Відповідно до листа Мінсоцполітики від 14.03.2014 № 448/19/93-14 Всеукраїнське громадське об’єднання «Національна Асамблея інвалідів України» (НАІУ) розглянуло проєкт Закону України «Про організації, які отримують фінансування з-за кордону» (реєстр. № 4041 від 28.01.2014), внесеного народним депутатом України Колесніченком В.В. та висловлює наступну позицію.
На нашу думку, зазначений законопроєкт не може бути підтриманий.
Даний нормативний документ у своїй основі вже закладає принципи відношення суспільства до діяльності громадських об’єднань та ЗМІ, що отримують кошти іноземних донорів, як до «іноземного агента». При цьому, держава забезпечує постійний «кнут» до таких організацій, зокрема через «спеціальний реєстр, спецперевірки, спецвідповідальність, спецінформованість» тощо. Зрозуміло, що наступним кроком таких державних підходів до даних громадських об’єднань та ЗМІ буде «спецоподаткування» та «особлива постійна увага» з боку державних контролюючих органів.
Не зрозуміло, чому такі підходи не пропонуються автором законопроєкту до центральних та місцевих органів державної влади, які також отримують кошти безповоротної іноземної фінансової допомоги?
Необхідно зазначити, що чисельні громадські організації людей з інвалідністю всеукраїнського та місцевого рівня, що отримують кошти від міжнародних донорів використовують їх на: повернення осіб з інвалідністю до активного способу життя; соціальну та психологічну допомогу та супровід родині, в якій виховується дитина з інвалідністю; підвищення кваліфікаційного рівня персоналу в будинках-інтернатах, центрах реабілітації; проведення чисельних культурно-масових та просвітницьких заходів для дітей-інвалідів, жінок-інвалідів, творчої молоді з інвалідністю; випуск спеціалізованої літератури з різної проблематики інвалідності; будівництво та утримання центрів реабілітації для людей з інвалідністю тощо. Діяльність громадських організацій людей з інвалідністю є прозорою та достатньо ефективною, це є основною вимогою всіх міжнародних грантонадавачів. Також, щорічно більшість громадських організацій публікують та оприлюднюють свої річні звіті, як описові так і фінансові.
НАІУ не підтримує зазначений законопроєкт ще і як такий, що суперечить Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні.
Україна будує демократичну європейську державу, тому законопроєкти, які направлені на згортання діяльності інститутів громадянського суспільства, загрожують їх сталому функціонуванню – не можуть бути підтримані об’єднаннями громадян з інвалідністю.
Виконавчий директор НАІУ Н.Скрипка