НАІУ взяла участь у Форумі «Протидія дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті: європейські стандарти захисту прав людини»

НАІУ взяла участь у Форумі «Протидія дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті: європейські стандарти захисту прав людини»
30 Жовтня 2024
Друкувати цю новину

21 жовтня 2024 р. радниця голови Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) взяла участь у Форумі «Протидія дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті: європейські стандарти захисту прав людини». Зокрема, в рамках панельної дискусії «Імплементація законопроєкту №5488: практичні аспекти та вплив на вразливі групи населення» вона озвучила такі ключові повідомлення:

  • Для нашої держави характерна ситуація із вкрай низьким рівнем правової обізнаності людей з інвалідністю та відсутністю належної доступності представників цієї категорії населення до сфери правосуддя. Як наслідок, люди з інвалідністю рідко звертаються за захистом своїх прав, зокрема і за фактом дискримінації.
  • Законопроєкт № 5488 може стати значимою відповіддю на ситуацію з дискримінацією за ознакою інвалідності.
  • Комітет ООН з прав осіб з інвалідністю за результатами розгляду в серпні цього року доповіді України про виконання Конвенції про права осіб з інвалідністю за статтею 5 «Рівність і недискримінація» висловив занепокоєння тим, що (1) законодавство не забезпечує кримінальної відповідальності за дискримінацію осіб з інвалідністю, (2) не захищає осіб з інвалідністю від множинної та перехресної дискримінації, а також (3) не передбачає механізмів запобігання, повідомлення, розслідування та покарання за такі випадки; рекомендував Україні (1) законодавчо визначити наскрізний обов’язок усіх органів влади не допускати дискримінації щодо осіб з інвалідністю тапередбачити кримінальну відповідальність за його недотримання, (2) прямо передбачити в законодавстві відмову в розумному пристосуванні як форму дискримінації та забезпечити кримінальну відповідальність за неї.
  • У законопроєкті № 5488 потребує конкретизації норма про адміністративну відповідальність за встановлення прямих чи непрямих привілеїв громадян за різними ознаками, зокрема за ознакою інвалідності, в частині передбачення ознаки «невиправданості» таких привілеїв. Цей підхід відповідатиме частині четвертій статті 5 Конвенції про права осіб з інвалідністю, якою передбачено, що конкретні заходи, необхідні для прискорення чи досягнення фактичної рівності осіб з інвалідністю, не вважаються дискримінацією за змістом цієї Конвенції.

НАІУ продовжує роботу в напрямі боротьби з дискримінацією людей з інвалідністю.

 

Інформацію розміщено в рамках проєкту «Криза в Україні: Реагування та відновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю (2-га фаза)», який реалізується Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України у співпраці з Європейським Форумом з питань інвалідності (European Disability Forum, EDF) та Християнської місії незрячих (CBM).