Мільйон інвалідів можуть випасти з виборчого процесу – Сушкевич

Мільйон інвалідів можуть випасти з виборчого процесу – Сушкевич
26 Жовтня 2012
Друкувати цю новину

Валерій СушкевичЧерез відсутність безбар’єрного доступу до виборчих дільниць та трафаретів із шрифтом Брайля мільйон громадян із інвалідністю можуть не піти голосувати.

Таке припущення в ексклюзивному коментарі для кореспондента УКРІНФОРМу зробив народний депутат, голова Національної Асамблеї інвалідів України Валерій Сушкевич.

«За моєю статистикою, в Україні нараховується більш як три мільйони інвалідів. Мільйон із них може випасти з виборчого процесу. Окрім того, у нас майже чотирнадцять мільйонів пенсіонерів, четверта частина з яких люди дуже поважного віку», – сказав Валерій Сушкевич.

Своє припущення він пояснив тим, що в державі не поважаються виборчі права людей з інвалідністю. «Насамперед, виборчі дільниці не зробили безбар’єрними. Цим ніхто не займається. Мільярд гривень на веб-камери знайшли, а на забезпечення доступу до голосування для людей з інвалідністю, в тому числі для ветеранів та людей похилого віку, – ні. Але ж це те покоління, яке зробило українську державу», – обурюється народний депутат.

Він повідомив, що останнім часом отримує безліч дзвінків та скарг від людей, які позбавлені права проголосувати на виборчій дільниці чи навіть вдома. «Бабуся не може прийти на вибори і не може проголосувати на дому. Їй кажуть – підіть у лікарню по довідку. Тобто, дістатися до виборчої дільниці вона не має сил, зате має їх знайти, щоб отримати довідку від лікарів. Парадокс», – продовжив Сушкевич, нагадавши, що голосування вдома породжує іншу небезпеку, «бо деякі політики зробили з нього брудну технологію, аби забезпечити голосування на користь відповідної політичної сили».

Окремо зупинився він на проблемах незрячих виборців: «Щодо них, то це взагалі тотальне ігнорування прав. Якщо минулі парламентські вибори держава забезпечила їх спеціальними трафаретами, то зараз нічого не буде взагалі. Кажуть, не знайшли тих, хто міг надрукувати ці трафарети. Виготовити їх у країні, яка має доступ до космічних технологій і будує літаки, виявилося занадто важко».

На запитання кореспондента агентства, чи не змінилася б ситуація на краще, якби у депутати частіше йшли люди з інвалідністю, Валерій Сушкевич відповів: «Є прецеденти, коли люди з інвалідністю висуваються, але їм не позаздриш. Людині треба пройти дуже багато складностей, аби дійти до фінішу виборчої кампанії. Та й питання не в тому, що людина з інвалідністю не може працювати в парламенті. Важливо, щоб депутатський загал і уряд реально виконували закони України, які вже є, та підтримували зміни, яких вимагає суспільство».

Як приклад, він навів свою, так і не реалізовану, законодавчу ініціативу щодо обов’язкового облаштування виборчих дільниць під потреби інвалідів. «Мій законопроєкт відповідав Конвенції ООН про права інвалідів, яка вже два роки діє в Україні. Цей документ був зареєстрований у Верховній Раді, але його навіть не винесли на перше читання. Профільний комітет і парламентська більшість не сприйняли мої пропозиції», – резюмував Сушкевич.

Наталія Андрусенко

Укрінформ

  Новина має такі "мітки":
  Категорія: