Місцеві громади мають більше зробити у вирішенні проблем людей з інвалідністю

Місцеві громади мають більше зробити у вирішенні проблем людей з інвалідністю
1 Липня 2016
Друкувати цю новину

Місцеві громади мають більше зробити у вирішенні проблем людей з інвалідністюНещодавно у приміщенні Львівської облдержадміністрації відбулася нарада-семінар з проблем інвалідності та ексклюзивного підходу до процесу формування політики на рівні місцевої громади за участю директорів та працівників Департаментів ОДА, керівників громадських організацій осіб з інвалідністю.

На запрошення організаторів заходу в роботі наради взяли участь представники Всеукраїнського громадського об’єднання «Національна Асамблея осіб з інвалідністю України» Лариса Байда і Ярослав Грибальський.

Відкриваючи нараду-семінар, очільник області Олег Синютка зазначив, що проведення її ініціював голова правління Львівського обласного відділення Українського Фонду «Реабілітація осіб з інвалідністю», представник НАІУ у Львівській області Ярослав Грибальський. Олег Синютка наголосив на тому, що представники державної влади мають відчувати виклики суспільства, враховувати проблеми людей з інвалідністю. «Нинішня розмова має додати їм професійності в роботі», – зазначив він.

Місцеві громади мають більше зробити у вирішенні проблем людей з інвалідністюЗ доповіддю виступила начальник відділу Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України Лариса Байда. Вона зазначила, що ми скористалися ст. 33 Конвенції ООН, яка передбачає залучення громадських організацій осіб з інвалідністю до процесу нагляду і моніторингу, і в 2012 році надіслали в Комітет ООН з прав людей з інвалідністю звіт про стан виконання в Україні положень Конвенції. Комітет висловив ряд суттєвих зауважень. Перше з них стосується термінології. Тільки зараз, сказала Лариса Байда, Міністерство закордонних справ України дійшло до того, що цей важливий документ правильним буде називати «Конвенція ООН про права людей з інвалідністю». Міжнародна спільнота домовилась, що слід вживати однакові терміни. Так, а країнах світу вживається термін «певні функціональні порушення», а не»групи інвалідності». На думку доповідача, Україна згодом і тут прийде до світового терміну. А згодом були й інші зауваження Комітету ООН, зокрема: у звітності України не відображено реальний стан вирішення проблем людей з інвалідністю, неконкретність запланованих Урядом заходів, проблеми інвалідності сис­темні, а тому не слід посилатись на те, що йде війна на Сході держави та ін.

«Ми розробили відповідні рекомендації. Це стратегія дій. Регіони мають ознайомитись з ними, – сказала Лариса Байда. – Міністерства не можуть узгодити плани роботи щодо розв’язання проблем людей з інвалідністю і вважають, що вирішувати їх потрібно на місцях».Вона зупинилась на тому, як на Львівщині на місцевому рівні використовуються і реалізуються положення Конвенції. Доповідач проаналізувала кілька обласних цільових програм і плани роботи ряду Департаментів ЛОДА і зробила висновок, що в них проблеми людей з інвалідністю обійдено, або ж плани неконкретні. Зокрема, в області наявний формальний підхід до питань інклюзивної освіти.

Зараз під патронатом Марини Порошенко, дружини Президента, здійснюється проєкт фінансової підтримки міжнародними донорами опорних шкіл України з метою їх реконструкції і повного при­стосування для інклюзивної освіти. У цих школах має бути навіть програмне забезпечення. Міністерство освіти обрало по Львівщині для проведення експерименту середню школу в селищі Івано-Франкове. Інвестори контролюватимуть, щоб в цих школах не було відступів від проєкту. Це покладає на керівництво області особливу відповідальність. «В усіх документах міжнародних донорів включені питання інвалідності, і ми не можемо їх обійти», підкреслила доповідач. Крім того, складаючи в регіонах звіти про хід реалізації Конвенції, не слід подавати тільки позитив, треба подавати і конкретні гострі невирішені проблеми людей з інвалідністю.

Місцеві громади мають більше зробити у вирішенні проблем людей з інвалідністюНе все сподобалось і в плані роботи Департаменту охорони здоров’я ОДА. «Де в області діятимуть гінекологічні кабінети, як буде діяти діагностичний центр?» – коментувала Л.Байда. Слід зауважити, що голова облдержадміністрації Олег Синютка з цього приводу повідомив, що на Львівщині реалізується спільний із Світовим банком проєкт «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» та його субпроєкт «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій в умовах реформування системи охорони здоров’я».

Доповнюючи доповідь Лариси Байди, представник НАІУ у Львівській області Ярослав Грибальський навів низку прикладів, коли в області порушуються норми доступності. Це, зокрема, на будівництві будинку для воїнів АТО, на автостанції по вулиці Городоцькій, також не всі бар’єри ліквідовано під час проведення за рахунок коштів міжнародних інвесторів ремонтів вулиць у Львові.

Підсумовуючи нараду, Олег Синютка звернувся до директорів Департаментів відображати в звітах реальний стан вирішення питань людей з інвалідністю, закладати розв’язання проблем в бюджет, скласти план навчання кадрів з питань людей з інвалідністю, а також дав інші завдання службам облдержадміністрації.

Після наради-семінару представники Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України провели з персоналом Департаментів ОДА та керівниками громадських організацій осіб з інвалідністю семінар з проблематики, що обговорювалась на нараді-семінарі.

Прес-служба НАІУ

За інформацією газети Благовіст

  Категорія: