проєкт Програми Розвитку ООН«Оперативне реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб»
Загальна мета проєкту «Оперативне реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб» – це сприяння зміцненню миру та сталого розвитку завдяки інтеграції внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на нових місцях проживання та їх повернення до рідних домівок. На сьогоднішній день ключовими проблемами, з якими стикаються ВПО, є потреби гуманітарного характеру, а саме нестача засобів існування та питання, що пов’язані з інтеграцією та особистою безпекою.
Конкретними цілями проєкту є (а) розвиток потенціалу уряду для ефективного координації, планування та управління проєктами, що стосуються ВПО; (б) створення середовища для відкритого та вільного доступу ВПО до соціальних і комунальних послуг за допомогою надійних інформаційних систем; (в) поліпшення умов життя і засобів до існування ВПО та приймаючих громад; (г) сприяння міцної інтеграції/реінтеграції та соціальної злагоди.
Загальний обсяг фінансування проєкту складає 100 000 дол. США. Бенефіціарами проєкту є ВПО, приймаючі громади, а також центральні і місцеві органи влади. Таким чином, діяльність проєкту розповсюджується на області, де розташована найбільша кількість ВПО, а саме: Київська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Одеська та Полтавської області, а також окремі регіони Донецької та Луганської областей.
За додатковою інформацією прохання звертатися до Координатора прес-служби – Євгена Зеленка, email Yevgeniy.zelenko@undp.org, тел. +38 (044) 253-93-63.
ПРООН в Україні