НАІУ взято участь в презентації Спеціальної доповіді Уповноваженого Верхової Ради України з прав людини

НАІУ взято участь в презентації Спеціальної доповіді Уповноваженого Верхової Ради України з прав людини
21 Грудня 2023
Друкувати цю новину

21 грудня 2023 року представник Національної Асамблеї людей з інвалідністю України Павло Ждан, взяв участь в презентації Спеціальної доповіді Уповноваженого Верхової Ради України з прав людини щодо стану додержання соціальних та економічних прав повнолітніх осіб, які потребують опіки та піклування, в умовах дії правового режиму воєнного стану.

Метою підготовки Спеціальної доповіді, презентація якої відбулася в приміщенні Секретаріату Уповноваженого, є привернення уваги органів державної влади та органів місцевого самоврядування, представників громадських організацій до питань захисту прав цієї вразливої категорії громадян, які потребують особливого захисту з боку держави.

Зокрема, в Спеціальній доповіді зазначено, що органи влади не мають уніфікованого обліку недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, що унеможливлює здійснення контролю за додержанням прав і свобод таких осіб. Так, за даними Центральної виборчої комісії їх 35372 особи, Мінсоцполітики – 26880 осіб, Нацсоцслужби – 31075 осіб, обласних, Київської міської державних адміністрацій – 34342 особи. Інформацією про осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, взагалі ніхто не володіє.

З поміж іншого в Спеціальній доповіді йдеться про наявність також численних прогалин в законодавстві та проблем в практичній його реалізації, зокрема про недотримання своїх обов’язків органами влади, опікунами та піклувальниками в частині захисту прав повнолітніх недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, а також містяться рекомендації виправлення ситуації з означеного приводу на краще.

Павло Ждан від імені Національної Асамблеї людей з інвалідністю України подякував Уповноваженому Верхової Ради України з прав людини Дмитру Лубінцю та Секретаріату Уповноваженого за підготовку Спеціальної доповіді та висловив готовність до співпраці.

Крім того, представник НАІУ нагадав учасникам презентації про урядовий проєкт Закону України «Про опіку та піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, цивільна дієздатність яких обмежена» (реєстр. № 3786 від 20.01.2016 року), який мав на меті визначити основні правові, соціальні та організаційні засади і гарантії державної політики з питань опіки та піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, цивільна дієздатність яких обмежена, але невиправдано був відкликаний Урядом.

Також Павло Ждан повідомив, що у Верховній Раді України більше року зареєстрований і перебуває без розгляду проєкт Закону України «Про внесення зміни до частини шостої статті 300 Цивільного процесуального кодексу України щодо строку дії рішення про визнання особи недієздатною у період дії воєнного стану в Україні» (реєстр. № 7199 від 19.03.2022), яким пропонується встановити, що у разі якщо строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною закінчується у період дії воєнного стану на території України, таке рішення продовжує діяти у цей період та протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану. З цього приводу Дмитро Лубінець оголосив, що звернеться до Верховної Ради України з листом щодо необхідності прискорення розгляду даного законопроєкту.

********

Інформацію розміщено в рамках реалізації проєкту «Криза в Україні: Реагування та відновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю під керівництвом та за координації організацій осіб з інвалідністю (2-га фаза)», який реалізується Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України за підтримки Європейського форуму інвалідності (EDF) та Християнської місії незрячих (СBM).