У період з 2020 по 2023 роки в Україні діяв проєкт «Різноманіття. Рівність. Єдність», який реалізовувала Національна Асамблея людей з інвалідністю України (далі – НАІУ) за підтримки Українського Жіночого Фонду (далі – УЖФ) та Уряду Канади.
Метою проєкту було сприяння єдності жіночих організацій та організацій жінок з інвалідністю у відстоюванні прав жінок та дівчат з інвалідністю, подолання стереотипів та впровадження питань інвалідності в політику гендерної рівності.
Під час реалізації проєкту ставилися такі завдання: підвищення спроможності організацій жінок з інвалідністю в питаннях просування гендерної рівності при формуванні політики на місцевому рівні, а також підвищення обізнаності жіночих організацій з питань інвалідності та захисту прав дівчат та жінок з інвалідністю та підтримка адвокаційних кампаній, які сприятимуть впровадженню гендерно чутливої політики на місцевому та всеукраїнському рівнях і покращення рівня життя жінок.
Про успіхи та виклики проєкту «Різноманіття. Рівність. Єдність» говорилося під час підсумкового Круглого столу, який відбувся 20 квітня 2023 року в Києві. Учасниками заходу стали представниці/ки жіночих організацій жінок /осіб з інвалідністю, жіночих/феміністичних організацій, органів державної та місцевої влади, фахівці.
З вітальним словом до присутніх звернулася Генеральний Секретар НАІУ Вікторія Назаренко.
«Чудово, що в рамках реалізації цього проєкту ми дійсно почали говорити однією мовою в питаннях захисту прав жінок з інвалідністю. Феміністичні/ жіночі організації стали частиною цього загального руху організацій жінок з інвалідністю. Я би позитивно відмітила те, що ми змінювали разом і адвокатували певні речі на національному рівні. Наприклад, ратифікація ВР України Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок та домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (далі – Стамбульська конвенція). Також, загальна адвокаційна кампанія щодо доступу всіх жінок до гінекологічних послуг об’єднала всіх жінок, фахівців, адміністрації медичних закладів. Попри те, що війна, нам вдалося обладнати 7 гінекологічних кабінетів в різних областях України універсальними гінекологічними кріслами».
Неля Ковалюк, представниця Урядової уповноваженої з прав осіб з інвалідністю в Житомирській області привітала всіх від імені Тетяни Баранцової, Урядової уповноваженої з прав осіб з інвалідністю. Пані Неля наголосила на важливості піднятої теми – об’єднання всіх жінок для захисту своїх права. Однією із складових проекту стали питання доступності жінок з інвалідністю до медичних послуг, зокрема забезпечення репродуктивних прав жінок та чоловіків з інвалідністю.
«Проєкт дав можливість говорити про наші репродуктивні права на національному та місцевому рівнях, про якісні послуги. Але не тільки говорити, але й діяти і це є великим позитивом».
Керівниця проєкту «Різноманіття. Рівність. Єдність» Лариса Байда представила результати реалізації проєкту, розповіла про виклики, які з’явилися при реалізації проєкту і шляхи їх подолання. Одними із викликів була розрізненість жіночого руху в питаннях гендерної рівності та інвалідності; низька обізнаність державних службовців щодо використання гендерного підходу та інвалідності в плануванні, складанні бюджету, реалізації, моніторингу та оцінювання всіх політик та програм; існування стереотипів щодо дівчат та жінок з інвалідністю та інші.
Проєкт змінив ситуацію на краще шляхом зосередження своєї діяльності на наступних моментах:
Про свою діяльність в рамках проєкту розповідали лідери та лідерки громадських організацій осіб з інвалідністю: Валентина Добридіна-Чернівецька область, Валентина Кононенко – Запорізька область, Олег Лепетюк – Харківська область, Світлана Демко – Вінницька область, Ірина Твердохліб – Полтавська область; Леся Перепеченко – Київська область; Ольга Журавльова – Черкаська область; Дарія Неколюк-Сасса – Сумська область, Ярослав Грибальський – Львівська область.
Важливою складовою реалізації проєкту стала кампанія «Доступні гінекологічні послуги для кожної». Жінки вразливих груп часто зіштовхувалися із порушенням своїх прав на доступ до медичних послуг. Причин безліч. Це недоступність лікарень і гінекологічних кабінетів, зокрема для жінок з різними порушеннями, вагітних, жінок похилого віку, погане транспортне сполучення, економічна недоступність послуг. Ще однією серйозною проблемою є численні стереотипи з боку лікарів та інших медичних працівників, які, зокрема, стосуються репродуктивних прав жінок з інвалідністю. Коли почалася війна, кампанія продовжилась далі. Нам вдалось в 7 медичних закладах 7 областей України забезпечити доступність гінекологічних послуг для жінок.
Великими викликами для реалізації проєкту «Різноманіття. Рівність. Єдність» стали пандемія Ковід-19 та повномасштабне вторгнення російських військ на територію України. Деякі заходи доводилося проводити лише онлайн, а з кінця лютого 2022 року організації, що раніше займалися лише захистом прав жінок, змушені були терміново переорієнтовувалися на вирішення гуманітарних проблем, спричинених війною.
Під час заключного Круглого столу проєкту «Різноманіття. Рівність. Єдність» учасниками було висловлено сподівання, що проєкт продовжить свою роботу.
Цей проєкт дійсно потрібен усім жінкам. Він сприяв об’єднанню наших рухів, дав нові знання. Ми відчули себе єдиною командою, яка відстоює права жінок, у тому числі з інвалідністю.